Rekonstrukce prsu a preventivní zákroky

Rekonstrukce prsu a preventivní zákroky

Rekonstrukce prsu a preventivní zákroky


Rekonstrukce prsu – plastické operace

Některé ženy při operaci, kdy jim byl vyoperován nádor, rovnou podstoupily rovněž rekonstrukci prsu. Jiné ženy šly na plastiku prsu později, v některých případech až po letech od zákroku. Při rekonstrukci prsu lékaři využívají buď silikonové implantáty, nebo vlastní tukovou či svalovou tkáň pacienta z břicha, aby vytvořili prso nové. Před vložením implantátu se do prsa vkládá expandér, který připravuje místo na implantát. Vendy popisovala, že se expandér postupně roztahuje, a protože je umístěn pod svalem, bylo to pro ni bolestivé. Některé ženy zvolily raději umělý implantát, protože využití vlastní tukové tkáně se pojí s další operací, kdy je tkáň z břicha odebrána, a je tedy náročnější. Lenka B. by uvítala, kdyby měla o rekonstrukci prsu více informací, které by jí pomohly v rozhodování, zda podstoupit operaci.

 

Kateřina zvolila silikonový implantát. Společně s partnerkou se staraly o zatahování expandéru.

První, nejjednodušší varianta byla vzít prso pryč. Tím je to údajně vyřízené. V tom mě všichni tak podporovali, že bych to měla udělat. A to se mně úplně nelíbilo. Další možnost byla při operaci, kdy se vezme prso, se tam vloží expandér, který připravuje místo pro implantát, což už je ale menší operace, kdy se ten expandér nahradí implantátem. To je to, co jsem zvolila. A pak ještě byla možnost nechat si to prso rekonstruovat z vlastní tkáně, která se bere z břicha. To se mně teoreticky hrozně líbilo, že bych se zbavila břicha a měla bych prso, které ještě víc by se chovalo jako normální prso. Protože ten implantát je naopak takový jako trošku tvrdý kámen. Kdežto kdybych to měla z toho břicha, tak by to bylo měkčí. To jsem ale nakonec nechtěla kvůli tomu, že to bylo o jednu operaci víc. Takový byl ten postup. Já už si to teď přesně nepamatuju, jak to totiž bylo, proč se mně tady do tohohle úplně nechtělo. A ještě on mně vysvětloval, kdyby náhodou se to vrátilo někdy a týkalo by se to toho druhého prsa, tak by to už nešlo z té tkáně udělat, takže by to zvažoval jako až buď později a nějak komplexně, nebo něco jiného. Nějak mě v tom taky nepovzbuzoval, tady v téhle možnosti, je to velká operace, zásah ještě do toho břicha. Já jsem byla tehdy asi hubenější, tak to bylo tak na hranici, jestli se z toho něco vůbec vezme, proto jsem zvolila tady tu variantu. Dlouho jsem si to musela zatahovat, aby nevyjel, ten expandér celý, jako nahoru, takže jsem to musela hrozně utahovat a mít furt zabalené. Ale to jsem viděla hned v nemocnici, když mně to nějak převazovali, tak tam jsem to asi viděla hned. A tak nějak jsem tušila, že to bude hrozné, a bylo to hrozné. Pak jsem přijela domů a teď jsem to potřebovala si převázat a chtěla jsem, aby partnerka mi to převázala, protože to nešlo moc udělat v jednom člověku, a ona, chudák, jsem viděla, jak je úplně z toho špatná a úplně bledá. Teď řekla, že nemůže, že si musí lehnout, protože omdlí asi, a tak si lehla na zem. Já jsem byla frustrovaná z toho, že jsem chtěla, aby mně to rychle udělala, ne tady se hroutila, když se jí to ani jako netýká. Ale tak to úplně chápu, že to muselo být hrozné pro ni taky. No, a pak jsme se nějak naučily v tom chodit, že to jako ona už zvládla převázat.

Profil:

• Jméno: Kateřina
• Věk v době rozhovoru: 42 let
• Věk při obdržení diagnózy: 39 let

 Zobrazit celý profil

 

Několik žen, které rekonstrukci prsu podstoupily, hovořilo o tom, že pro ně nebylo snadné nové ňadro přijmout za své. Důvodem může být necitlivost psa, jako u Vendy, nebo nespokojenost s tím, jak náhradní prso vypadá. Stáňa A. říká, že prso vypadá dobře pod tričkem, ale ráda ho nemá.

