Zpět na Únava a vyčerpánína téma

Markovi nemoc působila vedle únavy i s ní související problémy s koncentrací a pamětí, které přetrvávaly i po antibiotické léčbě.


Marek

  • Věk v době rozhovoru: 52 lete
  • Věk v době diagnostikování: 51 let
  • Absolvovaná léčba: alternativní antibiotická, alternativní, doplňková

Textová verze


P: Já jsem byl schopen spát 12 i více hodin denně, po práci jsem přišel domů a spal jsem až do rána. V práci naprosto zastřené myšlení, koncentrace – nemohl jsem se soustředit na žádné věci –, opravdu mi nebylo moc dobře, nikdy jsem takovou situaci nezažil, takže mi nasadila druhá antibiotika. A po jejich dobrání, asi po měsíci, jsem šel znovu na krevní obraz, kde mi podle vyjádření doktorky došlo jakoby k utlumení těch aktivních borrelií, ale že tam zůstávají zbytkové, nedokážu to přesně popsat…

T: Rozumím.

P: Ale že už nejsou tímhle způsobem jakoby aktivní a už taky odezněla jak ta bolest, tak ta únava. Nicméně dala mi ještě další antibiotika, to znamená třetí v tu chvíli, s tím, že na další krevní obraz mám jít teďka na konci roku v prosinci 2019, protože tam musí být nějaká doba potom, jestli ta antibiotika zaberou, nebo ne. Ta situace je mnohem lepší, než to bylo na jaře v roce 2000, nebo tohoto roku 2019, ale stále mám problémy s koncentrací, s krátkodobou pamětí, někdo mi něco řekne, já to prostě zapomenu, o čem to bylo, nebo nemůžu vyhledat… Nebo dělá mi velké problémy najít nějakou informaci v práci v počítači na internetu, o které vím, že ji budu potřebovat pro svoji práci, a strašně to zatěžuje, jsem časově hrozně pomalý. A v tuto chvíli se vrátila i ta únava, jo, teďka v tuto chvíli.

Další zkušenosti:

Mário na internetu pátral po příčině únavy, to ho přivedlo k borrelióze.

I přes dlouhý noční spánek by Tomáš P. l přes den velmi unavený.

Markovi nemoc působila vedle únavy i s ní související problémy s koncentrací a pamětí, které přetrvávaly i po antibiotické léčbě.

Tomáš M. se ve spojitosti s únavou potýkal i s přecitlivělostí na světlo a jakékoliv vzruchy. Ze společenského a usměvavého člověka se měnil v někoho, kdo funguje jen s vypětím všech sil.

Únava Anežce způsobovala problémy v zajištění chodu domácnosti.

Petra se o malou dcerku zvládala postarat jen s krajním vypětím.

Dagmar byla v práci velmi unavená, o přestávkách odpočívala nebo spala.

Únava zasáhla Aničce do volného času a společenského života.

Zuzana byla v souvislosti s borreliózou a přetrvávající únavou nucena trochu „přibrzdit“. Zároveň upravila stravu, vzdala se věcí, které tělo zbytečně zatěžují, a zkusila užívat bylinky.

Petr D. po nasazení antibiotik cítil zlepšení kondice i spánku. Na druhou stranu pak mnohem více spal.