V dnešním světě hrají technologie, jako jsou počítače, internet nebo mobilní telefony, významnou roli. Vzhledem k tomu, že s nimi participanti naší studie nevyrůstali, jsou pro ně něčím novým a na jejich používání si museli zvyknout během života. Někteří lidé počítač nevyužívali nebo nepotřebovali. Kromě toho mluvili naši participanti i o dalších typech technologií, jako je televize nebo DVD přehrávač.
Několik lidí nám vyprávělo o tom, jakým způsobem se učili zacházet s počítačem nebo internetem. Pro některé to bylo součástí výkonu jejich povolání, jiní se s nimi začali seznamovat v důchodu z vlastní iniciativy. Za tímto účelem navštěvovali různé kurzy práce s počítačem nebo jim pomáhali jejich blízcí. Paní Milenu a její známé učili pracovat s počítačem žáci základní školy, se kterou navázali spolupráci. Motivací k učení bylo pro seniory především vyrovnání se mladší generaci a také využívání toho, co technologie člověku dokážou nabídnout. U některých seniorů vyvolávala představa učení se novým technologiím obavy. I přesto část z nich v současnosti ovládá počítače nebo mobilní telefony.
Když Jsem byla, končila jsem prostě na poště, šla jsem do tý pekárny, tak pak tam přišel jinej vedoucí, který nabíral prostě pracovníci zpět, který jako byli dlouhodobý, no. Tak přišli za mnou, abych se vrátila na tu poštu. No, já sem o tom přemejšlela a teď jsem si říkala: „Pane Bože, musela bych bejvala na počítače.“. Tak sem si říkala: „No, to já nezvládnu. Určitě bych to nezvládla.“. Tak jsem zůstala v těch pekárnách dělat, což dneska mě mrzí, protože se stalo to, že paní učitelka se mě zeptala, mám dojem v druhé třídě, že byl (vnuk), se mě zeptala, říká: „Paní, chci vaší mailovou adresu.“ a já říkám: „A já jí nemám.“. „No, a počkejte, ale vždyť (vnuk) říkal, že máte internet.“ Já povídám: „No internet mám, ale prostě mailovou adresu nemám, protože s tím neumím dělat, jo.“, povídám. „To je na počítači kluk, jo, prostě jsme mu ho koupili.“. A ona říkala: „No nic, dejte mi teda telefon, jo, nic se neděje.“ Jenomže což mě zamrzelo a říkám mužovi doma, říkám: „Člověče, mladý tam lidi a já jsem si tam připadala jako ten starej blbec, kterej neumí nic.“. Tak jsem se přihlásila na kurz na počítači a prostě, kterej jsem absolvovala a na tom počítači jsem se naučila, jo.
Úžasný.
Jo. A dneska si říkám, že jsem měla tehdá opravdu odejít z tý pekárny a věnovat se tomu, čemu jsem se dříve věnovala, jo, no. I když zase jsem se naučila jiný věci. Naučila jsem se zase různý věci, který jsem neuměla, jo. Tak ono to taky k něčemu bylo dobrý, jo, ale prostě tohlecto mě mrzí, že jsem se toho bála, vlastně, že nebylo se čeho bát.
• Jméno: Paní Marie
• Věk v době natáčení: 66 let
• Zobrazit celý profil
Ještě, jestli jste chtěla slyšet o nějakých těch aktivitách dalších. Tak, když jsem se v těch sedmdesáti naučila na počítači, což byla zase zásluha té naší předsedkyně, protože jednou se při cvičení zeptala: „Nevadí vám, že jsme počítačově negramotní?“ Takže já jsem byla první, kdo zved ruku, že mně to teda strašně vadí. I když manžel už před tím asi čtyři roky na počítači pracoval, tak já jsem ho s velikým obloukem obcházela. Protože on není dobrý pedagog a ta paní zařídila, že jsme – nás bylo jenom asi osm, co jsme se chtěli naučit ještě zvládnout ten počítač, tak se domluvila s ředitelem devítiletky a oni nás zařadili mezi deváťáky. Takže ti deváťáci si nás rozebrali a učili nás deváťáci, pod dohledem paní učitelky. Což bylo úplně skvělý. Ani moje vnoučata nebyly ochotný mě ty začátky naučit. No, a protože nás to hrozně bavilo a je taky a i paní učitelka říkala, že oni se víc naučí tím, že nám to musí vysvětlovat, tak jsme ještě potom šli v září znovu. To už nás zase měla ta další, vlastně, třída, takže další deváťáci. No a to mně úplně stačilo k tomu, abych si potom pátrala po všem možném.
• Jméno: Paní Milena
• Věk v době natáčení: 78 let
• Zobrazit celý profil
A tak ono se člověk musí učit pořád něco. Třeba teďka s těma počítačema nebo s těma telefonama, dyť to je všecko pro nás nový, jo. Jenomže ta technika, já jsem nebyla nikdy žádnej technik velký, takže. Jo ale tak musí trošičku, jo. Aspoň trochu. Já neříkám, že děláme nějaký převratný věci, protože my tomu fakt nerozumíme, ale přece aspoň, že na ten počítač vlezeme, že s tím telefonem. Někdo třeba ani tyhle věci nedělá, že, takže. Co ještě by se dalo tak dělat? No.
