Operace prsu

Operace prsu

Operace prsu


V rámci léčby rakoviny prsu byla většině žen doporučena operace. Na to, zda bude zákrok realizován před, nebo po chemoterapiích, měla vliv zejména velikost nádoru. V případě, že byl nádor velký, podstupovaly ženy nejprve ozařování nebo chemoterapii, aby se zmenšil nebo zapouzdřil a jeho vyoperováním tak nedošlo k deformaci prsu. Před operací podstoupily ženy předoperační vyšetření, např. EKG nebo krevní odběry a sonografické vyšetření prsu. Některé ženy mluvily o tom, že před zákrokem dostaly injekci s kontrastní látkou, která lékařům umožňuje vidět, kde přesně se nádor nachází.

Samotná operace spočívala většinou v odstranění části (tzv. záchovná operace prsu) nebo celého prsu (ablace, mastektomie). Mezi důvody odstranění celého prsa ženy zmiňovaly mikrokalcifikace v prsou, metastáze a genetickou zátěž . Daniele si nechala odoperovat druhé prso proto, aby se jí už nádor nevrátil (viz téma Rekonstrukce prsu a preventivní zákroky). Tzv. záchovnou operaci, kdy byla odstraněna jen určitá část prsu, podstoupily ženy, jejichž nádor byl dobře ohraničený.

 

Hana A. před operací nepočítala s tím, že jí budou lékaři muset kvůli metastázím odstranit celé prso.

Vzali mi vzorek a hned ten den jsem se dozvěděla, že je to špatné, že už je to čtyřcentimetrové, takže proběhla hned operace. A když jsem se probrala z narkózy, tak kolem mě stáli 3 lékaři a říkali, že tam bylo spousta metastáz, takže mně vzali celé prso, ale že za to ta nemocnice nemůže, že si prohlíželi všechny snímky z mamografu a že tam opravdu nic není vidět, že to bylo tak nějak schované.

Jak probíhala operace? Vy jste říkala, že nejdřív měla být ablace, a pak byla mastektomie, nebo to bylo jinak? Oni vám sebrali celé to prso napoprvé, nebo ne?

Hned napoprvé. Byly tam velké metastáze od té boule v podpaží. A jak jsem říkala: stáli u mě, aby mi to vysvětlili. Protože jsem mohla říct: „Jak to, když jsem chodila na mamograf? Proč? Nebo o té bouli jste věděli, a proč se něco nedělo.“ Ale pan primář řekl – a já jsem řekla: „Když už jste to takhle zazdili, tak chci, aby mě operoval sám pan primář.“ Okamžitě s tím souhlasil, ale vzal si ještě k ruce 2 lékaře, aby mu potvrdili, že opravdu na těch snímcích žádné metastáze – ani to, že je to špatný – nenašli. Ale já si myslím, že by na to přišli, kdyby vzali vzorek. To měli udělat, z každé boule vzít hnedka nějaký vzorek. To určitě.

Takže když jste šla na operaci, šla jste tam s tím, že vám vezmou část prsa?

No, já jsem říkala tohle: „Když to bude jako nic moc, tak dobře, ale spíš bych se klonila k tomu, když to bude špatné, vemte to všechno. Vyčistěte, co půjde.“ To jsem jim sama pověděla. A oni říkali, že i kdybych jim to neřekla, tak by to udělali, vzali by celé prso, protože viděli, jak je to tam rozšířené.

Profil:

• Jméno: Hana A.
• Věk v době rozhovoru: 68 let
• Věk při obdržení diagnózy: 55 let
• Zobrazit celý profil

 

Některé ženy se samy podílely na rozhodování, zda jim bude odstraněna pouze část, nebo celé prso. V rozhodování jim pomáhala doporučení mamární komise, lékařů nebo zkušenosti jiných pacientek.

 

Lence A. doporučila mamární komise lokální operaci, po komunikaci s operující lékařkou a jinými pacientkami se však sama rozhodla pro mastektomii.  

