Daniele

Daniele

Daniele

• Věk v době rozhovoru: 73 let
• Věk v době obdržení diagnózy: 50 let

 

Daniele bylo 50 let, když jí lékaři diagnostikovali karcinom prsu. Na prsu se jí objevila modřina, která nemizela, tak se rozhodla navštívit lékaře a později i gynekologa. Ten ji poslal na mamograf. Léčba se skládala z ablace prsu a odejmutí lymfatických uzlin v podpaží a 9 dávek chemoterapie, po ukončení brala 5 let Tamoxifen. 14 let od první operace si našla bulku v druhém prsu, podstoupila operaci a pak brala 5 let Tamoxifen. Nyní Daniele chodí jednou ročně na kontrolu ke své onkoložce.

 

Více o Daniele

První, čeho si Daniele všimla, byla zvýšená únava, ale nepřikládala tomu velkou váhu. Ani po několika měsících únava nepolevila. Navíc se jí na prsu objevila modřina, kterou považovala za následek úrazu. Místo, kde se uhodila, ji ale bolelo několik měsíců, tak se rozhodla navštívit gynekologa. Ten ji poslal na mamograf, kde jí potvrdili diagnózu karcinomu prsu. Daniele už předtím tušila, že by mohla onemocnět, protože její babička na karcinom prsu zemřela.

Po vyšetření a potvrzení diagnózy ihned začala léčba. Jako první šla Daniele na operaci, která proběhla 14 dní po mamografu. Operace se skládala z ablace celého prsu a odebrání uzlin z podpaží, první dávku chemoterapie dostala v den operace. Chemoterapie se skládala celkem z 9 dávek, léčba trvala od března do listopadu. Několik dní po dávce chemoterapie jí nebylo dobře a hodně odpočívala, ale jiné nežádoucí účinky nepozorovala. Byla překvapená, že jí nevypadaly vlasy. Po ukončení léčby brala 5 let hormonální léčbu – Tamoxifen. Poté docházela na pravidelné prohlídky a mamograf.

V té době se na onemocnění cítila být sama, neznala nikoho, kdo by byl procházel něčím podobným. Ostatní ženy se za to styděly, onemocnění bylo stigma a nemluvilo se o něm. Informace získávala jen od lékaře, neměla přístup ke své dokumentaci, dostávala jen zalepené obálky. Po návratu z operace Daniele volala bývalá kolegyně, která se jí svěřila, že byla též nemocná a dochází do pacientské organizace, a nabídla Daniele, ať se také zúčastní. Docházka do skupiny ji povzbudila se otevřít a o své nemoci začít mluvit.

Podporou byl pro ni manžel, který v době nemoci přebíral domácí povinnosti. Rodinu Daniele informovala okamžitě, za nejtěžší považovala to říci mamince, která si prošla nemocí se svou matkou. Měla strach, jak to zvládne. Vše vysvětlila i dětem, protože používala různé pomůcky, např. epitézy, bandáže a návleky, tak chtěla, aby věděly, k čemu slouží, když už je doma uvidí.

Daniele byla celkem rok na nemocenské, pak plný invalidní důchod, který jí pomáhala zajišťovat praktická lékařka. Postupně se začala vracet do práce, nejdřív brigádně, pak na zkrácený úvazek a později na celý úvazek.

Po 14 letech od prvního onemocnění si Daniele našla bulku v druhém prsu. Sama se rozhodla pro operativní odnětí celého prsa. Před operací měla větší strach než poprvé, přemýšlela, jestli léčbu zvládne, když je nyní starší. Také se obávala, jak to vše dopadne. Po operaci brala 5 let Tamoxifen. Při druhé léčbě měla stejnou onkoložku. V jejím průběhu cítila větší otevřenost od lékařů, měla přístup ke své kartě a cítila, že se může ptát.

V současné době chodí jednou za rok na kontrolu. Kontroly vnímá jako rutinu, kam si chodí popovídat, přesto má trochu obavy, jak to dopadne.

Daniele popisuje, že měla štěstí na lékaře, chválí si svoji onkoložku, ke které docházela v obou případech onemocnění. Oceňuje také svou praktickou lékařku, která za ní docházela domů a radila jí se zvládáním nemoci, např. se stravou atd.

Ženám, které onemocněly, by chtěla Daniele vzkázat, ať se nebojí o své nemoci mluvit, ptát se a prosadit se. Také zdůrazňuje potřebu preventivních prohlídek, které by se neměly zanedbávat.

Audio a video