Zpět na Hledání účinné léčbyna téma

Marcela poté, co jí standardní léčba antibiotiky pomohla, odjela do ciziny. Po nějaké době se ale příznaky vrátily a zhoršovaly. Přijela domů, aby se léčila. Po vyčerpání možností v rámci veřejného zdravotního systému zůstala už jen u soukromého lékaře. 


Marcela

  • Věk v době rozhovoru:  50 let
  • Věk v době diagnostikování: 44 let
  • Absolvovaná léčba: standardní antibiotická, alternativní antibiotická, alternativní, doplňková

Textová verze


P: A v naději, že mně tady pomůžou hlavně teda s těma očima. Tady už vlastně bojuju asi další dva roky – a s tím, že se mně to postupně začalo zhoršovat. Na Facebooku – tam, jak jste byla vy – jsem se dozvěděla, že pomáhá nějaký pan doktor, soukromý imunolog specializující se na léčbu chronických infekcí. Tak jsem se objednala i tam. A mezitím jsem šla na infekční tady v okresním městě, kde vlastně zjistili, že tu borreliózu mám stále pořád v tom pozitivním IgM a že se mi nedělají za celé ty roky protilátky. Takže mi nasadili taky po mém přání léčbu Minocyklinem. Jsem vlastně užívala tady ten Minocyklin. A následovala ta kontrola u pana doktora soukromého imunologa, který mi nasadil to samé. Na tři měsíce léčbu. No, a…

T: A v tom okresním městě to nasadili na jak dlouho?

P: To bylo právě akorát… Tam mi napsali akorát jedno balení. Takže to bylo asi na měsíc. Na měsíc to vycházelo asi, ta léčba. A pak říkali teda: „Přijďte, až budete mít nějaké problémy.“ Že jediná léčba, co je, tak je ta do žíly. A bylo to podmíněné lumbální punkcí, tady toto všechno. Že člověk musí první podstoupit tady toto a pak…

T: Takže na lumbální punkci jste byla?

P: Ano.

T: Tady v okresním městě?

P: Tady jsem byla.

T: A bylo to pozitivní, ten nález?

P: Na borrelie ne. Bylo to pozitivní, aspoň mi to tak řekli, že to vypadá na roztroušenou sklerózu. Takže mě poslali na neurologii. Tam to bylo i na re… Jak se tomu říká? Mně vypadávají slova poslední dobou.

T: Myslíte vyšetření?

P: Vyšetření hlavy. 

T: EEG?

P: Ne, ne.

T: Magnetickou rezonanci?

P: Magnetická rezonance hlavy.

T: Takže na magnetickou rezonanci?

P: Ano.

T: A co tam zjistili, na té magnetické rezonanci?

P: Tam zjistili nějaké léze, nebo tak nějak se to říká. Potom cystu, nějaké bílé, já nevím, flíčky, něco po zánětu. A pan doktor mně řekl, že teda i když to mám pozitivní na tu roztroušenou sklerózu, tak že si myslí, že je to spíš od té borreliózy.

T: Takže neurolog to takhle zhodnotil?

P: Ano. Takhle napsal: možná borreli… Jakože z borreliózy, otazník. A tím to vlastně skončilo. Léčbu mi nedal žádnou. Řekl: „Přijďte, až budete mít další nějaké problémy.“ Takže tam to skončilo. A už jsem byla jenom u toho pana doktora soukromého imunologa, kde jsem užívala ta antibiotika.

Další zkušenosti:

Obvodní doktorka Bedřichovi doporučila skvrnu po klíštěti sledovat a v případě jejího zvětšování si nechat předepsat antibiotika.

Katka prodělala borreliózu už v dětství, během života se jí vracely různé zdravotní obtíže. Doktorů navštívila tolik, že si to ani skoro nepamatuje.

Jiřině po diagnóze borreliózy předepsal praktický lékař postupně troje antibiotika. Problémy ale nezmizely úplně, proto zamířila na infektologii a neurologii.

Marcela dříve prodělala léčbu antibiotickými infuzemi. Po návratu příznaků už ale obdobnou léčbu nedostala, navíc se setkala s odmítnutím i u dalších specialistů.

Marcela poté, co jí standardní léčba antibiotiky pomohla, odjela do ciziny. Po nějaké době se ale příznaky vrátily a zhoršovaly. Přijela domů, aby se léčila. Po vyčerpání možností v rámci veřejného zdravotního systému zůstala už jen u soukromého lékaře.

Alena po absolvování několikáté antibiotické léčby zjistila, že se jí po dobrání léků vždy opět přitíží. Proto se rozhodla vyzkoušet alternativní medicínu.

Marek se po třech antibiotických kúrách rozhodl vyzkoušet čínskou medicínu.

Lada při hledání účinné léčby vyzkoušela i infuze vitamínu C.

Michal si pochvaloval setkání s infektologem, který se mu osobně věnoval, vysvětlil mu různá fakta o borrelióze a fungování imunitního systému, a tím ho zbavil obav.

Vojtěch pravidelně docházel na dialýzu, kde mu také diagnostikovali borreliózu. S přístupem doktorů byl spokojený, ačkoliv postrádal některé informace.

Lada se s borreliózou potýkala dlouhodobě a vyzkoušela standardní i alternativní léčbu antibiotiky a v určitém období se léčila v podstatě sama. Praktická lékařka jí v mnohém vycházela vstříc.

Michaela ani po užívání antibiotik necítila úlevu, krevní test navíc borreliózu nepotvrdil. Obíhala tedy různé další specialisty. Některé reakce lékařů pro ni byly velmi nepříjemné.

Jana během svého komplikovaného hledání úspěšné léčby několikrát navštívila i specializovanou infekční kliniku. Popsala nepříjemný zážitek během jedné z návštěv.

Pavel onemocněl borreliózou několikrát. Na základě informací z internetu i okolí pochyboval o tom, zda je nasazená antibiotická léčba dostačující.

Jaroslava po antibiotické léčbě předepsané revmatologem nevěděla, kam se obrátit.

Annu nejdřív doktorka přesvědčila, že flek na noze není borrelióza. Po zhoršování příznaků i po absolvování antibiotické léčby se obrátila na soukromého imunologa.

Peter podporoval myšlenku, aby lidé nespoléhali jen na doktory, ale byli více zodpovědní za své zdraví.

Jaroslavě po nasazení antibiotik lékařka doporučila objednání na infekčním oddělení. Tam ale byla dlouhá objednací lhůta.