Ilona znala problematický případ déle neléčené borreliózy ze svého okolí. Diagnóza ji přesto nijak nevyděsila. Věřila, že antibiotika zaberou, a o možných komplikacích v tu chvíli nepřemýšlela.
T: A vlastně v momentě, kdy teda vám tu borreliózu takhle diagnostikovali, dostala jste na to ta první antibiotika, tak když vyslovili tu diagnózu, tak věděla jste o té nemoci něco víc dopodrobna?
P: Jo, věděla, věděla.
T: Jako zdravotník máte přehled.
P: Ano. Protože jedna moje kolegyně, to byla teda ošetřovatelka, tak ta ji taky měla prodělanou, ale už taky roky, a měla takové zvláštní stavy. Nejdřív si mysleli, že je psychiatricky nemocná, ale ona… Pak už se to nějak řešilo, ono se jednu chvíli to neřešilo, v nějakých dobách. A pak ona měla taky záchvaty vzteku a měla i pak nějaké neurologické příznaky a zjistili, že to má od té borreliózy.
T: Ono to u toho bývá právě.
P: Ale měla šílené záchvaty. Jak ji někdo naštval, tak bouchala vším, třeba i dítě svoje zmlátila. Říkala ale, že to vůbec nedokázala ovládnout.
T: Oni říkají, že ta borrelióza fakt tady ty psychologické…
P: Dělá všechno možné.
T: … příznaky vyvolává různě.
P: A hlavně jak se to nezkoumalo, tak ti lidi pak třeba skončili na psychiatrii, protože jim to nevěřili.
T: A když vám teda řekli, že jde o borreliózu, a vy jste věděla tady to o té kolegyni, jak to na vás zapůsobilo? Vyděsila vás ta diagnóza?
P: Ani ne, já jsem to brala jako… Já jsem říkala: „Ježíšmarjá, no tak.“ A pak jsem přestala být ale unavená, to je pravda. Tak jsem to prostě ty tři neděle, chodila jsem do práce…
T: Takže věřila jste, že ta antibiotika zaberou?
P: Jo, jo.
T: Že u té kolegyně je to spíš takový jedinečný závažný případ.
P: Ale jo, tak věděla jsem, že můžou být nějaké následky, ale nějak jsem pak nad tím nepřemýšlela úplně.
Jana si lékařskou zprávu o lumbální punkci přečetla až po dvou letech. Po telefonu se ihned po vyšetření dozvěděla, že je vše v pořádku, ve zprávě se však doporučovalo přeléčení antibiotiky, ke kterému nedošlo.
Tomáš P. pocítil v reakci na sdělení diagnózy velkou úlevu. Už dlouho mu bylo zle a ve svém soukromém ani pracovním životě nefungoval tak, jak si přál, ale nikdo mu až doteď nemohl pomoct.
Libuše prožívala po sdělení diagnózy stav euforie. Oproti roztroušené skleróze, na kterou u ní lékaři usuzovali původně, jí borrelióza přišla jako mnohem „lepší možnost“.
U Anety se postupně zvýrazňovaly psychické problémy, které její lékařku vedly k doporučení nasazení antidepresiv. Po zjištění, že trpí borreliózou, se Aneta radovala a věřila, že se brzy uzdraví.
Ilona znala problematický případ déle neléčené borreliózy ze svého okolí. Diagnóza ji přesto nijak nevyděsila. Věřila, že antibiotika zaberou, a o možných komplikacích v tu chvíli nepřemýšlela.
Katka se o své nemoci prý moc bavit nedokáže. Nemá ráda, když ji ostatní utěšují. Má pocit, že se do toho, co prožívá, stejně nedokážou vcítit a vlastně je ani nechce svými problémy obtěžovat.
Tomáš N. promýšlel, komu o své nemoci poví, protože se ještě před stanovením diagnózy setkával s negativními reakcemi okolí. Když se ho ale někdo zeptal, jak se cítí, tak mu odpověděl.
Michaela považovala za ztrátu energie o borrelióze běžně hovořit a měla pocit, že by si lidé mysleli, že svoji nemoc příliš řeší.
Lada považovala za dobré mluvit například o tom, jak komplikovaná byla její cesta k stanovení diagnózy.
Zuzana přijala diagnózu věcně. Byla ráda, že byla stanovena brzy po nakažení, a nevnímala ji jako „žádnou hrůzu“. Její přístup k onemocnění pak ovlivnil i postoje jejího okolí.