• Jméno: Paní Eva
• Věk v době natáčení: 76 let
• Zobrazit celý profil
Ovládání mobilních telefonů nebo počítačů nebylo někdy pro seniory jednoduché. Pokud měli se svými zařízeními problém, pomáhali jim obvykle jejich blízcí, nebo se obraceli na specialisty. Někteří používali zjednodušené telefony pro seniory, které mají větší číslice. Pomáhalo jim také, když měli uložená telefonní čísla na své blízké pod jednotlivými číselnými klávesami.
Někdy nevím rady co udělat s mobilem, abych se k němu dost- já myslím, abych ho ovládl, že, no to už jsou věci který tydlety nový věci, to vidím, syn je odborník na na počítačovou techniku je to vysokoškolák, a tak mi stojí tu co co on dnes tady tak mydlí a co chceš, co chceš najít tak tam najde, že, no tak to už je dávno pasé, to.
• Jméno: Pan Jan
• Věk v době natáčení: 88 let
• Zobrazit celý profil
Mám mobil, a tam zmáčknu a já vidim te čísla jako jasny, vony só větši. A mám jedině, já nerozumim tam, jak je to, jaké já mám znak nad sebó, co, já jenom, syn mně to udělal, takže mám dvojku, trojku, čtverku, každýmu něco znamená, vite, dvojka je na syna, trojka je na dceru.
• Jméno: Paní Jiřina A.
• Věk v době natáčení: 91 let
• Zobrazit celý profil
I když cílem informačních technologií je usnadnit lidem v některých aspektech život, několik participantů zmiňovalo, že bez nich by to občas bylo jednodušší. Bez telefonů bychom například nemohli být naštvaní, že nám to někdo nezvedá. Participanti zmiňovali, že i když by na počítači nebo internetu byli schopni strávit spoustu času, raději se věnují svým koníčkům nebo práci, kterou musejí obstarat. Někteří lidé také vyjadřovali obavu o své blízké, kteří s novými technologiemi tráví více času, než považují za zdravé.
A jak je to s mobilem, s televizí, s počítačem?
Vím, že to jsou dobré věci. Ale někdy mě to rozčiluje. Třeba dneska mně najednou zvoní manželka: „Mám o tebe starost, co se stalo? No dvakrát ti volám a ty to nebereš.“. No a ona má starost, je rozčílená, co se stalo. Takže kdyby ten mobil nebyl, je pokoj. No ale vím, že je to dobrá věc, to jako každopádně. Já jsem to buď neslyšel, nebo jsem byl mimo. Takže tak se na to dívám. Potom ty počítače, my jsme prošli školením. Dovedu poslat mail, přijmout mail, já nevím, najít si na internetu něco. Ale nějak zvlášť, když by se tam vyskytla porucha nebo něco, když mně nejde, tak volám synovi. A on si mě ňák, převede mou obrazovku na jeho obrazovku a teď mně řiká, na co mám máčknout a tu chybu odstranit. Ale to bych nebyl já schopen. Takže zase je to dobrá věc, ale musí se jí rozumět, no.
• Jméno: Pan Láďa
• Věk v době natáčení: 66 let
• Zobrazit celý profil
No, tak říkám, věnovat se těm svým koníčkům, když se můžu vyhnout tady tomu znásilňování na ty počítače a tak. Teď vobyčejnej mobil, dostal jsem ho kvůli tomu infarktu, páč to má nějaké vylepšení, ale to má spoustu zase jinejch funkcí, které jsou jiné, než jsem byl zvyklej, tak mě čerti vzali. Něco musím dvakrát zmáčknout, něco jednou zmáčknout a jak si to mám furt pamatovat, jestli to má být tak nebo onak.
• Jméno: Pan Arnošt
• Věk v době natáčení: 81 let
• Zobrazit celý profil
No, na tom internetu, taky bych tam jako dovedla strávit, jenomže vidím ten čas. Protože vlastně máme dům, zahradu, ta zahrada mě taky teďkom docela jako, skleník, jako jo, tady to. (…) No, tak si tam vyhledávám věci, který jako, ty novinky nebo tam ty zprávy. Nebo tak všechno si tam. To, co bych, tak si to tam najdu, no. Jako je to výborná věc. To je jako, to skutečně to. Akorát bych řekla, že u těch dětí jako – a u toho staršího chlapce teda, toho vnuka, tak tam teda fakt mám strach, aby to nebyla závislost. Protože ten teda vopravdu dovede. Já, když něco potřebuju, tak mu zavolám, nebo. Tak ten teda dovede najít a jako. Ale, myslim si, že i si tam ty hry jako (hraje). To je tam nebezpečný, podle mě.
• Jméno: Paní Marie H.
