Vladě vycházela sérologická vyšetření většinou negativně. Její lékaře proto velmi překvapilo, když jí borreliózu potvrdil přední diagnostický tým metodou přímé diagnostiky (PCR).
P: Víte co, já jsem tenkrát prostě… Protože jsem si nechávala potom už dělat na vlastní náklady vyšetření na borreliózu, tak jsem ty protilátkové testy většinou měla negativní. Někde mně tam vyšla nějaká ta pozitiva v tom IgG, jako v těch prodělaných protilátkách. Ale někde taky vůbec nic, takže stále to bylo uzavíráno, jako že borrelióza není a jako že to není můj problém. A já jsem potom po zjištění těchto všech věcí se teda sebrala a odjela jsem tehdy do hlavního diagnostického pracoviště a spojila jsem se tam s tehdejším týmem, který se o tu borreliózu zajímal. To byla paní doktorka a ten kolektiv, prostě laboranti, a myslím si, že to byl velmi dobrý tým, na dobré úrovni. A že měl i v té době tenkrát i takový hezký vztah k těm pacientům, kdy oni vám opravdu tu krev tam odebrali a prostě vám to vyšetření udělali. A tak já jsem se tam rozjela, protože už jsem fakt byla zoufalá, protože ty protilátkové testy stále byly negativní. A tak jsem prostě se dočetla, že si mám nechat udělat teda ten přímý průkaz, ten PCR test. Tak jsem si ho tam nechala udělat a kupodivu mě teda asi do týdne sama laboratoř volala, že ten test je opravdu pozitivní a že byl pozitivní ve vícero parametrech. A že teda jsem dlouho nemohla odhalit příčinu svých potíží, takže naznačili, že opravdu ty borrelie tam stále jsou. Nebo že teda ta borrelióza může být příčinou. Takže já jsem v podstatě za tuhletu informaci byla nesmírně vděčná, protože to bylo první potvrzení v testech, kdy mně přímo někdo potvrdil, že ta borrelióza tam je.
T: Navíc od největších specialistů v republice tehdy, ta paní doktorka…
P: Tak.
T: … vlastně v té době byla takový průkopník v nastavování těch nejprogresivnějších diagnostických metod.
P. Jasně, tenkrát, jako potom, když se to člověk dozvídal, že ty sporné případy se posílaly tady do toho ústavu… kdy se třeba dělala i ta elektronová mikroskopie, kdy přímo třeba spirotechu byli schopni odhalit buď v té krvi, nebo v moku. Takže byla jsem vděčná tady za to, za tenhleten ústav, že pro mě udělal úplně to nejvíc, co mohl. Protože já jsem s tímhle papírem, který jsem si nechala přidělat na svoje náklady, tak jsem ho vzala a jela jsem na to infekční oddělení, kde mně předtím teda dělali tu lumbálku a kde mě odbyli v podstatě, že nic nemám. A už jsem s tímhle papírem tam jela a budu trošku teďka směšná, když řeknu, že jsem na toho doktora šla s takovou otázkou: Když se teda neprokázala borrelie v tom likvoru ani v té krvi, tak jestli je možné, aby měl člověk pozitivní ten PCR test? A pan doktor mi povídal, že to možné není. A já už jsem měla v ruce ten papír, že to mám. Takže jsem mu to potom dala, on tak jako koukal, říkal: „No jo, no tak jako.“ V podstatě nevěděl, co má říct. Asi takhle to řeknu, zpětně. Ale je pravda, že potom se zachovali aspoň v něčem teda konečně, řeknu, vůči mně vstřícně a tady na základě toho vyšetření mě prostě přeléčili 14 dní antibiotiky nitrožilně.
Dagmařin lékař zkusil udělat test na borreliózu poté, co se podezření na jiná onemocnění nepotvrdila.
Tomáš Ch. si test na borreliózu vyžádal. Jedním z impulzů byla i zkušenost s tímto onemocněním u jeho otce.
Aleně už v roce 1992 odhalil borreliózu test protilátek, i když se u nás s použitím těchto metod pro diagnostiku borreliózy teprve začínalo.
Dagmar absolvovala spoustu vyšetření, která dlouho nepřinášela žádné vysvětlení jejího zdravotního stavu. Někdy už měla pocit, že lékaře vlastně obtěžuje, a zvažovala i návštěvu psychiatra.
Vladě vycházela sérologická vyšetření většinou negativně. Její lékaře proto velmi překvapilo, když jí borreliózu potvrdil přední diagnostický tým metodou přímé diagnostiky (PCR).
Tomáš N. absolvoval různé testy na borreliózu u několika lékařů včetně soukromých. Výsledky byly různé: pozitivní, negativní i „hraniční“. Vůči pozitivnímu výsledku jeho LTT testu byli lékaři působící v rámci veřejného zdravotnického systému skeptičtí.
Anetinu diagnózu se dlouho nedařilo stanovit. Vysvětlovala si to tak, že lékaři nebrali vážně její potíže.
Pro Máriu bylo velmi stresující neznat příčinu zdravotních potíží, které od základů proměnily celý její život.
Lada se s borreliózou léčila opakovaně. Její zdravotní potíže se však stále vracely a prohlubovaly a nebylo zřejmé, zda je právě borrelióza jejich hlavní příčinou. Poté co vyčerpala možnosti, které nabízel veřejný zdravotní systém, se začala léčit u soukromých lékařů.
Petřinu domněnku, že jsou její závažné zdravotní problémy způsobeny borreliózou, podpořil až soukromý imunolog.