Zdraví a životní spokojenost

Zdraví a životní spokojenost

Zdraví a životní spokojenost

S lidmi jsme se bavili o tom, jak jsou ve svém životě spokojení. Mnoho z nich si spokojenost spojovala se zdravím, aktivitou, nebo dobrou životosprávou. Mluvili o tom, jaký vliv má jejich zdravotní stav na život ve stáří. Níže se dočtete, co jsme se dozvěděli.

Zdraví většinou lidé umisťují na nejvyšší příčky žebříčku hodnot. I lidé, se kterými jsme hovořili, je vnímali jako důležitý aspekt života, od kterého se odvíjela jejich spokojenost. Mnoho seniorů si stáří spojovalo se zhoršeným zdravotním stavem nebo se sníženou soběstačností. Úspěšně podle nich stárnou lidé, kteří se těší dobrému zdraví a mohou se díky tomu věnovat aktivitám, které mají rádi.

Pan Jan říká, že je zdraví znakem úspěšného stárnutí. Fyzické a duševní zdraví spolu těsně souvisejí.
No tak úspěšné stárnutí je stárnutí, kdy člověk neonemocní, když prostě si zachovává zdravíčko. Tak to je potom úspěšný stárnutí. Když se čím dál tím zhoršuje zdravotní stav, tak je to nedobrý. Zdravotní stav, protože s tím souvisí i duševní stav, je to dohromady víte. Jak je duševně na tim zle, tak je blbě na tim i zdravotně, protože si připouští kdejakýho komára, který ho kousne anebo podobně.

Profil:

• Jméno: Pan Jan
• Věk v době natáčení: 88 let
Zobrazit celý profil

Nechci bejt ňákej vulgární, ale když si horko těžko šáhnete na záda, tak jak můžete bejt spokojená? Zkrátka to s tím souvisí všechno. Já když jsem, když mě chytly (plotýnky), nebo jsem se dostal do situace s těma plotýnkama, když mě teda chytly, když se mně to stalo… 14 dní člověk leží, honí se mu hlavou, já nevím, Bůh ví co, jo. A pak je rád, že si dojde sám na záchod a sám se vobslouží, jo. To je taková, jako bych řek. To se nedá popsat, to se musí zažít. Protože je to nepříjemný ať teda pro člověka samotnýho nebo pro ten personál, že jo, že se teda musí vo toho člověka starat. Je to obdivohudná práce od těch sester. A pak, když si teda sám může posloužit a vypucovat si zuby a já nevím, umejt se, dojít si na záchod, to je radost.

Profil:

• Jméno: Pan Josef
• Věk v době natáčení: 67 let
Zobrazit celý profil

Lidé často hovořili o vlivu svého onemocnění na svůj každodenní život. Kvůli svým zdravotním omezením nemohou vykonávat některé běžné činnosti nebo se věnovat svým koníčkům. Někdy kvůli zdravotním problémům omezují sociální kontakty anebo prožívají negativní emoce. Všechny tyto aspekty snižují kvalitu života seniorů. Mnoho z těchto lidí se však na svůj zdravotní stav adaptovalo a věnují se takovým aktivitám, ve kterých se mohou realizovat i přes potíže, které mají. Paní Květoslava nemůže chodit a je závislá na péči ošetřovatelů. I když se nemůže věnovat takovým aktivitám,jako dřív, snaží se procvičovat svaly aspoň na lůžku, aby se mohla časem více osamostatnit.

Pan Michal nemůže kvůli svým zdravotním problémům hrát fotbal, místo toho trénuje mladé fotbalisty.
Já jsem hrával fotbal aktivní, tenis ovládám, ping pong ovládám, teďkom chodím jenom, tady máme hřiště, tak chodím jenom ty kluky trénovat. Ne trénovat, křičím na ně, jo, sedím na lavičce a křičím na ně, jak to mají hrát a takhle. Protože jejich tátové nemají na ně čas a já teďka mám času, tak je chodím jako kritizovat, nadávat jim těm klukům, protože oni to potřebujou někteří ti kluci. Protože oni jsou vyležení z doma, že jo. Jenom koukají dneska na to video a furt koukají na ty, jak bych to řekl, ten intelnet a pak neumijou ani nic športovat. A to mě právě mrzí. Tak já jim dávám, jako se snažím jim pomoct a kluci jsou tomu moc rádi. Mě vidijou tak už „Přijďte, přijďte, přijďte!“. Jsou rádi a vzpomínají na mě ještě v dobrým. Jsem byl zdravej, co jsem tady vychoval fotbalistů, no. A když mě potkají, tak mě pěkně pozdravijou, a když máme trénink „Přijďte, přijďte!“ a jsou rádi, zavzpomínají někteří kluci, co jsem, jako když byli malí. Teďkom už jsou třeba dospělí, ženatí a ještě si na to vzpomenou, jak jsem je támhle honil po hřišti. Takhle se to snažím všecko dávat do kupy, abych byl jako mezi lidima a v terénu, ale kopnout do balónu to už mně nejde nebo podat balón. To už mně nejde, to už mě omezuje, to už jsem takovej jako za chvilku unavenej. A i když přijdu z tý procházky, tak si musím sednout, napít se musím, anebo na toaletu mě to nutí furt, tak nemůžu někam si vyrazit dál, protože už musím přejmejšlet, co kdybych náhodou potřeboval si odskočit někam, no.

