Když se rodiče dozvěděli, že má jejich dítě epilepsii, potřebovali získat informace, které by jim pomohly situaci zvládnout. V této sekci se dočtete, co rodiče, se kterými jsme mluvili, říkali o tom, jak byli informováni při obdržení diagnózy, jaké další podrobnosti je zajímaly a kde informace získávali. Rodiče také hovořili o tom, jaké poznatky jim chyběly a co by se raději nedozvěděli. Dále se v této sekci dozvíte, co rodiče říkali o informovanosti ze strany veřejnosti.
OBSAH STRÁNKY
Než zjistili, že jejich dítě je nemocné, někteří rodiče už epilepsii znali nebo o ní slyšeli. Mezi rodiči byli i lidé, kteří se s epilepsií léčili, a lidé, kteří se s epilepsií setkali v rámci svého okolí, zaměstnání nebo studia. Byli i takoví, kteří o existenci tohoto onemocnění neslyšeli nebo o něm měli zkreslenou představu. Opakoval se například předsudek, že epilepsie se projevuje pouze záchvaty s křečemi, a pro některé rodiče bylo překvapující, že záchvaty mohou mít i jinou podobu.
První informace dostali rodiče zpravidla od lékařů spolu s oznámením diagnózy. Někteří už tušili, že by se mohlo jednat o epilepsii, proto si už před návštěvou lékaře hledali informace na internetu.
Některým rodičům připadaly informace, které dostali v počátku od lékařů, nedostatečné. Rodiče ocenili, když kromě ústních informací dostali i brožuru nebo informační leták, případně kontakty na další návazné služby a organizace.
V některých případech byli rodiče neurologem nebo pediatrem odesláni přímo na specializované pracoviště a informace dostali až tam.
Někteří vysvětlovali, že v počátečních informacích bylo pro ně těžké se zorientovat, a to nejen kvůli tomu, že jich bylo mnoho, ale také z důvodu stresu a šoku, který tenkrát prožívali. Eva přiznává, že zpočátku vůbec nevěřila, že má její dítě epilepsii, a ověřovala si informace od lékařů na internetu.
Internet využili zpočátku jako další zdroj informací mnozí rodiče. Od rodičů starších dětí, u kterých uplynulo více let od stanovení diagnózy, zaznívalo, že dříve byly na internetu informace pouze velice omezené, a byli tím pádem odkázáni pouze na informace od zdravotníků.
Po prvotních informacích rodiče postupně zjišťovali, co onemocnění jejich dítěte obnáší. Někteří z nich nepotřebovali vědět další informace. Lucie zpočátku ani žádné informace slyšet nechtěla a neměla žádné otázky, protože věřila, že se jedná o ojedinělý záchvat.
Jiní aktivně vyhledávali další poznatky o epilepsii. Informace rodiče získávali z různých zdrojů.
Další informace postupně rodiče získávali od lékařů na pravidelných kontrolách nebo při pobytu v nemocnici. Někteří se obrátili i na jiné lékaře, aby získali druhý názor.
Míšapodhradí byla ráda, že jí byli lékaři ochotni vše vysvětlovat i opakovaně.
Mezi tématy, která rodiče při hledání informací nejvíce zajímala, byly
Někteří rodiče zdůrazňovali, že epilepsie je velmi individuální onemocnění, a proto bylo těžké si mezi informacemi vybrat, co potřebovali. Někteří hovořili o tom, že bylo obtížné se v informacích zorientovat a bylo jich mnoho. Jiní rodiče by naopak ocenili informací více. Martin například měl potíže se sháněním školy, která by byla pro jeho syna vhodná.
V rozhovorech jsme se rodičů ptali, které informace postrádali a které by naopak raději neměli. Někteří rodiče zmiňovali, že chtěli znát
Lucika by ráda znala zkušenosti rodičů, jejichž dítě si prošlo pubertou. Lence zpočátku chyběla spousta užitečných informací a teprve v průběhu let se je dozvídala.
Jiří by ocenil nějakou poradnu, na kterou by se mohl obrátit. Lucie říkala, že pokud jí nějaká informace chyběla a nemohla ji najít na internetu, obrátila se vždy na lékaře, který jí otázku zodpověděl.
Někteří rodiče byli vděční za každou informaci, kterou získali. Pro některé bylo těžké se dozvídat o negativních dopadech epilepsie a špatné prognóze. Někteří rodiče říkali, že by raději neměli některé zavádějící informace, které koluji v internetových diskuzích.
Michal zmínil, že díky tomu, že má informací dostatek, onemocnění ho už tolik neděsí.
Někteří rodiče během rozhovoru také mluvili o tom, že společnost má podle nich o epilepsii nedostatečné povědomí. Ocenili by, kdyby širší veřejnost onemocnění lépe znala, a to nejen proto, aby nevznikaly kolem epilepsie mýty a nejistota, ale také kvůli tomu, aby byli lidé schopni poskytnout člověku při záchvatu první pomoc.
Pro některé rodiče bylo motivací zapojit se do našeho výzkumu právě to, že si přáli povědomí veřejnosti o epilepsii zvýšit. Sami hovořili o tom, že by podobné stránky ocenili v době, kdy sami hledali informace po zjištění diagnózy, a byli by rádi, kdyby se o epilepsii mohlo na jednom místě dovědět i jejich širší okolí.