Jardu nemoc skoro na dva roky připravila o sociální kontakty, i tak mu ale někteří kamarádi zůstali.
T: A jak vlastně na tyhle vaše zdravotní problémy reaguje okolí? Mluvíte…
P: Ano?
T: … třeba s lidm i mimo rodinu o tom, že se léčíte takhle s borreliózou, nebo o co jde…
P: Ano?
T: … co vám vlastně je, nebo si to spíš necháváte pro sebe?
P: V podstatě ze začátku mi ty problémy nevěřila ani rodina. Postupem času už mi to začali věřit. Díky tomu, že jsem jim ukázal jiné případy, než jsem já. V okolí v podstatě jsem ztratil takový sociální kontakt. Zhruba na rok až dva. Kdy jsem trávil čas jenom doma. Tak v podstatě ta situace je tak špatná ve zdravotnictví, že nikdo vám s tímhle problémem nepomůže. Všichni to bagatelizují a je to docela také ponižující.
T: A říkal jste třeba fakt lidem kolem sebe, že jde o borreliózu, nebo…
P: Ano?
T: … jste se nepokoušel to vysvětlovat?
P: Mám pár známých, kteří si prochází podobným problémem, takže se bavím s těmihle lidmi. Ale se zdravými lidmi to moc neřeším, jelikož to nikdo nedokáže pochopit.
T: Ano, co to udělalo? Třeba vy jste říkal, že jste ztratil sociální kontakty…
P: Ano.
T: … co to udělalo s vašimi aktivitami, takovým běžným životem…
P: Ano?
T: … třeba s tím, jak jste se stýkal předtím s lidmi…
P: Ano?
T: … zůstali kamarádi, nebo spíš přestali tomu rozumět a odtáhli se?
P: Hm.
T: Co se vlastně stalo kolem té nemoci v tomhle směru?
P: Takže kamarádi mi zůstali naštěstí, tak nějak se snažím s nimi stýkat, i přesto, jaké mám potíže.
Jana si lékařskou zprávu o lumbální punkci přečetla až po dvou letech. Po telefonu se ihned po vyšetření dozvěděla, že je vše v pořádku, ve zprávě se však doporučovalo přeléčení antibiotiky, ke kterému nedošlo.
Tomáš P. pocítil v reakci na sdělení diagnózy velkou úlevu. Už dlouho mu bylo zle a ve svém soukromém ani pracovním životě nefungoval tak, jak si přál, ale nikdo mu až doteď nemohl pomoct.
Libuše prožívala po sdělení diagnózy stav euforie. Oproti roztroušené skleróze, na kterou u ní lékaři usuzovali původně, jí borrelióza přišla jako mnohem „lepší možnost“.
U Anety se postupně zvýrazňovaly psychické problémy, které její lékařku vedly k doporučení nasazení antidepresiv. Po zjištění, že trpí borreliózou, se Aneta radovala a věřila, že se brzy uzdraví.
Ilona znala problematický případ déle neléčené borreliózy ze svého okolí. Diagnóza ji přesto nijak nevyděsila. Věřila, že antibiotika zaberou, a o možných komplikacích v tu chvíli nepřemýšlela.
Katka se o své nemoci prý moc bavit nedokáže. Nemá ráda, když ji ostatní utěšují. Má pocit, že se do toho, co prožívá, stejně nedokážou vcítit a vlastně je ani nechce svými problémy obtěžovat.
Tomáš N. promýšlel, komu o své nemoci poví, protože se ještě před stanovením diagnózy setkával s negativními reakcemi okolí. Když se ho ale někdo zeptal, jak se cítí, tak mu odpověděl.
Michaela považovala za ztrátu energie o borrelióze běžně hovořit a měla pocit, že by si lidé mysleli, že svoji nemoc příliš řeší.
Lada považovala za dobré mluvit například o tom, jak komplikovaná byla její cesta k stanovení diagnózy.
Zuzana přijala diagnózu věcně. Byla ráda, že byla stanovena brzy po nakažení, a nevnímala ji jako „žádnou hrůzu“. Její přístup k onemocnění pak ovlivnil i postoje jejího okolí.