Kolonoskopie

Kolonoskopie

Kolonoskopie je vyšetření střeva, jehož pomocí lékař získá reálný obraz sliznice střeva, od konečníku až po konec tenkého střeva. Provádí se zavedením sondy do konečníku a postupuje se nahoru. Vyšetření předchází příprava, kdy se musí střevo důkladně vyčistit. Přesný a podrobný popis postupu a přípravy najdete například na ZDE  nebo ZDE. Toto vyšetření je pro lidi s IBD velmi důležité, jednak pro potvrzení diagnózy a také, aby mohla být určena správná léčba. Při správné spolupráci se dá kolonoskopie velmi dobře zvládnout.

OBSAH STRÁNKY


Obvyklý postup (zdroj www.mou.cz):

  • Pacient/ka je před vyšetřením informován/a o jeho průběhu a podepisuje informovaný souhlas.
  • Vyšetření většinou trvá okolo 20 minut, někdy se může prodloužit.
  • Před vyšetřením je třeba se vysvléct od pasu dolů. Pro větší komfort jsou poskytnuty papírové kalhoty s otvorem v oblasti konečníku.
  • Před vyšetřením se aplikuje do žíly premedikace v podobě kombinace zklidňujících léků a léků proti bolesti.
  • Na začátku vyšetření pacient leží na levém boku, může být ale vyzván, aby změnil polohu na záda či na pravý bok.
  • Při samotném vyšetření lékař zavádí konečníkem (případně stomií) ohebnou trubici s optikou, tzv. kolonoskop, pomocí které pečlivě prohlédne přímo sliznici střeva. Pro lepší přehlednost se do střeva přifukuje malé množství vzduchu, aby se střevo mírně roztáhlo. Při přechodu kolonoskopu některými částmi střeva může pacient/ka pociťovat nepříjemný tlak. Pomáhá hluboké pomalé dýchání a dle možnosti uvolnění břišní stěny.
  • Gastroenterolog může rovnou odebrat vzorky, které se následně odešlou do laboratoře.
  • Kolonoskopem je také možné provádět terapeutické výkony, jakými jsou např. snesení polypů (slizniční výrůstky) či stavění krvácení.

Zkušenosti účastníků výzkumu

Kolonoskopii lidé s IBD absolvovali obvykle už na začátku diagnostického procesu. Více o procesu zjišťování diagnózy se dozvíte ZDE. Někteří z účastníků našeho výzkumu sdíleli zkušenosti s opakovanými koloskopiemi, což zahrnovalo i často nepříjemnou přípravu. I přes popis nekomfortních situací zdůrazňovali význam a nutnost těchto vyšetření. Miloslava a Lukáš vysvětlovali, že je důležité toto vyšetření absolvovat z důvodu další léčby. Z analýzy vyplynulo, že jednotlivci přistupovali k vyšetřením různými způsoby. Někteří upřednostňovali celkovou narkózu anebo uklidňující“ injekci (tzv. sedace, analgosedace) během kolonoskopie, což jim výrazně ulehčilo průběh procedury. Obvykle kolonoskopii absolvovali s doprovodem. Lidé s IBD vyzdvihovali význam spolupráce s lékařem a chápali vyšetření jako neodmyslitelnou součást diagnostického procesu. Kolonoskopie byla vnímána jako zásadní vyšetření při péči o pacienty s IBD, a to jak z hlediska diagnostické jistoty, tak i v kontextu monitorování průběhu onemocnění. 

Miloslava doporučila, aby se pacienti vyšetření nebáli. Opakovaná vyšetření zvládla v úplné pohodě.
Lukáš absolvoval první vyšetření v akutních bolestech a v akutní fázi nemoci. Doporučil částečné uspání.
Pavel si z první kolonoskopie moc nepamatoval, dali mu „náladovou“ injekci, necítil bolest, ale ještě po vyšetření moc nevnímal.
Miloš hovořil o zkušenostech s kolonoskopií.