 

Stáňa A. nebyla spokojená s implantátem, protože prso působilo nepřirozeně. Později ho proto nechala vyměnit za břišní tkáň.   

Jak probíhala ta rekonstrukce?

Ta byla na dlouho, protože je několik verzí rekonstrukce a já jsem chtěla zvolit tu nejjednodušší. Mně přišlo v té chvíli nejjednodušší, když mi vlastně pod jizvu vloží takový expandér, na který jsem potom chodila několikrát. To už nevím, jestli každý týden do něho lili tekutinu, aby se ta kůže natáhla, bylo to neskutečně bolestivé, každý ten týden opravdu, kdy ta kůže se natahovala. Bylo to na dlouho, bylo to hodně bolestivé. Tuším, že po 3 měsících se zase operací ten expandér dal pryč, dal se tam implantát, ale nebylo to hezké, nepůsobilo to prso vůbec přirozeně. Bylo to fakt nehezké, nebylo to dobré, s tím, jak už máte 1 prso přirozeněji, má nějaký směr, a teď tady byla taková hrčka, která byla ještě nahoře. Tak potom jsem teda zvolila ještě druhou možnost, že se bralo břicho a z břicha se udělalo prso. To prso teď je hezké, jsem zjizvená hodně, ale je to pěkné, vypadá to dobře.

Profil:

• Jméno: Stáňa A.
• Věk v době rozhovoru: 42 let
• Věk při obdržení diagnózy: 30 let

• Zobrazit celý profil

 

Některé ženy popisovaly komplikace spojené s rekonstrukcí prsu. Stáně B. odumřela po operaci část kůže, a musely jí tak být vloženy nové kožní štěpy. Petra A. šla na operaci s vědomím, že u ní existuje riziko, že bude mít po rekonstrukci prsu komplikace s bradavkou. Komplikace nakonec opravdu měla, bradavka odpadla a hojení rány trvalo více než rok.

 

Lence B. v rámci rekonstrukce prsu přetočili lékaři zádový sval dopředu. Jizva po tomto zákroku byla bolestivá a omezující.

Asi půl roku nato mně navrhli, že aby získali ten sval odjinud, mně udělají to, že mně přetočí vlastně ten latissimus dorsi, přetočí mně široký zádový sval dopředu s tím, že se to tam bude buď doplňovat tukem, nebo se tam dá nějaký menší implantát. Na tom jsem byla v dubnu 2016 a to byl asi takový nejhorší můj zákrok. Myslím, že ten, kdo má odoperované břicho, to ještě se dá nějakým způsobem skousnout, ale ta záda, to je prostě strašné. To mě tak limitovalo do života, ta jizva. Nemůžete samozřejmě posilovat, nemůžete sportovat, jako normálně, není to prostě takový zásah do toho těla, bolí to, nemůžu si vůbec tu jizvu nějakým způsobem sama zpracovávat, takže ta záda pro mě byla asi nejvíc limitující. No, a teď jsem přešla na jinou plastiku, tam teď dávají dohromady to prso, takže jsem zrovna teď mezi sériemi operací, kdy mně to budou doplňovat.

Profil:

• Jméno: Lenka B.
• Věk v době rozhovoru: 41 let
• Věk při obdržení diagnózy: 38 let

• Zobrazit celý profil

 

Soňa po plastice ležela na JIP a nesměla se hýbat, aby jí sval přirostl, vše se pak dobře zahojilo.

A začala zase anabáze přípravy na plastiku, protože jsem musela jít na chirurgii, aby chirurg jen zkonstatoval, jestli můj tělesný materiál je vhodný na to, tu plastiku podstoupit. Pak jsem odjela, dělali to v nemocnici, tak jsem odjela už s těmi nálezy tam, ležela jsem tam 14 dní. Z toho 10 dní na JIPce, kdy jsem musela ležet jenom na zádech. V jedné ruce infuzi, a druhou, která byla na straně toho svalu, furt mít jenom položenou na břiše a vůbec s ní nehýbat – maximálně si podat kapesník –, aby ten sval vlastně přirostl. A měla jsem 2 operační pole v břiše, protože mi odsud brali ten lalok. Tady 3 drény, tady 2 drény. Poprvé když mě pustili, můžete na záchod, tak jsem si nesla 5 těch tyglíků, na zádech jsem měla jednu šňůrku, za krkem toho anděla, jinak nic. Ostatní šňůrky nebyly a na té JIPce leželi asi 4 další chlapi. Jeden tam byl s uříznutými prsty, jeden tam ležel po bouračce, a já jsem se musela smát, protože mě bylo úplně jedno, že mi je vidět zadek, že jdu v předklonu, že prostě vypadám odhalená hrozně, ale hurá, už chodím a můžu jít na záchod. A měla jsem štěstí, že se mi to dobře zahojilo.