Profil:

• Jméno: Pan Michal
• Věk v době natáčení: 62 let
Zobrazit celý profil

Ke všem svým zálibám a aktivitám potřebuje paní Ludmila zrak, ten se jí však velmi zhoršil.

Co mě bavilo a to, tak k tomu potřebuju, já, ke všemu je potřeba zrak. A ten bohužel. Ano, vypadl. Nebo vidím rozmazaně. Tak co je mně to platné vzít knížku, když ji nemůžu přečíst. Vzít noty, když na ně nevidím. Sednout k televizi, když to vidím rozmazaně a nevím ty tváře. Ano, vidím rozmazaně. Tak co mně platná jaká aktivita. V mém případě teda zrak, ano. Postižení zraku.
Jak se můžu už teď zapojit? Nijak. To (pauza). No tak to chodím, tady je ten klub zrakově postižených, tak tam jim chodím na schůze a tak chodím. Ale jinak tam žádné aktivity nebo tak není, protože oni taky málo vidí. Tak tam přijde (známá), ta je taky jako zrakově postižená, tak vždycky taky na kafe a tak se tam sedí a takto vykládáme si. Tak to jedině chodím, ale jinak nemůžu, protože nevidím.
Tož bylo by to dobré, ty oči, kdyby byly lepší. To mě trápí teda, že já bych byla sto eště dělala různé ty aktivity. Ovšem to máte tak, slepota je horší než hluchota, že. Když je hluchý tak, aspoň může číst anebo něco si to. Kdežto slepý, co? Nic.

Profil:

• Jméno: Paní Ludmila
• Věk v době natáčení: 82 let
Zobrazit celý profil

Paní Martu kvůli zdravotním potížím obtěžují i běžné činnosti, ráda se ale podívá na dobrý film nebo si trénuje mozek luštěním křížovek.

Co vás teďka nejvíc baví třeba?

No, dřív to byla četba. Četba a psaní. Já jsem si psala i takový třeba nějaký povídky nebo zážitky, všechno jsem jako, mně řikali spisovatel. Protože jsem byla češtinář, tak mě to nejvíc bavilo. To už vůbec né. Já jsem dokonce přestala psát, já jsem se nedokázala ani podepsat. A po těch lepších práškách už mi to trochu jde. Teď jsem právě dlužná odpověď na gratulace a to už považuju jako za nutnou povinnost. Už ne jako dřív, že jsem k tomu přidávala ten humor a vokořenila jsem to trošku. Teď už jenom tak, abych neurazila, když mně napíšou, že. Obtěžuje mě to, no. Mě totiž obtěžuje, asi jak je vidět, když takle o tom mluvím, tak skoro všechno, protože uklízet nemůžu, když máme prádlo, tak to manžel teda jde se mnou, protože máme to po schodech dólu a tam se bojím, abych neupadla. A prostě mě obtěžuje fyzická práce. Pokuď můžu jenom číst nebo nějakej hezkej film, já si ráda vybírám, teda filmy podle herců. Protože jsem dřív měla hodně velkej přehled o opravdu dobrej hercích, a tak mi je líto se dívat na nějakou blbost. Tak jako se dívám na to, no, ale na to čtení mám časopisy, který sem choděj, tak ty čtu a pak jsem se naučila, to je taky zajímavý, luštit křížovky. Já jsem jednu dobu, jak sem měla to období takový, že sem padala hodně, tak jsem nebyla schopna vyluštit jednu křížovku. Já jsem ty časopisy, který jsou vlastně kvůli křížovkám, odkládala do sběru. A teď vyluštím skoro všechno. Takže si myslím, že jako snažím se to dělat proto, abych cvičila mozek, no

Profil:

• Jméno: Paní Marta
• Věk v době natáčení: 80 let
Zobrazit celý profil

Kvůli špatnému sluchu má paní Anna problémy při komunikaci s druhými, raději si tedy čte.
Už teda neslyším, neslyším od čtyřiceti let. Já jsem jako děcko měla často zánět středního ucha. A to víte, jak to dřív bylo, teď jdete k lékaři, píchne vám do ouška jehličkou a vyteče to. A nám dala maminka termofór, nám to prasklo jednou, po druhý, po třetí, za to jaro nebo za to léto a ten bubínek už se nezacelil, takže mám velkou díru v uchu. Takže jsem odkázaná. Tak ani, abyste rozuměl, že já ani nějak se moc s nikým nebavím, protože neslyším. Jak ten člověk mluví na mě z boku nebo sedí vedle, na který trochu slyším, na šedesát procent, tak na to neslyším vůbec. Takže je to takový hloupý přikyvovat jenom někomu, tak já si strašně moc čtu.

