Vzkazy ostatním pacientům

Vzkazy ostatním pacientům

Jít se léčit


Ženy, s nimiž jsme hovořili, chtějí v první řadě podpořit a povzbudit k léčbě ostatní, u kterých se vyskytla rakovina prsu. Některé z žen, se kterými jsme mluvili, zdůrazňují možnost sama si rozhodnout o své léčbě, využít druhého názoru, nebo léčbu odmítnout. Soňa dodává, že je důležité, aby se ženy s karcinomem prsu šly léčit ke skutečnému lékaři, ne k léčiteli. Některé ženy upozorňují, že léčba i její zvládání je individuální a každý to má jinak. Shodují se také v tom, že bychom se neměli spoléhat jen na lékaře, protože největší část boje za své zdraví je na každém z nás.

 

Podle Moniky C. má každý právo rozhodnout se podle sebe.

Myslím si, že je na každém člověku, jak se k tomu postaví, a když nebude chtít bojovat, tak je to jeho rozhodnutí a nikdo nemá právo mu říkat: „Máš tady rodinu, máš tady toho a toho.“ Nikdo nemá to právo, protože nikdo není v té situaci a nemůže vám říkat, co máte dělat. Někdo prostě tu sílu nemá nebo v tom nevidí smysl, takže určitě jde říct jediné: „Dejte těm lidem. Nebo lépe, dejte každému člověku svobodu rozhodnutí.“

Profil:

• Jméno: Monika C.
• Věk v době rozhovoru: 43 let
• Věk při obdržení diagnózy: 38 let

• Zobrazit celý profil

 

Nebát se a bojovat


Ženy s karcinomem prsu by ostatním ženám rády vzkázaly, aby se nebály a nepropadaly panice. Podle Kámy je hlavní „se z toho neposrat“. Zuzka říká, že nic se nejí tak horké, jak se to uvaří, Hana B. zase, že rakovina je dneska už skoro jako chřipka. Julie D. si myslí, že na rakovinu sice jde umřít, ale to i na chřipku, a té se nebojíme. Na druhou stranu, Petra říká, že nebát se je blbost, protože strach nám může pomoct si uvědomit, co děláme špatně, a zachránit nás. Většina žen se pak shoduje, že je třeba být silná a statečná, nemoci se postavit a bojovat do posledního dechu.

 

Čo by som určite poradila a je, ja viem, veľmi ťažké, pretože som tým prešla: Prvé je odbúrať strach, ako to je, to je najťažšie, čo môže byť. Ale proste pokiaľ ten strach tam existuje, všetko skreslene vnímate. Všetko. To znamená, prešla som tým, viem, aké to je, a viem, aké je to úžasné, keď ten strach tam už nie je. Keď zistíte, že ten strach je nejaký… Ja som si ho vždy predstavovala jako… V telke beží taká super reklama s tým, s takým, taký kašan. Tak som si ten strach predstavovala. Postupne ako pracujete na sebe, tak sa pretvára. Momentálne, keď mám strach, tak si predstavím chodca, ktorý odchádza. To už je úplne jedno, kto si ako čo predstaví. Ale viem, že mechanicky, keď prichádza ten strach, hneď ho odstavím ako chodca, ktorý odišiel. A naučíte ten mozog, tak jak sa naučil za tie naše roky sa báť všetkého. Lebo rádio, telka, toto, proste ten strach je úplne ten prvý stupienok, pretože keď máte strach, nevojdete ani dovnútra, neviete reagovať, neviete sa chrániť pred takými sestričkami, čo vám pravý prsník tlačia, nič. Čiže ten strach to je, a to už každý si musí nájsť tú cestu.

