Zpět na Únava a vyčerpánína téma

Tomáš M. se ve spojitosti s únavou potýkal i s přecitlivělostí na světlo a jakékoliv vzruchy. Ze společenského a usměvavého člověka se měnil v někoho, kdo funguje jen s vypětím všech sil.


Tomáš M.

  • Věk v době rozhovoru:  34 let
  • Věk v době diagnostikování: 29 let
  • Absolvovaná léčba: standardní antibiotická, alternativní antibiotická, alternativní, doplňková

Textová verze


P: V lednu a v únoru jsem už zase byl strašně slabý, začala mě bolet hlava a začalo se dít to, že jsem byl hodně unavený, potřeboval jsem o hodně více spát, přestával jsem mít rád vzruchy, přestával jsem mít rád světlo, byl jsem nevrlý na lidi a z usměvavého člověka se pomalu, ale jistě začal stávat člověk, co se nesměje a který začal ráno vstávat unavený. Prostě, ale unavený… Ne unavený, jakože jste spali 12 hodin předtím, ale unavený, že jste sice 12 hodin leželi v posteli, ale vstali jste a byli jste ještě více zničení, než když jste šli spát.

Další zkušenosti:

Mário na internetu pátral po příčině únavy, to ho přivedlo k borrelióze.

I přes dlouhý noční spánek by Tomáš P. l přes den velmi unavený.

Markovi nemoc působila vedle únavy i s ní související problémy s koncentrací a pamětí, které přetrvávaly i po antibiotické léčbě.

Tomáš M. se ve spojitosti s únavou potýkal i s přecitlivělostí na světlo a jakékoliv vzruchy. Ze společenského a usměvavého člověka se měnil v někoho, kdo funguje jen s vypětím všech sil.

Únava Anežce způsobovala problémy v zajištění chodu domácnosti.

Petra se o malou dcerku zvládala postarat jen s krajním vypětím.

Dagmar byla v práci velmi unavená, o přestávkách odpočívala nebo spala.

Únava zasáhla Aničce do volného času a společenského života.

Zuzana byla v souvislosti s borreliózou a přetrvávající únavou nucena trochu „přibrzdit“. Zároveň upravila stravu, vzdala se věcí, které tělo zbytečně zatěžují, a zkusila užívat bylinky.

Petr D. po nasazení antibiotik cítil zlepšení kondice i spánku. Na druhou stranu pak mnohem více spal.