Profil:

• Jméno: Paní Anna
• Věk v době natáčení: 88 let
Zobrazit celý profil

Mezi faktory, které lidem pomáhaly udržovat zdraví, uváděli účastníci optimismus, dobrou náladu, smysl pro humor nebo podporu svých blízkých. Důležitá pro ně byla také schopnost nepoddávat se svým zdravotním problémům a vyhýbat se stresu. Někteří hovořili o tom, že jim při zvládání nemoci pomohlo to, že situaci vzali „sportovně“.

Pan Vašek říká, že pro zdraví je velmi důležitá dobrá nálada a vyvarování se stresu.

Co si myslíte, že je důležité pro zdraví ve stáří?

Dobrá nálada, žádnej stres. Ten stres, myslím, že je to nejhorší, co člověka může potkat. Když začne přemejšlet o věcech, který nemůže řešit, to jako, tam je to špatný. To potom teda to jde z kopce. Psychická záležitost, ta je vopravdu ve vztahu ke zdraví rozhodující věc a já to poznám i třeba na tom cukru, že. Dá se říct, že když si dám cukr, tak je to míň škodlivý, než když bych podleh ňákým depresím, nebo stresům, tak se to projeví daleko hůř.

Profil:

• Jméno: Pan Vašek
• Věk v době natáčení: 74 let
Zobrazit celý profil

Panu Janovi B. pomáhá, když k problémům přistupuje s humorem a když se o nich může bavit se svými blízkými.

Komu to, s kým sdílíte?

Komu? Tak já rozhodně doma, rozhodně manželce všechno a jinak chodí ke mně bratr starší, ten, co taky měl tu rakovinu, taky to přežil. A my si řekneme všechno a i on mi řekne všechno – doma co je, o dětech a tak dále. Nemám žádný abych něco zatajoval. Proč? Když vám řeknu, když mně pan doktor řek, že mám pozitivní nález, tak jsem šel ven a seděli tam kamarádi a já jsem řekl: „ Mám zhoubnej nádor, mám rakovinu.“, nahlas, všem tam, no. A smál jsem se tomu. Bože. A těšil jsem se na tu operaci, těšil jsem se na ni.

Profil:

• Jméno: Pan Jan B.
• Věk v době natáčení: 69 let
Zobrazit celý profil

Lidé hovořili také o tom, jakým způsobem se o své zdraví starají. Někteří z nich jedli ve stáří zdravěji, pili méně alkoholu nebo kouřili méně, než dřív. Preventivně si také kupovali vitaminy nebo doplňky stravy a chodili na pravidelné kontroly k lékaři. I když někdy změny v životosprávě doporučili dotázaným lékaři, několik lidí začalo zdravěji žít na základě vlastního uvážení. Pan Radek prodělal operaci srdce a rozhodl se přestat kouřit, aby byl co nejdéle zdravý.

Pan Pavel se snaží, aby jeho strava byla přiměřená, a zároveň se snaží vyhnout nezdravým zlozvykům, jako je kouření nebo nadměrné pití alkoholu.
No, snažím se, pochopitelně, a to s přibývajícím věku si člověk vždycky uvědomí, jak cenné je to zdraví a tak určitě se snažím nedělat věci, které vyloženě škodí. Takže ta sklenička může být jedna nebo dvě, nesmí jich být deset. Když už tedy kouřit, nekouřím. A jiné, podobné věci. To znamená nějaké návykové, tak tomu jsem se vyvaroval v životě naštěstí. Takže i to je řekněme můj příspěvek pro zdraví. Pokud je to možné, tak se snažím opravdu žít zdravě, to znamená vycházky, vyjížďky a i ta strava, aby byla přiměřená, zdravá. Takže tady respektuju to, že, člověk ví, co asi tomu tělu, tomu zdraví, neprospívá a respektuju to mnohem více, určitě, než za mlada, že jo.

