Monika C.

Monika C.

Monika C.

• Věk v době rozhovoru: 43 let
• Věk v době obdržení diagnózy: 38 let

 

Monice C. bylo 38 let, když jí lékaři diagnostikovali karcinom prsu. Na prsu jí manžel nahmatal bulku, která nemizela. Vyhledala svého gynekologa, u kterého si vyžádala vyšetření. Po ultrazvuku jí byla stanovena diagnóza karcinom prsu (4 bulky a 7 metastází). Léčba se skládala z ablace prsu a jeho rekonstrukce ze svalu, odejmutí lymfatických uzlin v podpaží, chemoterapie (8 dávek), ozařování (43 dávek) a dlouhodobé biologické léčby, která jí byla pojišťovnou hrazena jen rok, následovala hormonální léčba Tamoxifenem na 10 let. Nyní chodí Monika C. jednou za půl roku na kontrolu.

 

Více o Monice C.

První, na co byla Monika C. opakovaně upozorněna svým manželem, byla bulka v jejím prsu. Navštívila svého gynekologa, kde žádala o vyšetření. Po ultrazvuku byla provedena i biopsie. Výsledky obdržela po 10 dnech a ty potvrdily diagnózu rakovina prsu. Dalším vyšetřením bylo CT, které odhalilo celkem 4 nádory.

Tři týdny po zjištění diagnózy měla naplánovanou operaci, která byla spojena s rekonstrukcí prsu z její vlastní tkáně. Vyšetření na nukleární medicíně těsně před operací zjistilo i 7 metastází, z nichž jedna byla pod klíční kostí. Dodnes je to pro Moniku C. velmi bolestivé místo. Následná chemoterapie zahrnovala 2krát 4 cykly po 3 týdnech. Následkem chemoterapie měla Monika C. snížené množství bílých krvinek a chodila ještě na tzv. dopichy, které pro ni byly velmi bolestivé. Po chemoterapii následovalo ozařování. To se skládalo celkem ze 43 dávek a Monika C. během něj trpěla častými popáleninami kůže. Biologickou léčbu jí schválila pojišťovna na 1 rok, celkem měla 17 dávek – infuzí. Poslední 3 dávky dostala injekčně. V průběhu ukončování biologické léčby začala s hormonální léčbou (Tamoxifen), která je plánovaná na 10 let.

Během léčby změnila kvůli dlouhodobým neshodám svého gynekologa, který ji nutil do hysterektomie, tu Monika C. odmítla podstoupit, a následně přešla i k jiné pojišťovně, jelikož se jí nelíbilo, jak s ní jednali. Nechtěli jí schválit sanitku k dojíždění na ozařování a ani lázně, které nakonec Monika C. absolvovala a považuje je za velmi přínosné.

Po léčbě docházela na pravidelné prohlídky, ultrazvuk, CT a mamograf. Původně chodila na kontrolu jednou za 3 měsíce a 2krát ročně na ultrazvuk, mamograf a CT. V současné době se jí začínají intervaly mezi kontrolami prodlužovat na půlrok.

Oporou jí byli manžel a přátelé. Díky nim se lépe vypořádává s únavou, která je dlouhodobým následkem nemoci. Monika C. popisuje jako nevýhodu to, že během léčby se její zevnějšek skoro nezměnil, a okolí ji tak bralo za zdravou a výkonu schopnou.

Monika C. byla rok na nemocenské, pak během chemoterapie dostala plný invalidní důchod, který jí následně po léčbě snížili. Se sníženým invalidním důchodem se začala postupně vracet do svého pracovního režimu. Momentálně je bez invalidního důchodu a pracuje. Monika C. popisuje, že má štěstí na zaměstnavatele, který jí vyšel vstříc, když po návratu do práce ještě docházela na biologickou léčbu.

Ženám, které onemocněly, Monika C. přeje, aby našly oporu ve svém okolí. Nemocným radí, aby se nebáli si říct o pomoc, jelikož okolí nemůže vědět, co takto nemocný člověk od ostatních potřebuje. Nejdůležitější však podle Moniky C. je, aby to nevzdávali a bojovali s touto nemocí.

Audio a video