Libuše

Libuše

Libuše

• Věk v době rozhovoru: 68 let
• Věk v době obdržení diagnózy: 62 let

 

Libuše si našla před 6 lety před Vánocemi bulku. Po Novém roce navštívila lékařku, která ji odeslala na mamograf a biopsii. Diagnóza rakovina prsu byla potvrzena. Po první operaci následovala z důvodu nepříznivých výsledků operace druhá – ablace prsu. Libuše následně nepodstoupila ani chemoterapii, ani ozařování, od operace až doposud bere Tamoxifen. Mimo jiné dochází na pravidelné prohlídky k onkologovi. Celá léčba proběhla bez komplikací. Nyní se Libuše věnuje šíření osvěty v rámci pacientské organizace.

 

Více o Libuši

Libuše si před 6 lety nahmatala bulku v prsu. Následně navštívila lékařku v rámci prsní poradny, která ji odeslala na vyšetření mamografem a na biopsii. Z důvodu nálezů na plicích podstoupila Libuše i bronchoskopii. Výsledky potvrdily rakovinu prsu a po dvou a půl měsících podstoupila první operaci. Po ní byla Libuši navržena ablace prsu. Na to přistoupila a po 6 týdnech jí bylo prso odebráno.

Následovala léčba Tamoxifenem, který bere Libuše dodnes. Průběžně chodí na kontroly. S přístupem lékařů a personálu byla vždy velmi spokojená. Libuše cítí, že po svém onemocnění nabrala „druhý dech“. Zapojuje se aktivně v pacientské organizaci Arcus, kde se účastní programů pro členy, organizuje cvičení, provádí osvětu o karcinomu prsu na středních školách.

Před onemocněním Libuše již navštěvovala psychiatra kvůli depresím, které vznikly při péči o nemocného manžela. Pravidelně užívá léky. Nyní se postupně objevila řada dalších různých onemocnění, jako šedý zákal či cukrovka.

Libuše pracovala celý život ve zdravotnictví. V době onemocnění již byla ve starobním důchodu. Podporu nachází Libuše u své rodiny. Zejména u dcery a vnoučat, která ji podporují svou péčí. Nemoc také prožila se svou kamarádkou, která jí dodávala sil. Celou dobu si udržela optimismus a nadhled. Nyní se z ní stala velmi aktivní důchodkyně, která navštěvuje kulturní i společenské akce, háčkuje či plave. Svůj život má velice ráda.

Všem vzkazuje, aby nepodceňovali prevenci a věřili, že vše dobře dopadne. Domnívá se, že je třeba bojovat a neztrácet naději.

Audio a video