Profil:

• Jméno: Pan Pavel
• Věk v době natáčení: 73 let
Zobrazit celý profil

Přestal jsem kouřit, prostě jsem si řikal: „Ještě bych tady rád nějakou dobu byl.“. Né, že bych byl supersilný kuřák, ale takovej normální, kouřil jsem prostě. Nedovedl jsem si představit, že bych si dal prostě nějaký dvě deci a nezapálil si k tomu třeba. Z minuty na minutu jsem prostě si řek: „No dobře, tak já to zkusim.“. A vod tý doby jsem si teda jako nezapálil a je to někdy těžký prostě, když všichni kolem jako si zapálí, no. Ale taky jsem to vydržel, no. Zatím přes 2 měsíce, no. Takže, prostě jako zjistil jsem takhle, že bych tady eště chtěl nějakou dobu, chvilku být jako, takže pro to něco musím udělat, protože jako. Jo, no.

Ještě něco dalšího, co třeba děláte? K čemu vás to (špatná zdravotní stav) motivovalo, že jste změnil nebo začal dělat? Nebo přestal dělat, jako to kouření?

Ne tak tam bylo, spíš jde jenom tady vo to kouření, protože pokud jde vo ten alkohol, tak to není jako. Takhle třeba, já nevím, tvrdý alkohol jsem přestal, ten vopravdu tvrdý. Jako třeba jsem dostal v květnu opožděně, protože dcera je v zahraničí prostě, tak až přijela, flašku domácí rumunské slivovice prostě, výborné, znám jí. Eště jsem, neotevřel jsem, protože vono to je přece jenom taky zátěž na todleto. Takže si dám to pivo, víno, jako takový, že se napiju jako toho. Abstinent nechci, nebudu, ale takový to, co zatěžuje prostě to srdce skutečně, no. Pokud jde vo jídlo, tak tam už toho nejsem schopnej, prostě jako tuky a takový věci, prostě jako úplně eliminovat nebo nějak tak prostě, protože to zas jak je člověk zvyklej, tak to už zase úplně nejde. No, ale tak částečně jsem tu životosprávu trošku jako sám vod sebe, prostě jako se snažím zlepšit, no.

Profil:

• Jméno: Pan Radek
• Věk v době natáčení: 67 let
Zobrazit celý profil

Paní Františka v rámci péče o své zdraví chodí na pravidelné prohlídky k lékařům, dodržuje dietu, užívá vitamíny a neopomíná ani pohybovou aktivitu.

Jak je to s mojím zdravím? Já mám cukrovku, jsem diabetik, ale snažím se jako dodržovat dietu. My jsme to měli v rodině. Tatínek měl silnou (cukrovku), takže jsem si při něm zvykla. Viděla jsem různé, když byl třeba v nemocnici, případy, když se nedodržovala dieta, jak to špatně dopadlo, tak se snažím. Ale jinak nemám žádné (potíže). No a ty záda, no, ale tak to musím, dennodenně ráno cvičím 15 minut a to mě drží. (…) Chodím pravidelně na kontroly, na všechny co je potřeba. Dodržuju to, co je mně doporučené, snažím se zdravě, říkám – Jest hodně zeleniny a dodržuju pitný režim, snažím se to, co nemám, dodržovat. (…) No, a já si samozřejmě kupuju nějaký sem tam ten potravinový doplněk, užívám ginkgo bilobu na paměť, abych si lepší pamatovala a nějaký vitamin, když je potřeba.

Profil:

• Jméno: Paní Františka
• Věk v době natáčení: 71 let
Zobrazit celý profil

Jako důležitou součást péče o vlastní zdraví viděli senioři aktivitu. Mnoho z nich mluvilo o potřebě pohybu, kterým se snažili předcházet zdravotním problémům nebo o zmírnění stávajících potíží. Více o pohybové aktivitě seniorů se můžete dozvědět také v sekci Zájmy a aktivity. Dále hovořili o potřebě mentální aktivity a tréninku paměti nebo myšlení (více v sekci  Učení a trénink paměti).

 

Pan Zbyněk si dnes pod pojmem stáří vybaví vitálního člověka, dříve tomu bylo jinak.
Co by člověk ve vašem věku měl dělat pro své zdraví?

No, tak to, co říkám. Já si myslim, že bysme měli chodit pravidelně na kontrolu a já, v našem věku, si myslim, že nejdůležitější je pohyb. Já ještě mimo toho, že třeba dělám na té zahrádce, tak my v neděli se sestrou když jako, tak se sebereme a ujdeme třeba tři čtyři kilometry pravidelně. A i když jsem měla toho pejska, tak ráno jsem třeba dělala hodinu na zahrádce, po obědě jsem si odpočinula a odpoledne, na večer, až bylo počasí, jsme šli ven. Tak já si myslim, že v našem věku jako jenom ten pohyb. Rozumný prostě, v mezích možností odsuď posuď, ale pohyb.

Profil:

• Jméno: Paní Františka
• Věk v době natáčení: 71 let
Zobrazit celý profil