Lenka B.

Lenka B.

Lenka B.

• Věk v době rozhovoru: 41 let
• Věk v době obdržení diagnózy: 38 let

 

Lence B. bylo 38 let, když jí lékaři po preventivním ultrazvukovém vyšetření diagnostikovali karcinom prsu. Vyšetření bylo doplněno biopsií. Léčba se skládala z ambulantních 6 dávek chemoterapie, ablace obou prsů, odejmutí 2 lymfatických uzlin a sentinelové uzliny v podpaží. V současné době stále podstupuje hormonální léčbu, nejméně 5 let bude užívat Tamoxifen a Zoladex. Nyní chodí 2krát ročně na kontroly a podstupuje plastickou operaci prsů.

 

Více o Lence B.

Lenka B. již 3 roky chodila na preventivní prohlídky, které si sama hradila, jelikož se v její rodině vyskytovala rakovina (matka, teta, švagrová, sestřenice, bratranec). Během jedné preventivní prohlídky lékaři na ultrazvuku objevili bulku. Po následné biopsii byl potvrzen zhoubný nádor.

Před zahájením léčby podstoupila další vyšetření (scintigrafii kostí, doplňkovou mamografii, rentgen plic a srdce). Lenka B. si mohla zvolit druh chemoterapie (zhuštěných 6 dávek, nebo 15 dávek), vybrala si intenzivnější, ambulantní léčbu. Čtrnáct dní po poslední dávce chemoterapie následovala operace (ablace prsu). Kvůli možným budoucím komplikacím si však po vlastním uvážení nechala odstranit oba prsy. Po ablaci, odebrání dvou uzlin a sentinelové uzliny podstoupila plastickou operaci, která byla provázena komplikacemi (špatné prokrvení tkáně), následky a rekonstrukci prsu řeší ještě dnes. Nyní podstupuje hormonální léčbu, po dobu 5 let bude užívat Zoladex (1krát měsíčně injekce) a Tamoxifen (2krát denně tableta).

Lenka B. počítá mezi vedlejší účinky chemoterapie stažení žilních stěn, zvracení, brnění nohou, otoky, nechutenství, únavu, problém s pamětí. Jako dlouhodobé následky uvádí lymfedém, otoky, únavu, nespavost, problémy se zrakem a stažení žilních stěn.

Během léčby se Lence B. velmi osvědčila spolupráce s pacientskými organizacemi, které jí poskytly podporu, informace o nemoci a umožnily rekonvalescenci (možnosti fyzioterapie a tejpování pro práci s jizvami).

Rodinu Lenka B. informovala okamžitě a ta jí poskytla potřebnou podporu. Lenka B. využila pomoc onkopsycholožky, ke které docházela rok. Chtěla od ní pomoci se změnou životního stylu, který po léčbě začala praktikovat (plavání, běh).

Lenka B. byla rok na nemocenské, pak dostala plný invalidní důchod. V současné době se postupně zapojuje do pracovního provozu v rodinné firmě, nicméně to jde velmi pozvolna a neustálá únava jí ani větší zapojení nedovoluje.

Stejně nemocným ženám Lenka B. vzkazuje, ať postupují krok po kroku. Nedělat zbrklá rozhodnutí, ale vyhledávat si k nim potřebné informace. Také zdůrazňuje potřebu preventivních prohlídek.

Audio a video