Vendy

Vendy

Vendy

• Věk v době rozhovoru: 41 let
• Věk v době obdržení diagnózy: 38 let

 

Vendy byla rakovina diagnostikována před třemi lety. Po ukončení kojení druhorozené dcery jí zčervenal a začal bolet prs. Dostala 4 dávky chemoterapie s 3týdenními rozestupy, které následovalo 12 dávek po týdnu. Po ukončení chemoterapie jí byl celý prs odstraněn, společně se 4 uzlinami. Následovalo 25 dávek radioterapie a hormonální léčba Tamoxifenem a Zoladexem. Vendy také podstoupila rekonstrukci prsu. V současnosti je v invalidním důchodu a dochází na pravidelné kontroly.

 

Více o Vendy

Vendy onemocněla rakovinou prsu před 3 lety. Po ukončení kojení druhé dcery si všimla prvních příznaků. V té době jí zčervenal prs, který také začal bolet. Lékaři se nejdříve domnívali, že má situace souvislost s kojením, a dostala léky na ukončení laktace. Po dvou měsících se příznaky nezmírnily, tak navštívila praktickou lékařku a byla odeslána do mammacentra. Po mamografii a ultrzvuku byla provedena biopsie, která potvrdila diagnózu karcinom prsu. Celkem trvalo potvrzení diagnózy 6 měsíců.

Tři dny po sdělení diagnózy byla Vendy podána první dávka chemoterapie. Nejdříve měla 4 cykly po 3 týdnech, následovalo 12 dávek po týdnu. Po ukončení chemoterapie podstoupila chirurgický zákrok, při kterém jí byl odstraněn celý prs a 4 uzliny. Po operaci měla komplikace, se kterými musela opakovaně do nemocnice. Následovala radioterapie, celkem 25 dávek, při kterých byla velmi unavená. V současnosti dostává hormonální léčbu, užívá Tamoxifen a Zoladex. Má také pozitivní nález v krvi, kvůli kterému je sledována.

Vendy podstoupila rekonstrukci a má prsní implantát, absolvovala také chirurgické zmenšení druhého prsu. Před zahájením léčby využila možnosti druhého názoru, po kterém se rozhodla pokračovat v léčbě na původním oddělení. První 4 dávky chemoterapie pro ni byly velmi náročné. Říká, že byla úplně vyřízená. Chemoterapie s týdenním rozestupem snášela lépe, i tak byla velmi unavená a měla problém udržet koncentraci. V té době začala studovat noty, aby udržovala aktivní alespoň mozek, když neměla sílu na kolo nebo na zahradu. V průběhu léčby nosila paruku a užívala epitézu. Po jejím ukončení následky přetrvaly, zejména zhoršení jemné motoriky, brnění nohou, ztratila citlivost v podpaží a sílu v ruce.

V současnosti je Vendy v invalidním důchodu. Na začátku onemocnění se rozhodla zůstat částečně v práci, nyní ale přemýšlí o změně kariéry. Během onemocnění pro ni bylo velmi náročné zkoordinovat péči o své dvě děti. S hlídáním jí pomáhala rodina. Dceru také zapsala do soukromé školky, aby Vendy mohla jezdit na ozařování.

Bylo pro ni hodně náročné sdělit diagnózu mamince, neboť otec Vendy zemřel na rakovinu plic. Kvůli dětem zůstávala silná, ze strany manžela se jí však nedostalo podpory, jakou očekávala. Nemohla s ním o svém onemocnění mluvit a jejich vztah se nakonec rozpadl.

Pacientkám, kterým byla diagnostikována rakovina prsu, by ráda vzkázala, aby v sobě našly vnitřní sílu a onemocnění se postavily. Říká, že s negativními emocemi se musí poprat každá sama, ale aby neházely flintu do žita, i když to vypadá špatně.

Audio a video