Zuzana

Zuzana

Zuzana

• Věk v době rozhovoru: 43 let
• Věk v době obdržení diagnózy: 33 let

 

Zuzaně bylo 33 let, když jí lékaři diagnostikovali karcinom prsu. V prsu jí manžel nahmatal bulku (roku 2001), nicméně diagnóza byla stanovena až o několik let později. Po druhém porodu se jí bradavka vpáčila. Prso začalo tvrdnout a objevil se tmavý výtok. Obvodní lékař ji poslal do specializovaného centra, kde po komplexním vyšetření určili diagnózu karcinom prsu. Léčba se skládala ze 4 dávek předoperační chemoterapie, odebrání prsu, 12 dávek pooperační chemoterapie, 25 dávek radioterapie a roční biologické léčby. Nyní chodí 2krát ročně na kontrolu na onkologii a 1krát ročně na ultrazvuk i mamograf.

 

Více o Zuzaně

V roce 2001 Zuzaně manžel nahmatal bulku v prsu, s tím šla k lékaři, který ji uklidnil, že jde o běžnou cystu. Od té doby bulku sledovala, ta však nerostla. Další potíže se objevily během druhého těhotenství, kdy se jí vpáčila bradavka, která také praskala a vytékal tmavý výtok. Při prohlídce lékař konstatoval, že důvodem jsou hormonální změny. Po porodu se v prsu začaly tvořit zatvrdliny a záněty prsu. Hned jak ukončila kojení, navštívila mamologickou poradnu, kde lékař potvrdil chronický zánět prsu. Další rok docházela na kožní, kde jí doporučili plastiku bradavky, kterou odmítla a začala hledat alternativní cesty léčby. Na preventivní prohlídce u praktické lékařky se zmínila o svých potížích, lékařka ji poslala do specializovaného centra. Zde absolvovala vyšetření (ultrazvuk, mamograf, biopsie).

Po sdělení diagnózy ještě odjela na dovolenou. Hned po návratu podstoupila vstupní vyšetření a zahájila léčbu. Ambulantně absolvovala 4 dávky chemoterapie po 3 týdnech. Původně silné vedlejší účinky řešily léky na nevolnost. Následně se nález zapouzdřil a zmenšil, díky tomu Zuzana podstoupila operaci, kdy jí bylo odstraněno celé prso. Po operaci dostala dalších 12 dávek chemoterapie. Následovala radioterapie s hospitalizací (25 dávek po týdnu). Léčba byla zakončena roční biologickou léčbou s dávkami každé 3 týdny, ta měla ale negativní vliv na ledviny (opakované záněty) a vyvolala alergickou reakci (vysoké dávky léků na alergii). Následoval lázeňský pobyt, který se zaměřoval na lymfedém a jeho následky.

Při hospitalizacích se cítila sama, jelikož v nemocnicích s ní byly většinou pacientky staršího věku. Zde také ale docházela do skupiny onkologických pacientek, což jí psychicky pomohlo.

Zuzana byla rok na nemocenské, pak pobírala plný invalidní důchod, který si zařizovala úplně sama. Z dlouhodobých následků uvádí únavu, sníženou kondici a pozornost, lymfedém, kvůli kterému chodí na masáže a cvičí. Občas používá návlek.

Nyní jezdí každého půl roku na onkologii a 1krát ročně má velké komplexní vyšetření (ultrazvuk, mamograf). Z kontrol má Zuzana i její rodina strach. Zuzana popisuje, že vnímá jako zásadní to, jak se na daném zdravotnickém oddělení cítíte, protože to má obrovské dopady na psychiku. Zároveň se jí během léčby dobře osvědčily dovolené (fyzicky nenáročné) a komunikace s onkologickými organizacemi.

V pozdějším věku i Zuzanina matka onemocněla karcinomem prsu. Z tohoto důvodu byly obě testovány na přítomnost BRCA genu, s negativními výsledky. Zuzana přičítá svou rakovinu stresu a brzkému počátku menstruace.

Oporou jí byl manžel a prarodiče dětí. Zuzana s manželem vše co nejlépe vysvětlili dětem hlavně proto, že používala a dodnes používá různé pomůcky, např. epitézy, návleky, paruku. Během léčby se Zuzana snažila upravit stravu dle doporučení lékařů. Dále užívala aloe, vitamín C a zeleninové šťávy.

V současné době pobírá částečný invalidní důchod a pracuje na plný úvazek. Stále řeší problémy a komplikace plynoucí z lymfedému. Je rozvedená a má ve střídavé péči své dva syny. Je aktivní v organizaci podporující onkologické pacienty.

Ženám, které onemocněly, Zuzana vzkazuje, aby hledaly pozitiva a užívaly si toho, co mají, především dětí, které je mohou rozptýlit a zaměstnat jim hlavu. Doporučuje, aby důvěřovaly doktorům a zbytečně se nezatěžovaly nadbytečnými informacemi. Zuzana klade důraz na životní styl a na to, aby myslela vždy i na sebe a své zdraví.

Audio a video