Zpět na Reakce na diagnózuna téma

Zuzana přijala diagnózu věcně. Byla ráda, že byla stanovena brzy po nakažení, a nevnímala ji jako „žádnou hrůzu“. Její přístup k onemocnění pak ovlivnil i postoje jejího okolí.


Zuzana

  • Věk v době rozhovoru:  31 let
  • Věk v době diagnostikování: 30 let
  • Absolvovaná léčba: standardní antibiotická, doplňková

Textová verze


P: Tak asi to okolí to bralo víc vážně, než kdybych měla chřipku, ale na druhou stranu fakt tím, že jsem i já za sebe měla pocit, že jsme to podchytily hrozně rychle… Že právě tím, že jsem opravdu kolem sebe viděla několik těch lidí, kteří to řešili a zjistili to po 10 letech, nebo prostě po dlouhé době, a měli už fakt i velké problémy s tím. Tak tím, že jsem já měla pocit, že jsem to podchytila rychle a že to mám nějak pod kontrolou, hned to řešíme, tak jsem asi i já působila, že není to žádná hrůza, je to celkem v pohodě. Takže to okolí taky reagovalo tak, že musíme ti dát trochu klidu a oddechu, ale vlastně nějak to nikdo neprožíval nějak tragicky. Opravdu si myslím, že ve chvíli, kdyby to bylo tak, jak to třeba má ta moje kamarádka nebo jiní známí, co to mají, tak asi by to bylo řešené jinak. Ale ve chvíli, kdy opravdu já jsem tak působila „dobrý, potřebuju teďka odpočívat, beru antibiotika…“, ale vlastně fakt, jak kdyby to byla nějaká horší chřipka, tak to tak, jako, bralo i to okolí a brala jsem to vlastně tak i já. Že jsem si nějak nepřipouštěla, že by to mohlo přejít do těch horších stadií. To jsem si říkala, že to jsme chytly takhle rychle, tak to se prostě přeléčí.

Další zkušenosti:

Robertovi lékař volal, že má přijít kvůli výsledkům krevních testů.

Jana si lékařskou zprávu o lumbální punkci přečetla až po dvou letech. Po telefonu se ihned po vyšetření dozvěděla, že je vše v pořádku, ve zprávě se však doporučovalo přeléčení antibiotiky, ke kterému nedošlo.

Aleš nepovažoval diagnózu borrelióza za nijak zvlášť hroznou, měl dojem, „že se až tak moc neděje“.

Mária vysvětlovala, proč je tak důležité mít stanovenou diagnózu.

Tomáš P. pocítil v reakci na sdělení diagnózy velkou úlevu. Už dlouho mu bylo zle a ve svém soukromém ani pracovním životě nefungoval tak, jak si přál, ale nikdo mu až doteď nemohl pomoct.

Libuše prožívala po sdělení diagnózy stav euforie. Oproti roztroušené skleróze, na kterou u ní lékaři usuzovali původně, jí borrelióza přišla jako mnohem „lepší možnost“.

U Anety se postupně zvýrazňovaly psychické problémy, které její lékařku vedly k doporučení nasazení antidepresiv. Po zjištění, že trpí borreliózou, se Aneta radovala a věřila, že se brzy uzdraví.

Ilona znala problematický případ déle neléčené borreliózy ze svého okolí. Diagnóza ji přesto nijak nevyděsila. Věřila, že antibiotika zaberou, a o možných komplikacích v tu chvíli nepřemýšlela.

Mária se cítila tak zle, že sdělenou diagnózu v prvním momentě ani nevnímala.

Jiřina se po stanovení diagnózy rozhodla s nemocí bojovat

Anna se zlobila na dceru, která byla první, kdo jí řekl, že by mohla mít borreliózu.

Katka se o své nemoci prý moc bavit nedokáže. Nemá ráda, když ji ostatní utěšují. Má pocit, že se do toho, co prožívá, stejně nedokážou vcítit a vlastně je ani nechce svými problémy obtěžovat.

Tomáš N. promýšlel, komu o své nemoci poví, protože se ještě před stanovením diagnózy setkával s negativními reakcemi okolí. Když se ho ale někdo zeptal, jak se cítí, tak mu odpověděl.

Michaela považovala za ztrátu energie o borrelióze běžně hovořit a měla pocit, že by si lidé mysleli, že svoji nemoc příliš řeší.

Anna pozitivně vnímala zájem kolegyň z práce, které neměly s borreliózou žádnou zkušenost.

Lada považovala za dobré mluvit například o tom, jak komplikovaná byla její cesta k stanovení diagnózy.

Zuzana přijala diagnózu věcně. Byla ráda, že byla stanovena brzy po nakažení, a nevnímala ji jako „žádnou hrůzu“. Její přístup k onemocnění pak ovlivnil i postoje jejího okolí.

Petra vyprávěla o reakcích rodiny včetně krásné podpory od staršího syna.

Robert byl nejdřív na boj s borreliózou sám, lidi v jeho okolí mu nerozuměli, nebo ho dokonce odsuzovali. U jeho nejbližších se postoj změnil s nastoupením léčby na soukromé zahraniční klinice.

Anežka zažívala nepochopení ze strany přítele, další příbuzní a někteří kamarádi ji ale podpořili a nejvíce pomohly starší děti.