Julie D.

Julie D.

Julie D.

• Věk v době rozhovoru: 63 let
• Věk v době obdržení diagnózy:  58 let

 

Julie D. si bulku v prsu nahmatala v 58 letech. Ačkoliv ji napadlo, že by se mohlo jednat o rakovinu, vyšetření odborníkem odkládala. Po potvrzení diagnózy podstoupila ablaci prsu a odstranění uzlin. Rána po operaci se hojila pomalu a s komplikacemi. Z celkových 4 plánovaných dávek chemoterapie dostala 3, radioterapii nebylo možné podstoupit vůbec. Po dobu jednoho roku jí byla podávána biologická léčba v rámci klinické studie. V současné době je v remisi a chodí na pravidelné kontroly.

Více o Julii

Julie D. si bulky v prsu poprvé všimla při sprchování. Přestože měla podezření, že by se mohlo jednat o rakovinu, návštěvu lékaře několik měsíců odkládala. Poté co se diagnóza potvrdila, podstoupila ablaci prsu a odstranění uzlin. Jizva se po operaci hojila velmi pomalu a s mnoha komplikacemi. Z tohoto důvodu došlo k odložení začátku chemoterapie a také nebylo možno zahájit léčbu ozařováním.

Chemoterapii Julie D. snášela velmi špatně, měla alergické reakce, byla unavená a k chůzi potřebovala berle. Lékařka se rozhodla ukončit léčbu po 3 dávkách ze 4 plánovaných. V návaznosti na to byla zařazena do klinické studie, v rámci které jí byla podávána biologická léčba po dobu jednoho roku. V současnosti dochází na pravidelné kontroly každých 6 měsíců.

Následkem léčby u ní došlo ke zhoršení některých zdravotních problémů z dřívějška, zejména cukrovky. Také se jí na ruce, kde jí byly odebrány uzliny, objevil lymfedém, ten zhoršuje hybnost a citlivost ruky. Mimo jiné se Julie D. snadno unaví a běžné činnosti si musí rozložit do několika hodin.

Po propuknutí nemoci byla Julie D. nucena opustit zaměstnání, v současnosti je v invalidním důchodu. Volný čas vyplňuje nejrůznějšími koníčky, zejména pak ráda tráví čas se svými vnuky. Zachovává si pozitivní přístup k životu. Říká, že nikdy nebyla tolik spokojená jako teď.

Pacientům, kterým byla diagnostikována rakovina prsu, by ráda vzkázala, že klíčem k překonání nemoci je příliš se jí nepoddávat a nebát se. Pozitivní přístup považuje za klíč k úspěšnému vyléčení.

Audio a video