Když se rodič dozví, že s jeho dítětem není po zdravotní stránce něco v pořádku, musí se s takovým zjištěním vyrovnat. Rodiče reagují v takových chvílích různě a různými způsoby docházejí ke smíření se s onemocněním svého dítěte. Je běžné, že na cestě k přijetí nemoci procházejí lidé určitými etapami. Patří mezi ně šok, naděje, obavy, deprese, pocity viny, ale i vztek. O zkušenostech rodičů, kteří se dozvěděli, že jejich dítě má epilepsii, se dozvíte v této sekci.
OBSAH STRÁNKY
Rodiče, se kterými jsme hovořili, popisovali, jaké to pro ně bylo, když zjistili, že jejich dítě má epilepsii.
Asi nejběžnější bezprostřední reakcí na oznámení diagnózy byl šok. Někteří rodiče nečekali, že bude mít jejich dítě chronické onemocnění. Rodiče, které diagnóza překvapila, prožívali intenzivní emoce.
Rodiče, kteří nepočítali s nijak závažnou diagnózou nebo si mysleli, že za obtížemi jejich dítěte stojí něco jiného, zprvu nechtěli lékařům věřit. Pro některé rodiče bylo tíživější zjistit, že se onemocnění jejich dítěte zhoršuje nebo že jeho léčba není účinná, než samotné zjištění, že jde o epilepsii.
Některým rodičům se ulevilo, když zjistili, že za potížemi jejich dětí je epilepsie. Předtím než se rodiče dozvěděli diagnózu, obávali se, že by mohlo jejich dítě zemřít nebo mohlo být příčinou jeho záchvatů např. onkologické onemocnění. Diagnóza epilepsie pro tyto rodiče tedy byla sice nepříjemným, ale zároveň uklidňujícím zjištěním.
Pro rodiče bylo rovněž uklidňující, že již dále nemuseli žít v nejistotě.
Rodiče hovořili o tom, že potom, co jejich dítě onemocnělo, prožívali mnoho různých negativních emocí.
Někteří rodiče hovořili o zhroucení či sevření strachem.
Ne vždy lidé, se kterými jsme hovořili, popisovali v souvislosti s oznámením diagnózy silné emoce. Rodiče, kteří očekávali, že by jejich dítě mohlo mít právě epilepsii, se se zjištěním smířili poměrně klidně, spíše čekali na potvrzení onemocnění.
Když rodiče zjistili, že jejich dítě trpí epilepsií, začali přemýšlet o tom, co to pro ně znamená do budoucna. Obávali se,
Pro Míšupodhradí bylo důležité, že ona sama má epilepsii a může tak svoje dítě naučit, jak se při epilepsii chovat a jak s ní žít. Irena myslela hlavně na to, aby její dítě vedlo co nejnormálnější život.
Překonat prvotní šok z diagnózy svého dítěte rodičům pomohlo
Díky vyhledaným informacím věděli, co mohou pro své dítě udělat, a byli méně nejistí. Více informací o zdrojích a typu vyhledávaných informací najdete v sekci Získávání informací.
Nedostatek informací naopak přijetí diagnózy stěžuje. Pro Genadyho bylo nejhorší, že „nevěděl, co s tím, neznal tu nemoc“.
Rodiče oceňovali, když jim lékaři kromě diagnózy sdělili prognózu onemocnění, a to jak pozitivní, tak negativní (více o sdělení diagnózy v sekci Vyšetření a obdržení diagnózy).