Profil:

• Jméno: Iveta
• Věk v době rozhovoru: 50 let
• Věk při obdržení diagnózy: 47 let

• Zobrazit celý profil

 

Nezoufat si a nevzdávat to


Další věc, kterou by ženy rády vzkázaly ostatním, je, aby „neházeli flintu do žita“. Je důležité to nevzdávat, podle Kámy se člověk nesmí složit a začít brečet. Naopak je dobré vzít diagnózu jako něco normálního a nepoddávat se nemoci. Bětka by ostatním ráda vzkázala, aby rakovinu nebrali na smrt vážně, ale jako nemoc, která se dá vyléčit. Veronika Z. doporučuje: „Žít i z toho, že vlastně to hnusné skončí. Že ta léčba nebude trvat nekonečně, že sice teď to není příjemné, ale bude zase dobře.“ Podle Jitky je zase hloupost ostatním říkat, aby nevěšeli hlavu, protože diagnóza srazí každého na kolena, ale je důležité, aby se pak dokázali zase zvednout a bojovat za uzdravení.

 

To bych taky chtěla vzkázat nemocným, že ať se za to vůbec nestydí, ať ty emoce prostě projevujou, že k tady té nemoci nepatří jenom pozitivní vidění uzdravení, ale i ty negativní emoce. A že je dobré asi dát to na povrch, než je prostě dusit v sobě a dělat: „Jo, to bude všechno fajn.“ Tak to mě tak napadlo. Že přece jenom u těch zdravých tohle slýchat není úplně ono.

Profil:

• Jméno: Žofka
• Věk v době rozhovoru: 34 let
• Věk při obdržení diagnózy: 32 let

• Zobrazit celý profil

 

Víra a vnitřní síla


Ženy, se kterými jsme hovořili, by ostatním ženám taky rády vzkázaly, aby neztrácely víru ve vyléčení. Podle Ludmily je pozitivní přístup polovina záruky, že si tím člověk dobře projde. Petra říká, že přísloví „Věř a víra tvá tě uzdraví“ je sice pravdivé, ale funguje jen s rozumnou pomocí moderní medicíny. Podle žen, se kterými jsme hovořili, je důležité v sobě najít vnitřní sílu a odvahu nemoci čelit. Doporučují zatnout zuby a říct si „zvládli to i jiní, tak já to zvládnu taky“ nebo „musím to nějak zvládnout“. Další ženy, s nimiž jsme hovořili, také často říkaly, že rakovina není konec světa. Marie B. tvrdí, že je důležité věřit, že rakovinou život nekončí. Přestože to tak někdy nemusí vypadat, tak se to dá zvládnout.

 

Lucie doporučuje najít vnitřní sílu a neztrácet naději.

Vzkázala bych, ať neztrácejí naději a aby našli svoji vnitřní sílu a hodně energie, nevzdávali to, protože vždycky stojí za to, bojovat do posledního dechu, si myslím. A vím, že občas je hodně těžké najít tu sílu a najít ty pozitivní myšlenky k uzdravení. Ale když člověk opravdu chtít bude, tak podle mě ta psychosomatika je strašně důležitá, strašně silná pro to, aby to vyšlo, aby se člověk uzdravil. A zvládnout se to samozřejmě dá. Určitě.

Profil:

• Jméno: Lucie
• Věk v době rozhovoru: 35 let
• Věk při obdržení diagnózy: 32 let

• Zobrazit celý profil

 

Netrápit se hloupostmi


Ženy také často hovořily o tom, že je dobré se rakovinou nestresovat a příliš si ji nepřipouštět. Doporučují neřešit hlouposti a netrápit se nesmysly, protože je to zbytečné. Naopak radí nemoc přijmout a hledat cestu k vyléčení. Ženy s diagnózou rakovina prsu by se podle nich neměly litovat a z onemocnění vinit ani samy sebe, ani své okolí. Petra A. říká, že se musejí začít mít rády, podle Kačky jsou ženy krásné i s holou hlavou.

 

To je taky taková součást toho mého přesvědčení nebo názoru, nebo jak to mám říct, že tím, že mám jedno prso, nemám dvě, tím, že nemám ženské orgány, si nemyslím, že nejsem žena. Opravdu si myslím, že by se za to žádná z nás nemusela a neměla stydět, protože jestli mi chybí, jak já říkám, kus masa, tak to neznamená, že, nebo to, že chvíli nemám vlasy nebo prostě takové věci, to je, jako když jsou diabetici a uříznou jim nohu, ten člověk se taky za to nemůže stydět, protože to prostě ta příroda tak zařídila. Myslím si, že by to takhle nemělo být vnímáno.