Po chemoterapii jsem byla na vyšetření, tam mi řekli, že nádor se ztratil, a domluvili jsme se na chirurgickém zákroku. Mamární tým doporučil jenom lokální operaci, to znamená, že bych neměla přijít o prso, ale jenom o jeho část. Protože jsem si ale už něco přečetla a komunikovala jsem s pacientkami, které byly nemocné přede mnou – některým se to i vrátilo lokálně –, tak jsem se rozhodla pro mastektomii. A utvrdila mě v tom i doktorka, která mě operovala, se kterou jsem měla nějaké setkání, a ta jediná na mě teda měla v tom celém spektru léčení největší čas, asi tři čtvrtě hodiny jsme se o tom bavily. To na mě udělalo dojem, úplně jsem si říkala, že určitě dělám dobře, když jsem se tak rozhodla, protože ona měla stejný názor. Říkala prostě a jednoduše: „Máte denzní prsa, to znamená nepřehledné, u vás je těžko to diagnostikovat, těžko si to třeba nahmatáte, bude lepší, když to dáme pryč.“ Tak jsme si podaly ruku, domluvily se na operaci, a když si vzpomenu, když jsem měla poprvé nastoupit na tu operaci, jak jsem byla nervózní, jak jsem byla vyplašená z toho všeho, tak teď to bylo úplně s klidem, úplně ráda jsem šla na tu operaci, s takovým dobrým pocitem, že dělám dobře.

Profil:

• Jméno: Lenka A.
• Věk v době rozhovoru: 32 let
• Věk při obdržení diagnózy: 31 let
• Zobrazit celý profil

 

S operací se u některých žen asociovaly strach, obavy a stres. Obavy se pojily se ztrátou ženství po odstranění prsu (viz téma Ženství) , s následky operace nebo s tím, zda bude nález vypadat tak jako při vyšetřeních, nebo zda bude horší. Ačkoli operace ženy stresovala, viděly v ní často i naději na uzdravení, což jim pomohlo ji zvládnout. Ivana P. například řekla, že je ochotná udělat cokoli, jen aby nad rakovinou zvítězila. Zuzana mluvila o tom, jak její obavy zmírnily informace, které dostávala od lékařů před operací. Některé ženy se na operaci těšily. Kačka se např. těšila, až jí nádor z těla odstraní. Lenka B., podobně jako některé další ženy, mluvila o tom, jak se jí po zákroku ulevilo, že už to má za sebou.

 

Když Kateřina zjistila, že jí vezmou prso, byl to pro ni šok.

Když řekli, že vám při operaci budou muset sebrat celé prso, jaké to pro vás bylo?

To řekli docela hned zkraje, takže nebylo ani nějak moc jiných možností. A otec mého dítěte mi zase hned řekl, že bude operace, a já jsem se ho hned ptala jaká, a on tak jen jedním slovem řekl, že mi vezmou celé prso. To byl trochu šok, ale zároveň jsem tušila, že to tak asi bude. A bylo to těžké a je, bych řekla, jakoby pořád. Je to taková furt hmatatelná, viditelná přítomnost té nemoci, která zároveň nějak souvisí s tím, kdo já jsem, a s ženstvím, která je nepříjemná, jako hrozně.

Profil:

• Jméno: Kateřina
• Věk v době rozhovoru: 42 let
• Věk při obdržení diagnózy: 39 let
• Zobrazit celý profil

 

Zuzanu před operací uklidňovalo to, že ji lékaři o všem dopředu informovali.

Bála jsem se samozřejmě, před tou operací, ale lékaři vždycky přišli a o všem mně řekli, co a jak bude, i jako při narkóze, všechno. Musím říct, že tam, kde jsem byla operovaná, byl moc vstřícný personál. Fakt, lékaři, kteří se tam o mě starali, vždycky přišli a všechno mi řekli dopředu a mě to úplně uklidnilo. Je fakt, že po té operaci, jako věděla jsem, co a jak bude, ale sama jsem taky byla zaskočená určitými věcmi, bolestí, tím, jak to probíhá potom. To jsem dopředu vědět nechtěla, ale asi když některé věci musíte absolvovat, tak je lepší o nich moc nepřemýšlet a prostě nějak to zvládnout a moc se v tom nepitvat.

