Životospráva

Životospráva

Stejně, jako je průběh IBD individuální u jednotlivých pacientů, liší se i nároky, jaké nemoc klade na životosprávu. Některé přimělo onemocnění změnit stravovací návyky nebo životní styl.

OBSAH STRÁNKY


Dietní opatření a stravovací režim

Lidé s IBD často experimentovali s různými dietami, jako je paleo dieta nebo bezlepková dieta, aby minimalizovali příznaky svého onemocnění. Také sledovali, jaké potraviny mohly vyvolat negativní reakce jejich těla. Tento individuální přístup k stravě byl motivován touhou najít vhodnou stravu, která by minimalizovala symptomy IBD. Lidé s IBD preferovali vaření doma před jídlem venku, aby mohli lépe kontrolovat složení stravy a jeho přípravu. V akutní fázi onemocnění jim byla doporučena tzv. bezezbytková dieta, která minimalizuje vlákninu, aby už tak zanícené střevo nebylo ještě víc drážděno.

Míla hovořila o bezezbytkové dietě.
Nejpatrnější byly pro Miloše dietní chyby při obědě.

Někteří lidé s IBD zmiňovali důležitost individuálního přístupu k jídelníčku, a to včetně pitného režimu. Snažili identifikovat tekutiny, které pro ně byly dobře snášené, a snažili se doplňovat tekutiny, které ztráceli častými průjmy. Vladimír při relapsu přecházel obvykle na tekutou stravu, ovocné šťávy a vývary. Někteří dávali přednost vodě před sladkými nápoji nebo alkoholem. Mnozí se rozhodli pro omezení konzumace alkoholu, který mohl způsobovat nepříjemné symptomy. Kristýna hovořila o tom, že měla doslova strach z jídla. 

Co se týče užívání doplňků stravy, někteří lidé s IBD zkoušeli různé vitamíny a doplňky, jako je chlorella a zelený ječmen, aby podpořili své zdraví. Někteří z nich měli dojem, že určité doplňky mohou prodloužit období remise. Jiní nepozorovali změnu. Tyto strategie byly součástí celkového přístupu k léčbě a životosprávě při zvládání IBD.

Dietu si Jaroslav nastavil podle toho, co mu dělalo dobře a co ne.
Radek vysadil mastná a kořeněná jídla.
Karla si výjimečně dopřála řízek, pivo nebo víno.

Životní styl

Také životní styl museli mnozí uzpůsobit podle svých potřeb a reakcí těla. Někteří zdůrazňovali důležitost fyzické aktivity, i když mohla být omezena kvůli symptomům, jako jsou bolesti nebo únava. Hledali různé formy cvičení, které byly pro ně vhodné, a mnozí se zaměřovali na protahovací cvičení nebo posilování. Dále byla zmíněna důležitost psychické pohody a používání relaxačních technik ke zvládání stresu. Někteří respondenti také zdůrazňovali změnu životního stylu, která zahrnovala cvičení jógy, meditace a další aktivity zaměřené na zlepšení celkového stavu těla a posílení duševní odolnosti. Důležitost fyzické aktivity a psychické pohody byla podle mnohých nedílnou součástí celkového přístupu k životosprávě.

Kateřina pravidelně cvičila.
Ladislav se intenzivně věnoval józe a seberozvoji.