Profil:

• Jméno: Soňa
• Věk v době rozhovoru: 50 let
• Věk při obdržení diagnózy: 38 let

 Zobrazit celý profil

 

Pro rekonstrukci prsu se nerozhodly všechny ženy, se kterými jsme hovořili. Marcela K. by se chtěla vyhnout další operaci. Bětce už přišla plastika prsu v jejím věku zbytečná. Jiné ženy se pak bály rekonstrukci prsu podstoupit kvůli možným komplikacím nebo jejich současným zdravotním problémům. Např. Marie B. na plastiku nešla kvůli svým potížím s lymfedémem. Ingrid byla ráda, že díky hezké jizvě, která jí zůstala po operaci prsu, na plastiku nemusela jít.

 

Bětka na plastickou operaci nešla, v jejím věku jí to přišlo zbytečné.

Přišli na to, že je to zhoubný nádor. Pak jsem šla ještě na nějakou tu gynekologickou kontrolu, kde paní doktorka byla docela přímá, když řekla: „No, to půjde pryč, to uřízneme.“ Tak já jsem smlouvala, že jo. Ale ona říká: „Nic, necháte si udělat nové a bude to.“ To určitě! Takže nemám nové prso, mam epitézu. Protože se to přetáhlo – to mi bylo 60 –, tak si říkám: „Já se na to se můžu vykašlat.“ Tak asi takhle. Že nemám prsa? No, tak mám umělé (epitézy), no. A doktorka řekla, že to je zadarmo, že si je můžu nechat udělat, že kolegyně byly. A já jsem říkala: v 60 ještě se na to můžu vykašlat. Nešla jsem tenkrát. A když to někdo neví, tak to nepozná.

Profil:

• Jméno: Bětka
• Věk v době rozhovoru: 71 let
• Věk při obdržení diagnózy: 45 let

• Zobrazit celý profil

 

Preventivní zákroky


Aby se zamezilo dalšímu propuknutí nemoci, podstupují některé ženy preventivní zákroky. Patří mezi ně nejen odstranění zdravého prsu, ale také vaječníků a dělohy. Tyto orgány se odstraňují zejména v případě, že je žena BRCA pozitivní anebo je nádor způsoben hormonálně (u nádorů způsobených hormony se doporučuje odstranění ženských pohlavních orgánů). Rozhodnutí, zda si nechat odstranit ženské pohlavní orgány, nebylo pro některé ženy jednoduché. Míše byla tato operace doporučena, ale ještě na ni není psychicky připravena a nepodstoupila ji. Zuzka je BRCA pozitivní a měla s rakovinou opakovanou zkušenost, proto se rozhodla snížit pravděpodobnost dalšího propuknutí nemoci preventivním odstraněním vaječníků.

 

Marcele K. bylo doporučeno odstranění vaječníků a dělohy, aby mohla brát léky, které by zamezily znovupropuknutí nemoci.

Vy jste říkala, že vás pak čeká ještě nějaká operace?

To mi doporučila paní onkoložka – odstranění vaječníků a dělohy. Protože ještě nejsem v přechodu a vlastně ten karcinom reaguje na hormonální léčbu. Takže jsem pochopila, že je vyživovaný nebo roste na základě toho, že to tělo produkuje hormony. Když by došlo k ukončení té produkce, tak proto by bylo přínosné, kdybych si nechala odstranit vaječníky a dělohu, zamezilo by se tak třeba té recidivě. To by se mi to potom mohlo objevit třeba i v těch vaječnících a na děloze.

A to už jste rozhodnutá, že tam půjdete?

Rozhodla jsem se, ano. Konzultovala jsem to i s gynekoložkou a ta mi to taky doporučila. Samozřejmě mezi kamarády jsou někteří takoví, kteří vyznávají třeba tu alternativní léčbu, a ti se mě snažili přesvědčit, jestli to je opravdu potřeba. Nevím, no. Já jsem se rozhodla, že půjdu prostě.