Profil:

• Jméno: Zuzana
• Věk v době rozhovoru: 43 let
• Věk při obdržení diagnózy: 33 let
 Zobrazit celý profil

 

Kromě odebrání části nebo celého prsu zahrnovaly některé operace odstranění uzlin. Množství vyoperovaných uzlin se u jednotlivých žen lišilo vzhledem k rozsahu jejich postižení. Některým ženám lékaři odstranili mízní, jiným tzv. sentinelové uzliny . Při vyoperování uzlin dochází ke změnám v lymfatickém systému, které většinou vedou k otokům horních končetin (viz téma Následky léčby). Ženy, kterým byly uzliny odstraněny, zdůrazňovaly, jak je důležité začít po operaci cvičit, aby předešly lymfedému . Veronika Z. začala cvičit s rehabilitační sestrou už v nemocnici den po operaci. Jana v nemocnici dostala brožurku s doporučenými cviky. Káma říká, že jí v nemocnici nebylo zdůrazněno, jak moc je cvičení pro předejití lymfedému důležité. Petra a některé další ženy nedostaly ke cvičení žádnou instruktáž a nevěděly, co mohou proti otokům dělat. Marii B. pomáhaly vodní masáže, nejvíce jí nakonec pomohla operace.

 

Evík měla po operaci uzlin lymfatický otok, pomohla jí cvičitelka, která jí doporučila rehabilitaci.

Máte po operaci nějaké následky?

Následky mám, a to ten sekundární lymfedém. Protože kromě částečné operaci prsu mně byly odoperovány v axile i lymfatické uzliny. A to je věc, s kterou jsem se dodneška nesmířila a nesrovnala, i když jsem to celkem všechno snášela dobře, protože v té době už existovala takzvaná sentinelová metoda. A kdyby se tahle metoda použila – což je vyšetření první lymfy –, tak by nemuselo dojít k tomu následnému problému, který v současné době mám. To znamená lymfatický otok.

Jak s tím lymfatickým otokem pracujete?

Snažím se sama cvičit a čas od času docházím na lymfatické masáže, ty jsou manuální a přístrojové.

Radil vám někdo, co s tím?

Ano, radil. V tom občanském sdružení, které jsem začala navštěvovat, naše cvičitelka, která byla profesorkou na fakultě zdravotních studií a nám všem připravila cvičení přímo na míru, tak ta si všimla, že každá moje ruka je jiná. A ona byla ta, která mě poslala na rehabilitaci, kde už se mě ujali, kde mně to i vysvětlili, snažili se to i mého partnera naučit, aby mně třeba i pomohl.

Jak dlouho po operaci to bylo?

Tohle bylo tak rok po operaci. Přibližně rok.

A ten rok jste s tím nic nedělala?

Ne, já jsem si toho nevšimla, nevěděla jsem, že něco takového existuje. A je docela možné, že jsem si to i přivodila sama tím, že jsem na sebe nebyla hodná, nebyla jsem k sobě šetrná. Protože i ta operace přináší s sebou nějaké omezení. Takže práce na zahrádce, kterou bych dělat neměla, a takové další a další věci, tak možná i to k tomu přispělo. Nevím, možná že to přišlo samo. Snažila jsem se to sama pro sebe vyhodnotit, kde jsem třeba udělala chybu. Ale byla jsem ráda, že ta paní profesorka mě na to upozornila, protože člověk jako sám sebe nevnímá někdy.

.

Profil:

• Jméno: Evík
• Věk v době rozhovoru: 69 let
• Věk při obdržení diagnózy: 57 let
• Zobrazit celý profil

 

Marie B. měla s lymfedémem potíže i přes cvičení, nakonec jí hodně pomohla operace, kterou prodělala v rámci klinické studie.

