Líba

Líba

Líba

• Věk v době rozhovoru: 48 let
• Věk v době obdržení diagnózy: 40 let

 

Líbě bylo 40 let, když jí diagnostikovali karcinom prsu. Všimla si dolíčků na prsu při zvednutí ruky. Navštívila prsní poradnu. Za týden podstoupila ablaci prsu a odebrání uzlin s následnou chemoterapií, doplněnou o injekce na povzbuzení krevního obrazu. Chemoterapie byla od poloviny doprovázena komplikacemi, jelikož se změnilo její složení, což bylo řešeno kortikoidy. Na chemoterapii navazovalo ozařování. Na vlastní žádost podstoupila komplexní gynekologickou operaci. Pět let užívala hormonální léčbu. Na kontrolním PET/CT vyšetření jí našli metastáze v kostech a na páteři. Podstoupila operaci uzlin v hrudníku, která byla provázena silnými komplikacemi. Nedávno jí byly objeveny metastáze na játrech.

 

Více o Líbě

Líba si všimla dolíčků na prsu při zvednutí ruky. Jelikož je zdravotní sestra, okamžitě se obrátila na své kolegy a navštívila chirurga v prsní poradně. Výsledky testů obdržela do týdne. Ve věku 40 let jí diagnostikovali karcinom prsu.

Týden po zjištění diagnózy podstoupila ablaci prsu a odebrání uzlin s následnou chemoterapií (8 dávek po 3 týdnech), doplněnou o injekce na povzbuzení krevního obrazu. Chemoterapie byla od poloviny provázena komplikacemi, jelikož se změnilo její složení, což bylo řešeno kortikoidy, do té doby se u Líby neobjevily závažnější následky chemoterapie. Na chemoterapii navazovalo ozařování (30 dávek), rovněž bez vedlejších účinků. Na vlastní žádost podstoupila komplexní gynekologickou operaci, jelikož se obávala rozšíření rakoviny. Pět let užívala Tamoxifen. Během kontrolního PET/CT vyšetření jí našli metastáze v kostech a na páteři. Kvůli zjištěným komplikacím podstoupila operaci uzlin v hrudníku, která byla provázena dalšími, silnými komplikacemi, což mělo za následek dávky transfuzí. Zároveň se Líba rozhodla navštívit psychiatra, jelikož to pro ni bylo náročné a cítila se vysílená. Na konci roku 2017 jí byly objeveny metastáze na játrech.

Líba i po oznámení diagnózy chodila do práce, jak nejdéle to bylo možné, zároveň došlo k velké změně. Jeden a půl roku musela zůstat na nemocenské, protože fyzicky nebyla schopna práci vykonávat. Po ukončení nemocenské žádala o invalidní důchod, říká, že proces jeho obstarávání je pro ni vždy ponižující a nepříjemný. Se zařizováním invalidního důchodu jí byla nápomocná její lékařka a mzdová účetní. Po akutní léčbě se do práce vrátila, ale na jinou pozici, která pro ni byla fyzicky méně náročná.

Do budoucna již moc neplánuje, žije od kontroly ke kontrole, jelikož neví, co se na další kontrole může změnit. Zároveň jí kontroly omezují v tom, že nemůže na delší dobu odjet. Dlouhodobým následkem je zhoršené dýchání po komplikacích při operaci uzlin v hrudi. Má na kůži fleky, které jsou reakcí na chemoterapii. Z pomůcek užívala pouze epitézu.

Nikdy si nekladla otázku, proč právě ona. Dává přednost aktivnímu vyrovnávání se s nemocí a velmi jí pomáhá práce s lidmi, které se během nemoci musela na nějakou dobu vzdát.

Sdělení obou diagnóz pro ni nebylo snadné, nicméně ani nijak tragické, což si vysvětluje především tím, že se v léčebném prostředí jako zdravotní sestra pohybuje již řadu let. Manžel se o její diagnóze dozvěděl vzápětí, ale před ostatními to tajila a dozvěděli se to až později, Líba nechtěla blízké příliš zatěžovat. Její rodina to však snáší vcelku dobře a jsou jí velkou oporou.

Ženám, které onemocněly, Líba posílá úsměv a radí jim, aby se v nemoci neutápěly a nelitovaly se. Ona sama se snaží žít normální život, kdy jezdí na výlety a dovolené a užívá si čas s rodinou. Dále upozorňuje na to, jak důležité je o nemoci mluvit a vyjádřit tak své myšlenky a podporu ostatním.

Audio a video