Zpět na Vyhledávání informacína téma

Pro Zuzanu byly hlavní zdroje informací kamarádka a internet.


Zuzana

  • Věk v době rozhovoru:  31 let
  • Věk v době diagnostikování: 30 let
  • Absolvovaná léčba: standardní antibiotická, doplňková

Textová verze


P: Já jsem si pak ještě říkala, že jsem to možná mohla nějak víc řešit. Že vlastně jsou fakt různá ta centra, co jsou na to specializovaná. A když jsem právě třeba se bavila s tou kamarádkou, která opravdu se ptala „A dělali ti tady tenhle test? A tady tenhle test?“, nic jsem vůbec nevěděla. Tak jsem si říkala, že jsem to možná mohla víc řešit.

T: Když to zafungovalo, ta léčba…

P: Ale ono to asi zafungovalo,

T: A když jste si hledala informace, tak kde jste se dívala? Vzpomenete si třeba? Nebo spíš jakou strategii jste si třeba vyhledávala?

P: No, za prvé jsem se vlastně obrátila… Tam mám tu kamarádku, která… Jako ona je vzdělaná a chytrá a dlouho se tím vlastně zabývala, protože se tím dlouho už trápila, takže opravdu o tom měla hodně načtené a už takhle jako různě. Fakt věděla o tom strašně moc. Takže na tu jsem se obrátila. A potom teda na webu. Já nevím, jestli jsou vyloženě stránky Borrelióza cz nebo nějaké takové…

T: Jsou.

P: Jakože fakt vyloženě takovéhle. Ne žádná maminkovské fóra. Ale prostě snažila jsem se najít něco trochu takového odbornějšího na základě nějakých ne jenom… i odbornějších zkušeností a informací. Takže tohle asi byly takové ty dva hlavní zdroje pro mě. Vlastně mnohem víc třeba než ta praktická lékařka. Ale prostě to tak je, že nějak nemají na toto čas.

T: Jak ta praktická lékařka, když o tom sama takhle mluvíte – to je taková krásná spojnice s tím, co jste se dozvěděla přímo od ní –, jak moc to s vámi řešila, vysvětlovala vám k tomu něco nebo doporučila vám nějaký informační zdroj?

P: Myslím si, že žádné informační zdroje mi nedoporučila. Ona to byla taková starší paní, už teď odešla do důchodu. Takže asi nevím úplně, jak s internetem třeba, jestli by mi byla schopná doporučovat takovéhle věci. Spíš mi řekla právě k těm lékům, že nemám spolu s tím pít mléko a takové věci. Konkrétně to ale vlastně nějak extra do hloubky se mnou myslím neprobírala, co si pamatuju.

T: A byly třeba nějaké informace, které jste takhle na první dobrou sama nenašla, které byste potřebovala? Chybělo vám třeba něco, nějaká informace?

P: Jako spíš mi přišlo, že ty informace se vlastně dost různily.

Další zkušenosti:

Alena popisovala, jak roste počet případů této dříve ne příliš známé nemoci.

Petra zjišťovala, jaké onemocnění mohlo způsobovat její zdravotní potíže.

Ladu prvotní informace odradily, pak ale hledala intenzivněji.

Pro Zuzanu byly hlavní zdroje informací kamarádka a internet.

Michal od lékařů základní informace dostal, většinu z nich si však už dříve zjistil sám.

Pro Aleše by bylo užitečné, pokud by lékař poradil, které elektronické zdroje jsou relevantní.

Katka postupně zjišťovala, že se s borreliózou potýká mnoho lidí z jejího okolí.

Tomáš N. si na internetu vyhledával své zdravotní obtíže a přemýšlel, s jakým onemocněním by nejspíš mohly souviset.

Tomáši Ch. hledání nedělalo dobře, ale informace si ověřoval.

Anežce internetová komunita hodně pomohla.

Katce na sociálních sítích vadily negativní příspěvky.

Aneta se v době, kdy se jí začalo konečně dělat lépe, od sociálních sítí snažila držet dál. Párkrát týdně se tam ale podívala.

Podle Márie
by bylo nejlepší, kdyby nebylo třeba skupiny na sociálních sítích využívat, protože by byly kvalitní informace běžně dostupné u lékařů a jinde na internetu.

Márie
vysvětlovala, že informace o borrelióze jsou rozporuplné, protože kolem tohoto onemocnění přetrvává řada neshod i mezi lékaři.

Pavel
se snaží hledat důvěryhodné a aktuální informace, proto si všímá odborných zdrojů, na které se pisatelé odkazují.

Hledání informací o borrelióze způsobovalo Evě nejprve velký stres a měla obavu, že si jím spíš uškodí.