Po operaci už to bylo lepší, protože jsem si říkala, že to bude lepší. Prostě odstranili to. Jen jediný problém, který jsem měla ještě v nemocnici, byl, že hned po operaci jsem měla lymfedém. A sestra, která přišla, tak se mnou vůbec necvičila, dala mi nějakou brožurku a já ještě neměla ani žádnou epitézu, nic, tak jsem se tím moc nezabývala. Ona mi ani nezdůraznila, že po té ablaci by se mělo hned začít cvičit, aby ten otok zmizel. Ono je to hrozně důležité. Až po léčbě jsem teprve začala chodit s lymfedémem na nějaké takové vodní masáže a myslím si, že teď už je to mnohem lepší než dřív.

A jak jste na to přišla, že máte chodit na ty vodní masáže?

Říkala jsem, že mi začíná ten lymfedém a že mě bolí ruka, a můj gynekolog si s tím nevěděl rady. Řekl, že by mně mohl dát maximálně nějaké prášky, ale že neví, jak by působily, a myslím, že potom mě vlastně z té nemocnice – tam jsem to byla taky říct vlastně –, tak oni zařídili, že jsem přímo v té nemocnici chodila na nějaké vodní masáže. Jinak, co se týče toho lymfedému, tak tady v krajském městě lymfolog jako takový nebyl a na onkologii to brali spíš jako vedlejší věc. Oni léčili tu hlavní nemoc, a neměli jsme tady nikoho, kdo by vám ohledně toho poradil. Možná, co se týče toho lymfedému, mohli se asi trošičku víc tomu pacientu věnovat. Jenže vzhledem k tomu, že oni jich tam mají hrozně moc, tak asi ty základní informace podávají takhle. Taková věc další byla operace lymfedému, kterou jsem prodělala ve velkém městě ve fakultní nemocnici, a hrozně mi to pomohlo.

To byla nějaká léčebná studie? Nějaká nová metoda?

Byla to taková nějaká, myslím si, trochu i studie. Já teda o té studii moc nevím, ale vím, že mi pan doktor – nebudu jmenovat – nabídl operaci lymfedému. Takže já jsem tam šla. Bylo to formou jakoby liposukce, já měla ten lymfedém opravdu ošklivý. I přes ten rukáv, přes to cvičení a přes prostě tady ty věci. Tak on mi to nabídl, to bylo perfektní a dělalo se to teda pomocíjakoby liposukce, že tam byla jenom krátká narkóza, z půlky ruky udělali jenom dva takové vpichy a z druhé půlky ruky taky jenom dva vpichy a vysáli vlastně nějakým způsobem, nevím, jestli tu lymfu, nebo něco. Nejsem odborník, nemůžu to popsat odborně. A navíc teda trochu to bolelo, neříkám, že ne. Ale po dalších 9 let já se cítím úplně perfektně. Teda ten rukáv taky musím nosit, ale ta ruka se mi před tím nevešla třeba do rukávu. Teď se mi do toho rukávu vešla úplně celá. Nemusela jsem si zvětšovat rukáv, nemusela jsem přemýšlet o tom, jestli si koupím něco tohle na sebe, nebo támhleto na sebe, že se do toho nevejdu. Jo, hrozně mi to pomohlo.

Profil:

• Jméno: Marie B.
• Věk v době rozhovoru: 61 let
• Věk při obdržení diagnózy: 46 let
• Zobrazit celý profil

 

Některé ženy hovořily o tom, že po operaci cítily bolest. Vendy pocítila hned po zákroku silnou bolest, která byla způsobena tím, jak zavedený drén odsával lymfatickou tekutinu. Dostala tedy tišící léky a byla překvapená, že další den už bolest necítila. Monice C. sestry na ránu přikládaly naolejované gázy, aby bolest snížily.

 

Julie D. po probuzení z operace cítila velkou bolest, ale lékař jí okamžitě pomohl léky.

Jak jste zvládla operaci?