Profil:

• Jméno: Marcela K.
• Věk v době rozhovoru: 40 let
• Věk při obdržení diagnózy: 40 let

 Zobrazit celý profil

 

Odstranění vaječníků a dělohy u ženy způsobuje umělý přechod. Pro Stáňu A. to byl důvod, proč ona i její lékařka s operací nejprve váhaly. Když jí bylo 40, nechala si však vaječníky odstranit a ničeho nelituje, protože nemenstruuje a je jí dobře. Po odstranění vaječníků a dělohy ztrácí žena možnost mít vlastní děti. Pro ženy tedy není vždy jednoduché se pro preventivní operaci rozhodnout. Veronika Z. konzultovala, zda si nechat vaječníky a dělohu odstranit, se svým lékařem i s dalšími ženami z pacientské organizace. Ludmila už děti měla, přesto jí přišlo ze začátku divné, že o ženské pohlavní orgány přišla a další mít nebude.

 

Janča poprosila lékaře o preventivní zákrok. Další děti už nechtěla a obávala se dalších možných zdravotních problémů a operací.

Vy jste byla ještě na té gynekologické operaci. A tam vám dali na výběr, nebo vám řekli, co bude nejlepší?

Jak to tam probíhalo?

Ano. Jelikož jsem měla kdysi dávno endymetriózu, tak jsem viděla, že tam někde něco je, ale prostě bylo to všechno v klidu, a když jsem přišla s tím, že teda tam mám jako vykřičníky, že tam něco je, tak mi můj pan primář povídal: „Ale my to budeme muset odoperovat.“ A já jsem za ním šla a říkám: „Pane primáři, ale mám na vás prosbu.“ A on povídal: „Jakou?“ Já říkám: „Ale já to chci vzít všechno.“ On tak na mě koukal a povídá: „Počkejte…“ A já říkám: „Já nechci, abych za půl roku šla znova na operaci, děti mám, už žádné děti nechci, takže mi vezmete všechno.“ A on povídá: „Tak to jste 1 ze 100, která mi tohle řekne.“ A byl teda jako rád, že já jsem sama na to přišla, on by mi to asi stejně nabídl. Bylo to pro mě vhodné, vzít to všechno, a já jsem říkala, že nepůjdu za půl roku, nebo za další tři čtvrtě roku, za rok, znova na nějakou operaci. Prostě říkám, ať vezmou všechno. Tak byl spokojený, že jsem si o to vlastně řekla já sama.

Profil:

• Jméno: Janča
• Věk v době rozhovoru: 55 let
• Věk při obdržení diagnózy: 38 let

• Zobrazit celý profil

 

Veronika Z. neměla po operaci, kdy jí byly odstraněny vaječníky a děloha, žádné potíže, jediným omezením pro ni bylo, že nějakou dobu nesměla zvedat těžké věci. Evě odstranily vaječníky laparoskopicky, neměla žádné následky a za tři dny byla doma. Janče lékař říkal, že by mohla mít po operaci návaly nevolnosti a ať si případně přijde pro léky. Nakonec to však zvládla bez nich.

 

Íje při operaci otevřeli jizvu po císařském řezu, i když pro ni byla rekonvalescence z operace fyzicky náročná, vše se dobře zahojilo.

Tu hormonální léčbu jste měla rok a pak jste se rozhodla pro odstranění vaječníků a dělohy.

Víceméně mi to tenkrát tak nějak nařídili.

Aha.

Vaječníky určitě, dělohu už dobrovolně. S tím, že když mi vysvětlili, že prostě když budu brát hormonální léčbu, mohla bych tam mít nějaké nádory, tak jsem souhlasila i s tu dělohou.

Jaké to pro vás bylo, co jste cítila? Co vám běželo hlavou?

Protože už jsem porodila císařem, tak jsem to břicho měla jednou rozpárané a oni mě vysvětlili, že to nebudou dělat nějakou hysteroskopií, ale že mi to břicho rozřežou znova. Udělali mi to dobře. Udělali mi to v podstatě v tom místě, kde jsem měla toho císaře. A vím, že bylo velice náročné se z té operace vzpamatovat. Byl to hodně fyzický problém, že to dlouho trvalo, ale zase zahojilo se to dobře všechno. A zase to, že člověk se musel starat o toho kluka a už neměl moc čas přemýšlet, jestli u toho bude na tom nějak hůř nebo něco, nebo jestli bude něco míň, když už teda bude v tom přechodu. Nedalo se nad tím přemýšlet.

Profil:

• Jméno: Íja
• Věk v době rozhovoru: 47 let
• Věk při obdržení diagnózy: 33 let

 Zobrazit celý profil