Dagmar Š.

Dagmar Š.

Dagmar Š.

• Věk v době rozhovoru: 76 let
• Věk v době obdržení diagnózy: 72 let

 

Dagmar Š. byl karcinom prsu diagnostikován ve věku 72 let při pravidelném mamografickém vyšetření. Dostala celkem 15 dávek chemoterapie, prodělala operaci, při které jí byla odebrána přibližně polovina prsu, a následně obdržela 23 dávek radioterapie. Dagmar Š. momentálně studuje na univerzitě třetího věku, udržuje si pozitivní přístup k životu a ani nemoc ji nepřiměla přestat cestovat a užívat si života.

 

Více o Dagmar Š.

Dagmar Š. je 76 let a v současnosti je ve starobním důchodu. V červenci před čtyřmi lety u ní byl po pravidelném mamografickém vyšetření diagnostikován karcinom prsu.

V říjnu téhož roku nastoupila na chemoterapii. Nejprve obdržela 3 dávky s 3týdenními rozestupy, poté dalších 12 dávek s týdenními rozestupy. Celkem se tedy jednalo o 15 dávek chemoterapie. Následovala operace, při které jí byla odstraněna přibližně polovina prsu. Po zotavení z chirurgického zákroku obdržela Dagmar Š. ještě 23 dávek radioterapie, v jednodenních intervalech.

Dagmar Š. se ani po stanovení diagnózy nebála a vždy si udržovala pozitivní přístup k životu. V průběhu léčby jí byli velkou oporou zejména manžel, sestra a dcera s vnučkou. Chemoterapii zvládala bez větších obtíží či nevolností. Výrazný úbytek sil pak zaznamenala až při radioterapii, kdy často poté strávila i 18 hodin v posteli.

Velkým koníčkem Dagmar Š. je cestování, kterého se nevzdává ani kvůli nemoci a nadále pravidelně cestuje a podniká výlety. Také ráda lyžuje, a přestože si již netroufá na rakouské hory, je spokojená a vystačí si s kopci v Česku. Nyní je studentkou univerzity třetího věku a je nadšená z možnosti vzdělávat se i v pokročilém věku.

V současnosti Dagmar Š. užívá hormonální léčbu z důvodu předcházení recidivy, chodí jednou ročně na mamograf a co půl roku na kontrolu na onkologii. Říká, že dříve brala život jako samozřejmost, a nemoc ji naučila vážit si každého dne.

Audio a video