Operaci si myslím, že jsem zvládla dobře. Ani jsem neměla strach, jako že bych se toho bála, prostě akorát jsem netušila, co bude potom, ale byla jsem nakonec překvapená, že vše bylo úplně v pohodě. Velice bolestivý byl ten první den. Ona to byla opravdu velká rána, dají vám samozřejmě 150 tisíc léků, ale přece když jsem se probudila, cítila jsem velkou bolest. Jen jsem řekla – protože hned přiběhl doktor a ptal se, jak mně je –, tak jsem řekla, že to hrozně bolí, a on mi přidal okamžitě léky, takže úplně v pohodě. A druhý den, když jsem se vyspala, tak samozřejmě člověk tu ránu cítí, ale nebylo to nic šíleného. Prostě úplně v pohodě. No, a pak je rehabilitace a pomalu se začíná s tou rukou hýbat.

Profil:

• Jméno: Julie D.
• Věk v době rozhovoru: 63 let
• Věk při obdržení diagnózy: 58 let
• Zobrazit celý profil

 

Operace byly u většiny žen úspěšné. Rány se velmi dobře hojily a ženy neměly žádné komplikace. Iveta si pochvalovala, jak lékaři dokázali ránu zašít tak, že jizva skoro není vidět. Podle Kámy není operace prsu tak náročná, jak si člověk dopředu představuje.

 

Káma neměla po operaci žádné komplikace a rána se hojila velmi dobře.

Ráno to bylo šup šup, prášek – takový ten oblbovák – a na sál. Když jsem se probrala, tak musím říct, že tentokrát mi teda zle nebylo, ale zas mě to strašně bolelo, ten první okamžik po tom probuzení. Ani ne tak ta rána na tom prsu, ale spíš to podpaží s těmi uzlinami. To jsem fakt měla pocit, že to je úplně neskutečná bolest. Ale sestřičky byly skvělé, hned mi píchly nějakou injekci od bolesti a postupně to jak kdyby odeznělo. A potom už, po té operaci dostáváte třeba nějaké prášky na bolení, ale už jsem to ani nějak nevyžadovala. Musím říct, že potom jsem se cítila líp, než jsem si dokázala představit, že to tak bude. S tím, že člověk je omezený, tam máte nějaké ty drény v tom, akorát to taháte s sebou. Dokonce na druhý den mi hned oddělali to lepení na tom. Takže to bylo docela takové, asi to není tak složitá operace, jak si třeba člověk myslí, není to zásah do těla přímo. Třeba když jde někdo se žaludkem, nebo tak. Akorát mi to hodně teklo, takhle teď ještě si vzpomínám, vlastně jsem tam měla ty drény celou dobu a hodně z toho šla nějaká ta, jak nefungujou – protože mi sebrali, myslím, 6, 7 uzlin –, takže ty lymfy potom nefungujou tak, jak mají. Ale celkově to hojení, myslím si, že bylo dobrý. Ten večer už jsem po operaci normálně chodila, nic hrozného.

Jak probíhalo hojení té rány po první operaci?

Asi dobře. Ne, asi určitě, nebyl tam žádný problém. Domů jsem šla teda ještě se stehy, v nemocnici jsem tam měla vývod, drén z té hlavní rány, za týden jsem šla na vytažení stehů. A musím říct, že když to vezmu zpětně, tak jsem tam potom ty jizvy. Jak jsem říkala, pan doktor si nechal záležet, krásně to vyšil, vlastně ta jizva nebyla v podstatě vůbec vidět. Po tu paži trošku, ale tím, že tam je to asi tak nějak víc namáhané. Ale jizva krásná, skoro jsem se s ní mohla chlubit. Žádné bolesti, vůbec nic, rukou jsem mohla normálně hýbat. Řekla bych, že to bylo v pohodě.

