Pavel onemocněl borreliózou během posledních let několikrát. Poprvé došlo k diagnóze a léčbě velmi rychle, v dalších případech už to tak jednoznačné nebylo.
P: Tak asi… Ono je to takové složitější, protože tím, jak jsem dřív dělal u lesů, tak jsem se hodně pohyboval v terénu, v lese, kolem potoku. A já už jsem byl, můžu říct, léčený na borreliózu myslím v roce 2008.
T: Aha.
P: Nebo 11, teďka nevím. Protože jsem tam v rámci toho dozoru v lese dostal… Jsem si nevšiml klíštěte, když jsem ho měl za ponožkou, a udělal se mně flek. A byl jsem u tehdejší své obvodní a ta mně hned nasadila antibiotika. Ten flek nebyl nijak velký, hned mně ale nasadila antibiotika, aniž bych absolvoval nějaké testy. A pak, když jsem šel na testy – myslím poté, co jsem ta antibiotika dobral, to už si přesně nepamatuju –, tak tam vyšlo, že mám nějaké protilátky na tu borreliózu, ale jaké a co, to nevím, protože jsem se o to nezajímal. Tenkrát mně to problémy neudělalo, nějaké výraznější, ale pak už od té doby jsem míval občas nějaké záškuby svalů a tak. Nebo mi vypadávala slova a takové věci. Člověk je takový hloupější. A pak teďka nějak výraznější problém jsem měl, myslím, tak dva roky… Už nevím, jestli dva roky… Minulý rok vlastně, minulý rok poprvé, myslím, někdy v červnu jsem zas chytil venku klíště. Nevšiml jsem si toho. To jsem poznal tak, že jsem seděl, bolel mě zadek celý. Říkám: Proč mě bolí zadek, když si sednu na židli? A měl jsem na zadku zapité klíště a už mě to bolelo. Tak jsem to zjistil. Tak jsem to vytáhl. Měl jsem tam flek, šel jsem za doktorkou, ta řekla, že je to jenom reakce, nic. Pak to přestalo a měsíc nato jsem opět chytil klíště, a to jsem měl na noze – teď nevím, jestli na pravé, nebo na levé, to si fakt nepamatuju. A asi tři týdny nato se mně objevily ještě tři takové štípance nebo něco na noze a pak ten jeden štípanec nebo ten flek se začal neustále zvětšovat, až z toho byl fakt takový ten úplně ukázkový erythema migrans, nebo jak se to jmenuje. Takže jsem šel za obvodní, my jsme tenkrát měli jet nějak na dovolenou, to byl přelom srpna a září, myslím. A mně se udělala skvrna, tenkrát mě bolela i hlava asi týden v kuse, začal jsem být takový nějaký unavený. Přestával jsem cítit ruce, prsty. Jsem nevěděl, jestli něco držím, nebo nedržím, když jsem něco chytil do ruky, v obou dvou rukách. A bolely mě hodně lokty. Jako kdybych měl tenisový loket nebo něco takového. A pak jsem už…
N: Chcete třeba čaj?
T: Ne, děkuju, jste moc hodná.
P: Takže takhle nějak to probíhalo, bylo to takové klasické domlouvání, jestli mě se vůbec na mě podívají, nebo ne, jak to tak bývá u toho obvoďáka. Pak když jsem říkal, že teda tu skvrnu mám fakt velkou a není mi dobře, mám jet pryč, tak teda jestli mě nechtějí vzít, tak prostě si zajdu někam na pohotovost. Tak mě nakonec sestřička… si na mě čas udělali. A když to viděla doktorka, tak řekla, že je to jasná borrelióza, a dostal jsem na… teď nevím, jestli 21, nebo 28 dní antibiotika.
Aleš se borreliózou nakazil dvakrát. V obou případech došlo k diagnóze a nasazení léčby v řádu týdnů.
Pavel onemocněl borreliózou během posledních let několikrát. Poprvé došlo k diagnóze a léčbě velmi rychle, v dalších případech už to tak jednoznačné nebylo.
Ilona si vybavovala, že ji něco kouslo. Flek, který se objevil až po několika týdnech, byl ale na úplně jiném místě.
Velký strach Libuše, že trpí roztroušenou sklerózou, nakonec po dvou letech obíhání doktorů vyvrátila lumbální punkce.
Tiep
se s borreliózou léčil dvakrát a pokaždé ho ještě měsíce po vyléčení trápily doznívající zdravotní potíže.
Anna
absolvovala standardní antibiotickou léčbu, která jí ovšem nepomohla. Rozhodla se proto pro soukromou léčbu kombinací antibiotik.
Jarda se po měsících velmi nepříjemných zdravotních potíží rozhodl využít soukromou léčbu postavenou na dlouhodobém užívání kombinace antibiotik, která podle něho zabrala.
Mária
dlouhé roky hledala řešení zdravotních problémů, zejména mozkové mlhy. Našla jej ve spojení kombinované antibiotické léčby a ketogenní diety.
Robert v léčbě borreliózy vyzkoušel spoustu přístupů – od standardních antibiotik přes různé alternativní směry. Sám nevěděl, co nakonec přineslo efekt.
Libuši
sice pomohla šestitýdenní léčba antibiotiky, po čase se ale příznaky cyklicky vracely. Po několika letech, kdy s problémy bojovala pomocí bylin, se proto rozhodla opět pro antibiotickou léčbu.
Michaela
se během dlouhodobé léčby kombinací antibiotik potýkala s návraty některých příznaků, které přisuzovala chronické borrelióze.
Jiřině po několika antibiotických kúrách infektolog na rovinu řekl, že možnosti standardní medicíny jsou v jejím případě vyčerpány, a doporučil jí čínskou medicínu.
Dlouhodobá léčba kombinací antibiotik pod vedením soukromého lékaře podle Jardy zabírala, pomohla mu od nejvážnějších příznaků.