Jarmila

Jarmila

Jarmila

• Věk v době rozhovoru: 63 let
• Věk v době obdržení diagnózy: 59 let

 

Paní Jarmile byl zjištěn nádor vaječníku. Absolvovala operaci a chemoterapii, nemoc se ale po sedmi měsících vrátila. Chemoterapie se opakovala, ale za dva měsíce přišla další recidiva a bylo jí řečeno, že má před sebou jen několik týdnů života. Rozhodla se již neabsolvovat třetí chemoterapii, protože bylo zřejmé, že by stejně nevedla k vyléčení, a zkusit naproti tomu dlouhodobý půst a další metody alternativní medicíny. Později se stav paní Jarmily zase zhoršil, byla jí odoperována plíce a znovu se ocitla v ohrožení života. Tuto krizi ale překonala, přestala využívat domácí hospicové péče, její stav se stabilizoval. Paní Jarmila si myslí, že je důležité přistupovat k nemoci s pokorou, odevzdat se Bohu, ale zároveň být aktivní a pracovat sám na svém uzdravení.

 Více o Jarmile

Paní Jarmila si všimla, že se jí zvětšuje břicho. Po ultrazvukovém vyšetření jí lékař řekl, že to není dobré. Na chodbě před ordinací si poté paní Jarmila přečetla lékařskou zprávu, v níž stálo, že má velký karcinom na vaječníku. Byla v šoku, neměla s sebou žádný doprovod, neměla koho se zeptat na podrobnosti. Několik dní nato absolvovala operaci, bohužel vzhledem k pokročilosti jejího nálezu nešlo vyoperovat vše, paní Jarmila tak musela absolvovat chemoterapii a bylo jí řečeno, že pokud nezabere, bude to pro ni velmi špatné.

Paní Jarmila se s tím smířila, říká, že jí hodně pomohlo vědomí, že už není nejmladší, protože se setkala s mnoha mladšími pacienty, i mladými maminkami, v beznadějné situaci. Byla také ráda, že to nebyl nikdo jiný z rodiny, koho nemoc postihla. Naplánovala si pohřeb a začala ukončovat své podnikání.

V průběhu chemoterapie, kterou velmi špatně snášela, využívala různé doplňky stravy a metody alternativní medicíny, která je pro ni nezbytnou součástí léčby. Sedm měsíců po chemoterapii se onemocnění vrátilo a paní Jarmila se znovu musela vypořádat se strachem ze smrti. Absolvovala druhou chemoterapii, ale dva měsíce poté přišla další recidiva a bylo jí řečeno, že má před sebou jen několik týdnů života.

Paní Jarmila cítila potřebu prožít ještě něco hezkého, jela proto s rodinou na dovolenou na chorvatský ostrov, kde se cítila velmi šťastná, a jak říká, tento pocit jí zůstal. Po návratu se rozhodla již neabsolvovat třetí chemoterapii, protože bylo zřejmé, že by stejně nevedla k vyléčení, a zkusit naproti tomu dlouhodobý půst.

Díky tomu, že se účastnila klinické studie, dostala novou lékařku, která pro ni měla pochopení. Paní Jarmila říká, že půstu vděčí za prodloužení svého života. Paní Jarmile byla později odoperována plíce a dostala se do konfliktu v nemocnici kvůli držení půstu, a jak se později dozvěděla, velké problémy měla i její, alternativní formy léčby podporující, lékařka. Po operaci plíce jí bylo řečeno, že je pravděpodobné, že spíše než rakovina ji zabijí jiné komplikace, protože například jakákoli operace v jejím stavu není možná.

Z nemocnice se vrátila se zavedenými drény a ve špatném fyzickém i psychickém stavu. V té době využívala i domácí hospicové péče, ta ale po nějakém čase nebyla nutná, protože se stav paní Jarmily zlepšil natolik, že se drénů zbavila a znovu se naplno pustila do alternativních metod léčby, jako je ajurvéda, čínská medicína, léčba konopím, detoxy atd. Jako samoplátce si nechává vyšetřovat krev v soukromé laboratoři, protože v nemocnici, kde se léčila, to dělat odmítli. Je ráda, že se progrese nemoci aspoň zpomalila.

Paní Jarmila si myslí, že  je důležité přistupovat k nemoci s pokorou, odevzdat se Bohu, ale zároveň být aktivní a pracovat sám na svém uzdravení. Velkou roli podle ní hraje psychika a také strava. V rozhovoru popisovala, jak se její psychické nastavení vlivem nemoci výrazně proměnilo. Významnou oporou jsou pro ni dcery a manžel.

 

Audio a video