Profil:

• Jméno: Káma
• Věk v době rozhovoru: 42 let
• Věk při obdržení diagnózy: 40 let
• Zobrazit celý profil

 

U některých žen neprobíhalo hojení po operaci úplně hladce. V operovaném prsu se např. u Moniky B. objevil zánět. Ani Žofčina operace neproběhla úplně bez komplikací. Vyděsilo ji, když se jí asi po měsíci od operace rána znovu otevřela. Ačkoli to nebylo bolestivé, bála se, aby se to zahojilo. Lence A. v prsu praskla céva, která způsobila vnitřní krvácení, a tak musela na reoperaci. Jedním z dalších zmíněných následků operace byla také necitlivost v oblasti podpaží. Vendy má následkem operace přerušený nerv v této oblasti, a tak necítila, když jí lékař dával injekci nebo odsával vodu. Lucii trápila bolavá a přirůstající jizva, lékaři jí poradili, která mastička jí pomůže. U žen, kterým byly vyoperovány uzliny, se vyskytovalo tuhnutí ramene či ruky nebo lymfedém (více viz výše). Několik žen celkově špatně snáší narkózu, a tak jim bylo po operaci nevolno.

 

Monika B. měla v prsu zánět, zánětlivá tekutina nakonec sama odtekla.

Vzali mi prso plus ještě lymfatické uzliny, takže mám vlastně jizvu tady a jizvu ještě v podpaží. Byla jsem tam týden, protože jsem do toho dostala infekci a měla jsem obrovskou bouli, obrovský zánět. Potom i přesto všechno jsem poprosila doktory, jestli by mě nemohli pustit domů. Ten zánět otekl potom jenom kvůli tomu, že se mi vytvořila díra od hadiček. Jak jsem měla ty hadičky, tak vlastně díky tomu ten zánět otekl a pak se mi vlastně ještě udělala boule tady pod tím, ale všechno jako v pořádku. Oni mi vlastně řekli, že operace znamená hodinku na sále a pak 3 dny a jdu domů. A mně se tam udělal právě zánět, takže mi vytáhli ty hadičky dřív, než asi měli. A potom už se mi tady udělala taková strašně velká boule, byla hrozně horká a byl v tom zánět. Oteklo mi to až doma, jak jsem měla od hadičky tu dírku, tak mi to oteklo. Jinak do té doby prostě nevím, co by se s tím stalo, nebo jako kudy by to šlo.

A to samo? Jako odteklo? Doma?

No, já jsem se vzbudila ráno a bylo to.

Jaké to bylo?

Hrozné, protože jsem viděla to pyžamo. Ale je fakt, že potom už to bylo jenom dobré, že to pomohlo asi. Nevím jinak, jak by se to řešilo, protože i když mi to odsávali injekcí, tak se to nějak nezlepšovalo a dostávala jsem na to nějaké obklady.

Šla jste k doktorovi, když vám to odteklo?

Jsem si to musela zavazovat. A bylo všechno v pořádku.

To teda musel být šok, to jste se ráno takhle probudila?

Ano.

A už to tam bylo?

A už to bylo, celé triko jsem měla jakoby růžové.

To musel být šok.

No, nevěděla jsem vůbec, co se děje. Říkám: „Co to je?“ A můj přítel mi povídá: „Jé, tak aspoň takhle je to. Aspoň takhle je dobře, no.“ Já jsem pak hodně spala, hodně jsem proležela, prospala.

Profil:

• Jméno: Monika B.
• Věk v době rozhovoru: 38 let
• Věk při obdržení diagnózy: 35 let
• Zobrazit celý profil

 

Rekonvalescence po operaci


Samotná operace prsou se pojí s některými následnými omezeními. Aby se jizva dobře zhojila, musely se ženy po operaci šetřit a nenamáhat se. Lence A. pomáhal s dětmi a v domácnosti manžel, mohla totiž používat jen jednu ruku. Petra nějakou dobu po operaci nemohla zvednout ani hrneček. K rekonvalescenci po operaci ženám dopomáhalo cvičení, ošetřování jizvy, rehabilitace, fyzioterapie nebo lázeňská péče.

 

Edita nepočítala s tím, že bude kvůli rekonvalescenci po operaci potřebovat pomoct s péčí o děti a domácnost.

