Zpět na Únava a vyčerpánína téma

Únava Anežce způsobovala problémy v zajištění chodu domácnosti.


Anežka

  • Věk v době rozhovoru: 39 let
  • Věk v době diagnostikování: 37 let
  • Absolvovaná léčba: standardní antibiotická, doplňková

Textová verze


P: Já jsem byla dřív aktivní, a najednou jsem nemohla plavat, chodit na masáže, byla jsem unavená, a to jako fakt unavená. Dneska vám každý řekne: Jsem unavená. Jo, prostě, životem, ale toto je jiná únava, to je diametrálně jiná únava. Máte problém jít nakoupit, jdete nakoupit a vám se udělá špatně v tom obchodě… To máte takovou únavu, kdy sebemenší jednoduchá otázka vám dělá problém odpovědět. A já jsem měla řešit problémy ve škole, protože syna trápila nějaká šikana, řešili jsme přestup na školu, měla jsem chodit za učiteli, a měla problém dojít na třídní schůzky, protože večer byl pro mě nejhorší část dne. Já jsem se tak těšila, že si půjdu lehnout, ale nemohla jsem spát, a prostě bylo to pořád dokola… Bezmoc a ten pocit, že nezvládnete fakt jít ani na nákup, že tam dojdete, vám se udělá špatně, máte sto chutí se otočit a jít domů si lehnout. Ale vy musíte udělat ten nákup, pak ještě uvařit, umýt nádobí, a nejste schopná ani uvařit.

Další zkušenosti:

Mário na internetu pátral po příčině únavy, to ho přivedlo k borrelióze.

I přes dlouhý noční spánek by Tomáš P. l přes den velmi unavený.

Markovi nemoc působila vedle únavy i s ní související problémy s koncentrací a pamětí, které přetrvávaly i po antibiotické léčbě.

Tomáš M. se ve spojitosti s únavou potýkal i s přecitlivělostí na světlo a jakékoliv vzruchy. Ze společenského a usměvavého člověka se měnil v někoho, kdo funguje jen s vypětím všech sil.

Únava Anežce způsobovala problémy v zajištění chodu domácnosti.

Petra se o malou dcerku zvládala postarat jen s krajním vypětím.

Dagmar byla v práci velmi unavená, o přestávkách odpočívala nebo spala.

Únava zasáhla Aničce do volného času a společenského života.

Zuzana byla v souvislosti s borreliózou a přetrvávající únavou nucena trochu „přibrzdit“. Zároveň upravila stravu, vzdala se věcí, které tělo zbytečně zatěžují, a zkusila užívat bylinky.

Petr D. po nasazení antibiotik cítil zlepšení kondice i spánku. Na druhou stranu pak mnohem více spal.