Tereza

Tereza

Tereza

• Věk v době rozhovoru: 66 let
• Věk v době obdržení diagnózy: 64 let

 

Paní Tereza se po několika etapách léčby rakoviny (začalo to rakovinou ženských orgánů) dozvěděla o neoperovatelném a rychle rostoucím nádoru na játrech. Lékaři odhadovali její prognózu na několik týdnů. Nyní je už několik měsíců v péči domácího hospice, se kterou je velmi spokojená, neboť jí umožňuje pobývat doma a přitom zcela přizpůsobit denní režim svým potřebám. Na konec se připravila prakticky i psychicky, a jak sama říká, užívá si čas navíc obklopena láskou a péčí nejbližších.

 Více o Tereze

Paní Tereze byl diagnostikován nádor dělohy, který jí byl před dvěma lety operativně odstraněn. Pak absolvovala chemoterapii a ozařování. Po 14 měsících od první operaci se začala cítit špatně, hubla a měla potíže s dýcháním. Lékaři zjistili, že má velký a rychle rostoucí nádor na játrech, který nelze operovat. Její dceru lékaři informovali, že prognóza je velmi špatná a konec je otázkou týdnů.ll

Paní Tereza se tedy vrhla na řešení praktických záležitostí, především kolem předání své firmy. Postup nemoci je ale pomalejší, než se očekávalo. Paní Tereza si myslí, že jí hodně pomáhá se příliš nezabývat nemocí a stále se něčemu věnovat. Rozhodla se přistupovat ke všemu optimisticky a radovat se z maličkostí.

Paní Tereza je v péči domácího hospice, kterou si velmi chválí, a užívá si toho, že může být doma mezi blízkými a dělat to, co chce, tehdy kdy chce. Říká, že vztahy kolem ní se v důsledku jejího onemocnění zkvalitnily a od příbuzných i přátel dostává mnoho péče a pozornosti.

Je také ráda, že je stále soběstačná a dělá toho hodně i v domácnosti. Má bolesti, které však neoznačuje za veliké, používá morfiové náplasti, ale snaží se jejich užití omezovat, aby byla připravena na potřebu zvýšení dávek v budoucnu. Trápí ji dušnost, ta jí nejvíce omezuje v aktivitách. Počítá s tím, že pokud by se její stav hodně zhoršil, odejde do lůžkového hospice.

Jejím krédem je: „Žít do posledního dechu, spokojeně, v kruhu rodiny.“

Audio a video