Rekonvalescence? No, já jsem si myslela naivně, jak prostě za týden. Když jsem byla v nemocnici, tak jsme poslali děti k babičce a pak, jsem si říkala, pak je přivezou, a že to nějak s nimi zvládnu. Ale to byl teda velký omyl. Protože já jsem byla, ta ruka byla prostě, bolelo mě to, i to prso. A nesměla jsem to namáhat, to bylo takové to první, kdy jsem se cítila nemocná a že tu pomoc opravdu potřebuju. A oni byli připravení jen na tu chemoterapii, pak už jsem neměla nic víc zajištěného, ta tchyně už skoro nastupovala. Ale už prostě jsem ji nechtěla otravovat, už mi to bylo prostě blbé. Ještě tady vlastně byla mamka moje, a to bylo takové jako náročnější. Pak přijela tchyně, ale už toho bylo hodně. Po té operaci to bylo takový těžší. Na tu chemoterapii jsem byla připravená, na tohle už ne, že ještě budu potřebovat pomoc. A když už ta ruka a to prso se tak nějak daly do pořádku, tak mě chytla záda. Skřípnul se mi nějaký, tady kostrč se mi zablokovala. A to teda bylo asi nejhorší z celé léčby, protože já jsem byla úplně vyřízená, vůbec jsem se nemohla hýbat. To mi tehdy pomohl manžel, byl doma, pak někdo ještě přijel. Ta rekonvalescence, to bylo docela těžké, když na to vzpomínám zpětně. To jsem úplně vytěsnila radši.

Profil:

• Jméno: Edita
• Věk v době rozhovoru: 32 let
• Věk při obdržení diagnózy: 31 let
 Zobrazit celý profil

 

Pomůcky


Po operaci některé ženy začaly využívat pomůcky, které jim pomáhaly zvládnout jejich zdravotní obtíže. Využívaly návleky, které zabraňují otokům objevujícím se po odstranění uzlin. Některé z žen, které nepodstoupily rekonstrukci prsu (plastickou operaci), využívaly epitézy – prsní náhrady. Zuzce v nemocnici epitézu nejprve nedali, a tak si jako prozatímní řešení podprsenku na místě chybějícího ňadra vycpala ponožkou. Stáně přišla epitéza nepraktická, např. když se chodila koupat a musela ji přendávat z podprsenky do plavek, nakonec tedy podstoupila rekonstrukci prsu. Marii B. epitéza pomohla cítit se po operaci zase jako žena (více o tématu ženství zde).

 

Daniele po operaci používala návleky kvůli otokům a epitézy jako prsní náhrady.

Vy jste říkala, že jste měla nějaké pomůcky. Jaké to byly?

Ty operace jsou různého rozsahu, já jsem měla ablaci celého prsu a měla jsem navíc postižené uzliny, to pak berou i uzliny v podpaždí, a stává se, že se pod tím podpažím přeruší nejenom nervy, ale i lymfatické cesty, takže ruka může začít otékat. Na to jsou různé návleky, pomůcky, které vám vážou na ruku v případě, že to nastane, nebo i preventivně se dělají. A potom máte ty náhrady prsní – epitézy. To je pomůcka, kterou musíte doma ošetřovat a večer svlékat. Musí se ošetřovat, umývat, a když jsem ji třeba nechala v koupelně, tak děti musely vědět, co to je. A že se to nesmí zničit. Dneska jsou jiné materiály trochu, na ty epitézy, ale před těmi 20 lety byly dost choulostivé. Že i stačil třeba, já nevím, nehet zatržený nebo něco, aby se porušila epitéza a ty náplně. Nebylo to tak vypracované jako dneska třeba. Takže se s tím muselo speciálně zacházet, to jsem dětem vysvětlila, aby věděly, o co jde, a aby na to nesahaly a něco se s tím nestalo. Protože pojišťovna hradí jednu za dva roky, takže to musí ty dva roky taky vydržet. Tak, a to byly vlastně veškeré pomůcky. Zkraje po operaci to jsou ještě různé obvazy a tak.

Profil:

• Jméno: Daniele
• Věk v době rozhovoru: 73 let
• Věk při obdržení diagnózy: 50 let
• Zobrazit celý profil