Ludmila

Ludmila

Ludmila

• Věk v době rozhovoru: 43 let
• Věk v době obdržení diagnózy: 40 let

 

Ludmile byla rakovina prsu diagnostikována před 3 lety. Bulku si nahmatala ve sprše. Vyšetření ukázala, že má nádor v obou prsech a také metastázi na kosti. Podstoupila 6 dávek chemoterapie s 3týdenními rozestupy. Následovalo 25 dávek radioterapie, nějakou dobu užívala Tamoxifen, který byl později změněn na Alozex. V současnosti je v invalidním důchodu. Z důvodu genové mutace je vysoká pravděpodobnost, že se onemocnění může vrátit. Zůstává ale pozitivní a věří, že bude v pořádku. V současnosti s ní bydlí její maminka, která vypomáhá s péčí o dva syny a domácnost.

 

Více o Ludmile

Ludmila si před třemi lety při sprchování nahmatala na prsu bulku, která byla viditelná i na pohled. V té době se jí zrovna chýlila ke konci mateřská dovolená s mladším synem. Po poradě s praktickým lékařem se objednala ke gynekologovi, který jí vypsal žádanku do mammární poradny. Po provedení vyšetření a biopsie se výsledky ukázaly jako negativní, ovšem s velkým rizikem. Ludmila tedy byla odeslána k vyšetření v onkologickém centru, kde se bohužel ukázalo, že má nádor v obou prsech, jeden hormonálního a jeden nehormonálního původu. Také byla nalezena metastáze na žebru.

Vzhledem ke špatně dostupnému umístění se metastáze ukázala jako neoperabilní. Původně měla být Ludmila zařazena do klinické studie, ale z důvodu dlouhého čekání na výsledky genetického vyšetření nakonec její lékařka rozhodla ji do studie nezařadit. Byla jí nasazena chemoterapie, dostala 6 dávek s 3týdenními rozestupy. Chemoterapii snášela velmi špatně. Měla pocit, jako by jí léky proti nevolnosti nezabíraly. První tři cykly chemoterapie popisuje jako nejhorší. Nemohla po nich 3 dny jíst a byla jí velká zima. Trvalo 7–10 dnů, než se jí udělalo znovu dobře. Po chemoterapii následovalo ozařování, které snášela daleko lépe. Celkem dostala 25 dávek radioterapie.

Po ukončení chemoterapie začala kvůli metastázi užívat vápník na podporu kostí. Nějakou dobu dostávala Tamoxifen, který byl později lékařkou změněn na Alozex. V průběhu a po ukončení léčby se u ní objevily některé vedlejší účinky. Dodneška ji pobolívá rameno, podpaží a část prsa. Začala mít také problémy se ztrátou citlivosti v prstech a při fyzické námaze se snadno zadýchává. V játrech jí byly objeveny cysty. Popisuje také obtíže s vyprazdňováním. Na doporučení lékařů podstoupila z preventivních důvodů odstranění dělohy a vaječníků. Mutace genů zvyšuje pravděpodobnost, že se onemocnění vrátí. Zůstává však pozitivní a věří, že bude v pořádku.

V době léčby jí hodně pomáhala maminka, která je v důchodu. Manžel jí byl oporou, také hodně pomáhal s péčí o domácnost a děti. Jejich vztah však přestal fungovat a nyní žijí v odloučení.

V současnosti je Ludmila v invalidním důchodu a přivydělává si na brigádě. Je ráda, že její práce je flexibilní. Může pracovat dle svých možností, a trávit tak většinu času s dětmi.

Ludmila říká, že rakovina jí dala chuť bojovat a také ji naučila si život více užívat. Nikam se nehoní, ráda jezdí na výlety s dětmi nebo kamarádkami. Pacientům, kterým byla diagnostikována rakovina, by ráda vzkázala, aby to hlavně nevzdávali, snažili se myslet pozitivně a bojovali.

Audio a video