Marie A.

Marie A.

Marie A.

• Věk v době rozhovoru: 68 let
• Věk v době obdržení diagnózy: 55 let

Karcinom prsu byl Marii A. diagnostikován při preventivní prohlídce v jejích 55 letech. Vzhledem k včasnému zachycení nemoci a malé velikosti nádoru byla odstraněna pouze malá část prsu. Marie A. nemusela podstoupit chemoterapii, pouze radioterapii a léčbu Tamoxifenem. Po 2 měsících od operace absolvovala další zákrok, při kterém byly odstraněny kalcifikace. Od té doby chodí na pravidelné prohlídky, v současnosti jednou ročně, a léčí se s jinými onemocněními.

 

Více o Marii A.

Marii A. byl odhalen karcinom prsu při pravidelné preventivní prohlídce v 55 letech. Onemocnění znala z rodiny, její babička na rakovinu prsu zemřela a také její sestřenice byly nemocné. Vzhledem k tomu, že byl nádor nalezen brzy a byl velmi malý, nemusela podstoupit chemoterapii. Nádor byl chirurgicky odstraněn a 2 měsíce po jeho vyjmutí byly pomocí dalšího chirurgického zákroku odstraněny zbylé kalcifikace v prsu. Marie A. obdržela 32 dávek radioterapie, z toho 7 cílených. Zároveň po dobu 5 let užívala Tamoxifen.

Po ozařování začala mít ještě další zdravotní problémy, které nakonec byly diagnostikovány jako dermatomyozitida – autoimunitní onemocnění kůže a svalů. Byla léčena kortikoidy, následkem čehož se u ní vyskytly vážné vedlejší příznaky.

Samotnou léčbu rakoviny snášela Marie A. dobře, největší problémy jí způsobovala přidružená onemocnění. Po ukončení radioterapie podstupovala pravidelné kontroly, nyní dochází jednou ročně.

Před propuknutím nemoci pracovala jako prodavačka v obchodě na vesnici, kde žije. Práci musela přerušit a odešla na nemocenskou dovolenou. Následoval invalidní důchod, který se krátce nato změnil ve starobní důchod.

Při léčení jí nejvíce pomáhala rodina, zejména dcera s vnukem, a kamarádka. S manželem se o svém onemocnění příliš nebavila.

Daleko do budoucnosti Marie A. neplánuje, ale má jeden svůj rituál. Občas si koupí něco pěkného na sebe a vždycky si říká: „Nesmím dřív zemřít, než to tady zederu úplně do poslední nitě.“

Ženám s diagnostikovaným karcinomem by vzkázala, že nekončí svět. I když si to budou možná nějakou dobu myslet, tak to tak doopravdy není. Sama po ukončení léčby cestuje a žije aktivním, spokojeným životem.

Audio a video