Bětka

Bětka

Bětka

• Věk v době rozhovoru: 71 let
• Věk v době obdržení diagnózy: 45 let

 

Bětce bylo 59 let, když jí lékaři diagnostikovali karcinom prsu. Sama si nahmatala bulku, nicméně dlouho tento problém neřešila. Po roce šla na gynekologii, odkud ji odeslali na onkologii. Biopsie zjistila zhoubný nádor. Byla provedena ablace levého prsu. Následovala chemoterapie (4 dávky po 3 týdnech), ozařování (15 dávek) a hormonální léčba (5 let Aromasin, do roku 2011). Léčba proběhla bez závažných nežádoucích účinků. Pravidelně chodí na kontroly.

 

Více o Bětce

První, čeho si Bětka všimla, byla bulka v levém prsu, nacházela se dost vysoko a Bětka tomu nepřikládala význam. Zhruba po roce se rozhodla navštívit gynekologii. Odtud ji odeslali na onkologii, kde byla vyšetřena mamografem, ultrazvukem a byla provedena následná biopsie, ta zjistila zhoubný nádor.

Po 3 měsících podstoupila ablaci prsu, 14 dní strávila v nemocnici, jelikož se rána špatně hojila. Po operaci byla zahájena chemoterapie, která na žádost pacientky obsahovala pouze 4 dávky po 3 týdnech. Vedlejší účinky nebyly velké, nicméně na nevolnost pacientka pila pivo, což jí pomáhalo. Následné ozařování 15 dávkami proběhlo rovněž bez nežádoucích účinků. Dlouhodobě procházela hormonální léčbou (5 let Aromasin). Během léčby řešila i problémy spojené se silným diabetem. S ohledem na svůj věk odmítla plastickou operaci prsu.

Myšlenky na nemoc si nepřipouštěla a zaměstnávala se péčí o manžela a vnučku. Svou chorobu brala jako jakoukoliv jinou nemoc, a tak neměla potřebu o nemoci mluvit ani s rodinou, ani s přáteli. Nechtěla, aby ji někdo litoval. Navíc během léčby nastoupila do starobního důchodu, což pro ni byla významná životní změna, tudíž trávila většinu času doma s nemocným manželem, který zemřel v roce 2010.

Dlouhodobě je členkou spolků, které pomáhají starším a onkologickým pacientům, začala s nimi spolupracovat až po svém onemocnění. Bětka byla celkem rok na nemocenské, pak nastoupila do starobního důchodu, který již nějakou dobu oddalovala. Spojení nemoci, dojíždění a ranního vstávání do práce bylo nad její síly.

Ženám, které onemocněly, by chtěla Bětka vzkázat, ať berou rakovinu jen jako nemoc a nenechají se jí převálcovat. Nemyslet hned na smrt, ale vidět i tu možnost, že léčba rakoviny je na velmi vysoké úrovni a šance na uzdravení existuje.

Audio a video


Bětka chemoterapii snášela dobře. 

Chemoterapii jsem snášela celkem dobře, protože jsem je ukecala, aby mi dali jenom 4. Měla jsem jich mít víc, ale úměrně tomu mi pak dali o to víc ozařování. A chemoterapii jsem léčila pivem, takže mi nebylo skoro nic, jen jsem byla trošku unavená, ale že by mi bylo nějak úplně zle, tak to ne. No, takže jsem to celkem přežila.

.

Profil:

• Jméno: Bětka
• Věk v době rozhovoru: 71 let
• Věk při obdržení diagnózy: 45 let

• Zobrazit celý profil

Bětka na plastickou operaci nešla, v jejím věku jí to přišlo zbytečné.

Přišli na to, že je to zhoubný nádor. Pak jsem šla ještě na nějakou tu gynekologickou kontrolu, kde paní doktorka byla docela přímá, když řekla: „No, to půjde pryč, to uřízneme.“ Tak já jsem smlouvala, že jo. Ale ona říká: „Nic, necháte si udělat nové a bude to.“ To určitě! Takže nemám nové prso, mam epitézu. Protože se to přetáhlo – to mi bylo 60 –, tak si říkám: „Já se na to se můžu vykašlat.“ Tak asi takhle. Že nemám prsa? No, tak mám umělé (epitézy), no. A doktorka řekla, že to je zadarmo, že si je můžu nechat udělat, že kolegyně byly. A já jsem říkala: v 60 ještě se na to můžu vykašlat. Nešla jsem tenkrát. A když to někdo neví, tak to nepozná.

Profil:

• Jméno: Bětka
• Věk v době rozhovoru: 71 let
• Věk při obdržení diagnózy: 45 let

• Zobrazit celý profil

Bětka cítí bolesti operované strany. 

Máte nějaké dlouhotrvající následky po tom onemocnění?

Bolí mě ta levá strana. To mi řekli, že to budu mít, že tam jsou nějaké ty nervy, takže ta levá strana bude asi pořád taková nějaká. A je to ještě navíc i s tou rukou, že když je počasí takové nějaké, tak to cítím.

Profil:

• Jméno: Bětka
• Věk v době rozhovoru: 71 let
• Věk při obdržení diagnózy: 45 let

• Zobrazit celý profil

Bětka si nechala ušít plavky, aby se do nich vešla epitéza.

.

Pak byla ta operace, k tomu už jste mi něco říkala. Jaké to teda pro vás bylo, když vám řekli, že bude ta operace, že vám to vezmou?

No, tvářila jsem se asi divně, nelíbilo se mi to. A pak jsem řekla: „No, co se dá dělat. Tak mi to vezmou.“ Asi takhle, no. Takže nebylo mi to po chuti.

Neřešila jste, že nemáte prso?

Že nemám prsa? No, tak mám umělé. Doktorka řekla, že to je zadarmo, že si je můžu nechat udělat. Kolegyně byly, nechaly si to udělat, a já jsem říkala: v 60 ještě, se na to můžu vykašlat. Nešla jsem tenkrát. Takže když to někdo neví, tak to nepozná. Takže to jsou takové.

Chodíte se koupat?

Chodím. Mám plavky, jsem si je nechala udělat tak, aby do toho šla epitéza. Takže když máte normálně dvoudílné plavky, já nemusím mít jednodílné, a není to vidět.

Profil:

• Jméno: Bětka
• Věk v době rozhovoru: 71 let
• Věk při obdržení diagnózy: 45 let

• Zobrazit celý profil