Soně bylo 38 let, když jí lékaři diagnostikovali karcinom prsu. Na levém prsu jí manžel nahmatal bulku. Rozhodla se navštívit obvodního lékaře, který ji odeslal na vyšetření do mammacentra. Po diagnóze jí byla naplánovaná léčba. Nejprve ablace prsu a odebrání mízních uzlin, chemoterapie (8 dávek), ozařování (5 týdnů) a biologická léčba (10 let). Podstoupila genetické vyšetření a plastiku prsu a bradavky. Nyní Soňa chodí jednou ročně na kontrolu ke své onkoložce, pobírá invalidní důchod a pracuje na částečný úvazek v oblasti sociálních prací.
Více o Soně
Když bylo Soně 38 let, nahmatal jí manžel v levém prsu bulku. S problémem se obrátila na praktického lékaře, který ji odeslal na vyšetření do mammacentra. Zde jí po vyšetření sdělili diagnózu rakovina prsu z přemíry estrogenu. Dostala 3 dny na rozmyšlenou ohledně budoucí léčby. Soňa to oznámila manželovi a svým dvěma synům, kterým tehdy bylo 16 a 13 let. Snažila se průběžně vyhledávat informace o nemoci, což bylo ztíženo tím, že internet nebyl ještě tak dostupný. Ptala se známých a volala do Mamma HELP. Oba její rodiče, sestřenice a babička na různé druhy rakoviny zemřeli, byla skeptická a léčbě se podrobila hlavně kvůli svým dvěma synům, pro které chtěla zůstat naživu.
Léčba se skládala z ablace prsu (měla 40 stehů) a po 14 dnech od operace začala chemoterapie (8 cyklů po 3 týdnech). Následovalo ozařování a dlouhodobá biologická léčba. Soňa byla po skončení chemoterapie a ozařování podrobena hormonální léčbě. Dostala antiestrogenový lék na 5 let a pak dalších 5 let brala inhibitory aromatázy. Ve 42 letech šla, kvůli zvýšenému počtu myomů, na komplexní gynekologickou operaci, jelikož chtěla minimalizovat riziko vzniku rakoviny. Podle genetických testů, kterým se podrobila v 38 letech, tu bylo až 85% riziko navrácení nemoci. Zároveň podstoupila rekonstrukci prsu.
Odebrání prsu špatně psychicky snášela a následná rekonvalescence byla velmi dlouhá. Nemohla moc hýbat rukou a rozcvičování šlo pomalu.
Na začátku léčby pracovala v rodinném podniku, nicméně postupně se rozhodla odejít na nemocenskou, která trvala 9 měsíců. Jelikož však bylo její zdraví zasaženo až do té míry, že to omezovalo její pracovní výkon, byl jí přiznán invalidní důchod, který pobírá dodnes. Každé dva roky chodí na přezkumy, které jí nejsou příjemné.
Její léčba byla poznamenána rozvodem, což pro ni bylo velmi psychicky náročné. Sonina onkoložka jí doporučila návštěvu psychologa, se kterým probrala možnost rozvodu. Měla i potom dlouho problém bývalému manželovi odpustit to, jak jí finančně a psychicky rozvodem ublížil, navíc každý syn žil u jiného rodiče. Po roce již ale oba synové žili u Soni, i s jejím novým přítelem (současným manželem).
Soňa popisuje, že toto období pro ni bylo velmi náročné, nicméně díky tomu potkala nového manžela, začala pracovat v oblasti, která ji naplňuje, a naučila se užívat si života. Oceňuje především pomoc svých synů, přátel a nového manžela.
V současné době pracuje v oblasti sociálních služeb na částečný úvazek. Pobírá invalidní důchod. Je podruhé vdaná a žije aktivním životem (plavání, cestování). Chodí na pravidelné kontroly jednou ročně (mamograf, ultrazvuk nebo PET vyšetření), výsledky šetření jsou kladné, což jí dává naději do budoucna. Z kontrol má obavy a mluví o nich se svými blízkými.
Ženám, které onemocněly, Soňa vzkazuje, aby chodily na preventivní prohlídky a hledaly si potřebné informace. A aby věřily, že to dopadne dobře. Za podstatné považuje hlavně to, aby se nebály zeptat, pokud mají nějaké otázky.
Audio a video
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Souhlasím