Milada

Milada

Milada

• Věk v době rozhovoru: 66 let
• Věk v době obdržení diagnózy: 42 let

 

Paní Miladě byl před 24 lety diagnostikován melanom, podstoupila operaci. Recidiva onemocnění se objevila před několika měsíci a ukázalo se, že se jedná o stav, který již není léčitelný. S komunikací s lékaři je paní Milada spokojená, říká, že k ní byli otevření, ale zároveň jí nebrali naději. Rozhodla se, že si přestane vyhledávat informace související s její diagnózou a bude věci brát, tak jak přijdou. Ke smíření se se situací paní Miladě velmi pomohla podpora okolí, ať už nejbližších, nebo přátel z církevního společenství, a také víra.

 Více o Miladě

Paní Miladě byl před 24 lety diagnostikován melanom, podstoupila operaci. Recidiva onemocnění se objevila před několika měsíci, projevila se zvětšením uzlin, a ukázalo se, že se jedná o stav, který již není léčitelný. Zpočátku byla nadějí biologická léčba, ale ani ta se nakonec neukázala jako vhodná pro typ nádoru, který paní Milada má. Absolvovala tedy ozařování, ale bylo zřejmé, že se jedná hlavně o zpomalení průběhu nemoci.

S komunikací s lékaři je paní Milada spokojená, říká, že k ní byli otevření, ale zároveň jí nebrali naději. Rozhodla se, že si přestane vyhledávat informace související s její diagnózou a bude věci brát, tak jak přijdou.

Ke smíření se se situací paní Miladě velmi pomohla podpora okolí, ať už nejbližších, nebo přátel z církevního společenství, či těch, které získala v rámci práce speciální pedagožky. Velkou oporou je jí také víra.

Paní Milada říká, že je vděčná za to, že se nemoc nevrátila dříve nebo že nepotkala někoho z jejích blízkých. Prožívá pokojné období, netrápí se příliš tím, co bude. Je také ráda, že ví, že existuje hospicová péče, která může závěr života významně ulehčit. Myslí si, že je velmi důležité, aby měl člověk kolem sebe blízké a nebyl v takové situaci sám.

 

Audio a video