Maria

Maria

Maria

• Věk v době rozhovoru: 74 let
• Věk v době obdržení diagnózy: 49 let

 

Maria objevila bulku v prsu, když jí bylo 49 let. Po úplně ablaci podstoupila 25 dávek radioterapie a nastoupila do plného invalidního důchodu. Krátce poté se u ní vyskytly další zdravotní obtíže a během 2 let absolvovala ještě 3 operace, během kterých jí mimo jiné byly odebrány vaječníky a děloha. V roce 2014 jí byla nalezena metastáze v kosti, podstoupila další ozařování a byl jí odebrán kyčelní kloub a část stehenní kosti. Maria po zkušenosti s nemocí založila spolek pro onkologicky nemocné pacientky.

 

Více o Marie

Maria objevila bulku při samovyšetření, ke kterému ji inspiroval právě zhlédnutý film. Bohužel se potvrdilo, že se jedná o karcinom prsu, a byl jí chirurgicky odebrán celý prs. Podstoupila 25 dávek radioterapie a nastoupila do invalidního důchodu.

Rok po odebrání prsu podstoupila chirurgický zákrok, při kterém jí byly odstraněny zduřelé lymfatické uzliny v oblasti podpaží. Zároveň jí byla nalezena cysta v kyčelním kloubu. Odmítla však radioterapii a rozhodla se užívat cytostatika, a proto jí byla odstraněna děloha a vaječníky. Také jí byla odebrána část střeva z důvodu polypu. Během 2 let po odebrání prsu podstoupila celkem 3 operace.

V roce 2014 začala pociťovat bolest v tříslech. Byla nalezena metastáze v levém kyčelním kloubu, který jí byl společně s částí stehenní kosti chirurgicky odstraněn, a Maria podstoupila 10 radioterapií. Následně byly objeveny další metastáze i v pravé oblasti třísel, a tak Maria podstoupila dalších 5 dávek radioterapie. V současnosti užívá navíc i hormonální léčbu.

Při onemocnění jí byla oporou zejména rodina a manžel. Maria se rozhodla po své zkušenosti s rakovinou prsu založit spolek pro onkologicky nemocné pacientky, jehož je předsedkyní. Účastnila se a stále se účastní množství seminářů a pobytů pro onkologicky nemocné. Také si udělala cvičitelský kurz a předcvičovala onkologickým pacientům.

Ostatní by ráda upozornila, že je potřeba se věnovat prevenci a že se nemoc týká nejen žen, ale také mužů. Lidem, kterým byla diagnostikována rakovina, by ráda vzkázala, že nejdůležitější je neztrácet víru ve své vyléčení. Jí osobně také velmi pomohlo sdílet svou zkušenost s ostatními ve spolku onkologicky nemocných, kde si mohou vyměňovat informace, rady a zkušenosti.

Audio a video