• Věk v době natáčení: 65 let
• Zobrazit celý profil
Participanti nejčastěji používali nové technologie za účelem komunikace s druhými. I když častěji hovořili o kontaktu telefonickém, využívala část seniorů také email, skype nebo sociální sítě. Někteří senioři měli mobilní telefon také za účelem přivolání pomoci v případě zdravotních problémů. Mnozí využívali internet ke sledování zpráv, hledání informací, plánování aktivit, vyhledávání dopravního spojení nebo toho, co je zajímá. Pan Vranov sdílel vlastní myšlenky na internetových stránkách s cílem po sobě něco zanechat. Paní Marie H. na internetu používala sociální sítě, kde sledovala oblíbené slavné osobnosti a udržovala kontakt s druhými. V některých lidech vyvolávaly sociální sítě spíše obavy o ztrátu soukromí.
No a trénink jako takhle intelektuální to se snažím, no tak snažím se občas, aby tu, aby tu po mě něco zůstalo. Dávám to na internet občas, jo a tam tam to tam si to lidi čtou a je to dobrý.
• Jméno: Pan Vranov
• Věk v době natáčení: 73 let
• Zobrazit celý profil
Jak jsem řekla, pokud je člověk v zaměstnání mezi lidmi tak je to no, něco jiného. A tak to jako už na stáří zůstává sám, že, tak kdo s kým, čím ti mladí, moc co. Pokud jsou to jak tito známí (smích) tak říkám: „ S vámi já o dvacet roků ožiju eště. Ano.“ a jak odjedou říkám: „O je, to mně bude zase smutno. Zas budu sama.“ A jako takto. Tak zavolají, jak se mám, co dělám a tak. Jak říkám, ožiju, jak tam někoho uslyším.
Nebo pošlou tu smsku a nebo něco. Ano. No já to sice nemůžu přečíst, ale jsem jim říkala, protože to je tmavé na tmavém a teď, když teda už ty oči mám tak špatné, tak zavolají. To zavolají, a to přijmu, pravda, mně popřejí.
• Jméno: Paní Ludmila
• Věk v době natáčení: 82 let
• Zobrazit celý profil
Já mám spoustu zálib jako, já čtu, luštím křížovky, sudoku, na počítači dělám, mám Facebook, mám Twitter, prostě snažím se opravdu všecko jako. (…) Já se snažím jako, když něco nevím, tak já sem si. Teda napřed jsem ten počítač nechtěla jako, když mě ho dcera už kdy dopředu chtěla kůpit, tak já sem to nechtěla, no a potom sem začala chodit na univerzitu, že, takže jako sem si řekla, že to teda zkusím. A já si dokážu jako všecko už teďka najít na internetu, aj recepty na zavařování třeba, na háčkování je tam, origami jsou tam jako, prostě co potřebuju, když nemám. Jako já mám teda různé příručky, časopisy beru, kupuju si časopis, (…) no a co nenajdu třeba v knížce nebo v příručce, tak hledám na internetu. Sestra se dycky (smích) směje, protože obvykle když ke mně přijde, tak já sedím na internetu. Ale nevyužívám ho na nějaké hry nebo na toto. Opravdu se snažím jako si přejít zprávy a když sů tam nějaké zajímavosti a říkám různé návody.
• Jméno: Paní Františka
• Věk v době natáčení: 71 let
• Zobrazit celý profil
Počítače mohou také člověku usnadnit některé činnosti, které by mohly být kvůli jejich zdravotnímu stavu náročnější. Například pro paní Ivonu bylo kvůli třesu rukou jednodušší psát na počítačové klávesnici než perem.
V čem je (příbuzné) strašně otravuju, to je počítač (smích), práce na počítači a nebýt jich tak bych asi, no. Zrovna teď jsem měla problém. Takže s tim, to mám pocit že, ne, no oni jsou jaksi velice hodní a nikdy se nezatváří třeba nevrle nebo, to musim říct nikdy. Ale říkám si, když mě slyší dolu po těch schodech, tak že jim naskakuje kopřivka, co zas babička provedla s počítačem (smích). No, na druhé straně je to pro mě takový určitý pocit zadostiučinění, že alespoň něco jsem pochopila a že takhle běžně ho mohu používat a stejně tak je to s mobilem a co ještě máme za vynálezy.
Tohle jsou asi největší vynálezy, mobil a počítač to dělá problémy.
No, ale dělá to problémy, na druhé straně zase to umožňuje komunikaci. Třeba emailová komunikace, myslim mezi starými lidmi, pokud používají počítač a už je jich teďka taky dost, tak to je výborná věc, protože mně například se třese ruka, a když bych měla někomu psát dopis nebo tak, tak bych si to dost rozmyslela. A ten počítač mně moc pomáhá, pokud tam někdo neudělá nějakou fatální chybu, tak to zase mně pomohou. Takže někdy mám práce nad hlavu.
No, já obdivovala, jak rychle jste odpověděla, tím emailem, když jsme si domlouvaly rozhovor.
No, tak to já dodržuju. Třeba přátelé z ciziny na tohleto jsou velice citlivý a jaksi reagovat rychle na email je součástí slušného chování.
• Jméno: Paní Rita
• Věk v době natáčení: 73 let
• Zobrazit celý profil