Helena

Helena

Helena

• Věk v době rozhovoru: 81 let
• Věk v době obdržení diagnózy: 78 let

 

Paní Helena má rakovinu slinivky. Absolvovala chemoterapii, ale stav se nezlepšil. Trpěla silnými bolesti, které nebylo možné zvládat doma, kde žila sama, proto odešla do hospice. Zpočátku to pro ni bylo těžké přijmout, hospic vnímala jako konečnou stanici, ale nyní je s tímto rozhodnutím velmi spokojená. V hospici dostává péči, která reaguje na její aktuální potřeby, bolesti se daří tlumit. Velkou oporou je pro paní Helenu rodina.

 Více o Heleně

Paní Helena se chystala na operaci cév a při předoperačním vyšetření se zjistilo, že má rakovinu slinivky. Operace nebyla možná, absolvovala chemoterapii, ta jí ale nepomohla. Nemoc se začala projevovat až rok po diagnóze, a to obtížemi s trávením a bolestmi. Právě silné bolesti, které nebylo možné zvládat doma, kde žila sama, přiměly paní Helenu, aby odešla do hospice.

Zpočátku to pro ni bylo těžké přijmout, hospic vnímala jako konečnou stanici, ale nyní je s tímto rozhodnutím velmi spokojená. V hospici dostává péči, která reaguje na její aktuální potřeby, bolesti se daří tlumit.

Velkou oporou je paní Heleně rodina, říká, že ji těší, jak se rodina po onemocnění semkla. Je také vděčná za návštěvy přítelkyň, které jí brání příliš se poddávat chmurným myšlenkám.

 

Audio a video