Janča

Janča

Janča

• Věk v době rozhovoru: 55 let
• Věk v době obdržení diagnózy: 38 let

 

Janče bylo při první diagnóze rakoviny prsu 38 let. Sama si nahmatala bulku v prsu. Rozhodla se navštívit gynekologa, který ji odeslal na chirurgii a onkologii. Stejnou diagnózu měla i její matka, proto byl proces diagnostikování a nástup léčby rychlý. Léčba se skládala z ablace prsu, odejmutí lymfatických uzlin a ozařování (32 dávek). I přes pravidelné kontroly se nemoc po 13 letech vrátila. Při jedné z prohlídek jí byla zjištěna recidiva a metastáze s nespecifickým umístěním. Podstoupila chemoterapii (6 dávek po 3 týdnech). Nyní Janča chodí 2krát ročně na kontrolu.

 

Více o Janče

První, čeho si Janča všimla, byla malá bulka v prsu. Rozhodla se navštívit gynekologa, vzápětí byla odeslaná na chirurgii a onkologii, kde procházela řadou vyšetření. Jančina matka měla rakovinu prsu, a proto byli lékaři obezřetní a jednali rychle.

Léčba byla zahájena okamžitě a Janča šla na operaci, kde jí odoperovali prso a také lymfatické uzliny z podpaží. Po chirurgickém zákroku podstoupila ozařování (32 dávek). Z následků léčby popisuje otoky rukou (lymfedém). Dvakrát týdně dochází na lymfodrenáže, které otoky zmírňují. Později jí byl lymfodrenážní přístroj přidělen i domů. Po ukončení léčby chodila každého půl roku na kontroly.

Půl roku po onkologické operaci podstoupila kompletní preventivní gynekologickou operaci. A o dalšího půl roku později jí byly provedeny genetické testy v rámci studie, do které byla pozvána. Ty nepotvrdily genovou zátěž, a z toho důvodu byla ze studie vyloučena.

Diagnóza byla pro Janču šok a přemýšlela, jak celou situaci zvládne. Velkou oporou jí byla rodina. Během léčby začala navštěvovat psychiatra, což jí pomohlo situaci zpracovat.

Po dokončení první léčby byla nadále sledována na onkologii a pobírala invalidní důchod. Časem jí byl odebrán plný invalidní důchod a začala chodit na částečný úvazek do práce.

Po 13 letech, při jedné z preventivních kontrol, jí byla zjištěna recidiva s metastázemi. Po několika vyšetřeních lékaři usoudili, že rozložení metastází je nespecifické. Chirurgické odstranění nádoru nebylo možné, a proto byla Janče nastavena léčba chemoterapií (6 dávek po 3 týdnech). Při zjištění recidivy jí byly opět provedeny genetické testy, které odhalily přítomnost BRCA genu. To jí umožnilo podstoupit rekonstrukci prsu, která byla hrazena zdravotní pojišťovnou. Nyní je v remisi, chodí na pravidelné kontroly každý půlrok (krev a CT). Pravidelně neužívá žádné léky.

Vlivem svého onemocnění se v roce 2000 dostala do kontaktu s pacientskou skupinou. S onkologickými pacienty pak jezdila na zájezdy, sblížila se s nimi a poznala jejich příběhy, což pro ni bylo velmi inspirativní a povzbuzující.

Ženám, které onemocněly, Janča radí, aby nezahazovaly svůj život. Ať se snaží žít i s rakovinou a nepřipouští si to. Ať si k sobě nepřipouští negativní myšlenky lidí okolo.

Audio a video