Evík

Evík

Evík

• Věk v době rozhovoru: 69 let
• Věk v době obdržení diagnózy: 57 let

 

Evíkovi byl karcinom prsu diagnostikován před dvanácti lety po pádu na lyžích. Potvrzení diagnózy následovala parciální ablace, odstraněn byl jeden kvadrant prsu a uzliny. Poté došlo na radioterapii, dostala 27 dávek plus 3 cílené. Pět let užívala hormonální léčbu Tamoxifenem. Následkem nemoci se u ní rozvinul lymfedém. Krátce po ukončení léčby nastoupila do starobního důchodu. Začala studovat na univerzitě třetího věku a angažuje se v pacientském spolku.

 

Více o Evíce

Evík si poprvé všimla, že něco není v pořádku, na letní dovolené před dvanácti lety, kdy ji začala pobolívat bradavka. Chtěla vyhledat svou lékařku, ale bolest ustala. V zimě pak upadla na lyžích a na prsu se jí udělala bolestivá modřina, tak vyhledala svého gynekologa. Ten ji odeslal na ultrazvuk a mamografii, čekací doba v jejím městě však byla dlouhá. Našla si tedy mamografické centrum v jiném městě, kde se dostala na řadu velmi rychle.

Po provedení biopsie byla potvrzena diagnóza karcinom prsu. Evík nejprve podstoupila parciální ablaci, při které jí byl odebrán jeden kvadrant prsu a uzliny. Po operaci následovala radioterapie, dostala 27 dávek plus 3 cílené. Ozařování snášela dobře, ačkoliv byla více unavená. Dostala také hormonální léčbu Tamoxifenem, po dobu 5 let užívala tabletu každý den. Následkem odstranění uzlin u ní vznikl lymfedém. Připouští, že si tuto komplikaci možná přivodila sama, protože k sobě nebyla dostatečně šetrná. Pro zmírnění obtíží používala bandáž a návlek na ruku, začala také cvičit a čas od času dochází na lymfatické masáže.

V průběhu léčby byla Evík na nemocenské dovolené. Po ukončení se chtěla vrátit do práce na částečný úvazek, ale zaměstnavatel jí to neumožnil. Za krátkou dobu jí naběhl nárok na starobní důchod. Následkem onemocnění se musela vzdát koníčků, jako jsou vysokohorská turistika a práce na zahrádce. Místo toho začala hledat nové a přihlásila se na univerzitu třetího věku. Také se angažuje v pacientské organizaci, práce ji moc baví a naplňuje.

V současné době dochází jednou za půl roku na kontroly, při kterých jí odeberou krev a udělají mamograf. Kromě lymfatického otoku nepociťuje žádné dlouhodobé následky onemocnění. Říká, že měla štěstí, že spadla na lyžích, a karcinom tak byl odhalen brzy. Ostatním by ráda vzkázala, aby dbali na prevenci a pečovali o sebe. Když už nemoc propukne, tak doporučuje se příliš nestrachovat. Říká, že medicína je dnes již na vysoké úrovni a hrozba není tak velká.

Audio a video