Vladimír

Vladimír

Vladimír

• Věk v době rozhovoru: 88 let
• Věk v době obdržení diagnózy: 78 let

 

Pan Vladimír má diagnostikovanou rakovinu prostaty. Zpočátku byly zvýšené hodnoty PSA (prostatického specifický antigenu, jehož hodnota napovídá, zda daný muž má vyšší riziko vzniku rakoviny prostaty) tlumeny léky, po několika letech se ale jeho stav zhoršil a musela následovat operace, která potvrdila nádorové onemocnění. Tu absolvoval před deseti lety. Pak se ale hodnoty PSA opět zhoršily a objevily se i metastáze v kostech.

V současné době je doma, pečuje o něj manželka a pomáhá mu i syn. Má řadu přidružených zdravotních problémů, jako jsou astma a závratě, prodělal plicní embolii a je dost pohybově omezený.

Práce, které dříve vykonával kolem domu, musela přebrat manželka a syn. Je věřící a víra je pro něj velkou oporou. S koncem života je podle něj potřeba počítat a připravit se na něj. Říká, že neví, co jej čeká, ale ví, že s Boží pomocí to unese. Studuje duchovní literaturu, zabývá se životem po smrti. Kromě nejbližší rodiny jej podporují přátelé z církevního společenství.

Podle pana Vladimíra je potřeba uspořádat poslední věci, dokud člověk může, dokud mu to myslí, dokud se může rozhodovat volně, svobodně a odpovědně, dokud je čas.

Audio, video a text