.

Profil:

• Jméno: Líba
• Věk v době rozhovoru: 48 let
• Věk při obdržení diagnózy: 40 let

• Zobrazit celý profil

 

Psychologická stránka nemoci


Další z oblastí, o které ženy často hovořily, je psychologická stránka nemoci. Shodují se na tom, že léčba je náročná nejen po fyzické, ale také duševní stránce. Ingrid říká, že je potřeba léčit jak tělo, tak i duši, neboť fyzicky se to zvládnout dá, ale psychika je krutá. Myslet pozitivně a snažit se najít psychický klid a pohodu lze různě. Marie B. říká, že je dobré se bavit, potkávat se s přáteli nebo si třeba zajít na veselohru do divadla. Ženy, se kterými jsme hovořili, se často shodují na tom, že je dobré si užívat každý den a radovat se z okamžiků. Pokud to jde, měly by se vyhnout stresu a dbát o sebe.

 

Mít víc radosti, existuje i spoustu technik, jak si navodit ten vlastní humor, a moje doporučení je smetáková terapie. Vzít násadu od smetáku nebo smeták samotný, dát ho takhle za záda a chviličku vydržet. A když náhodou pak smeták dáte stranou, tak tady, jak jsou takové ty provázky, tak je takhle jako dát za ty uši a vydržet minutu a koukat na sebe do zrcadla. Člověk si připadá jako úplné pako, ale když fakt vydržíte minutu, zkuste to někdy, tak ten humor přijde. A humor je součástí života a měl by být častější. Takže to je takové to vzkázání i profesionálům, i nemocným s jakoukoliv diagnózou, aby ten humor do života zařazovali. A občas pochválili, když ten druhý je nepochválí, tak pochválit sama sebe.

Profil:

• Jméno: Zuzka
• Věk v době rozhovoru: 55 let
• Věk při obdržení diagnózy: 43 let

• Zobrazit celý profil

 

Odpočinek


Některé ženy zdůrazňovaly důležitou roli odpočinku. Ostatní ženy by si měly přestat myslet, že zvládnou všechno, a naopak se naučit požádat o pomoc a rozdělit práci jiným. Je podle nich dobré naučit se naslouchat svému tělu, svůj organismus hýčkat a šetřit se. Doporučují neupřednostňovat práci před svým vlastním zdravím a zůstat doma, co nejdéle to jde. Edita zdůrazňuje, že by se však ostatní ženy neměly dostat do role nemocného a zanevřít na své zájmy. Podle Ingrid je důležité nestagnovat, ale dávat si jen malé cíle a jít za nimi krůček po krůčku.

 

Co se týká té práce, to, co se stalo, tak jsem si vlastně přehodnotila všechno a můžu teďka říct jenom jednu věc. Nikdy neupřednostňovat práci, nikdy nedělat věci, které si myslíte, že bez vás to nejde. Vždycky to bez vás jde. Umět odpočívat, umět tu práci rozdělit jiným, nemyslet si, že zvládnete všechno jako člověk sám, myslet na sebe a doopravdy relaxovat a psychicky se udržovat i fyzicky ve zdraví. Protože jak se potom něco stane, tak nikdo vám nic nedá a pro svého zaměstnavatele budete jenom přítěží. Tak jsem si to nějak vyhodnotila, udělala jsem za tím velkou čáru a tím to vlastně pro mě skončilo. Ne že bych nebyla schopná odpuštění, ale prostě s lidmi, kteří se zachovali tak, jak se zachovali, absolutně si nemám co říct, ti lidi pro mě skončili. A vůbec neřeším. Je to, stane se to, člověk by měl umět odpouštět a nezapomínat, jak se říká, ale z toho jsem si vybrala jenom jednu věc: každý je nahraditelný, každý má jenom jedno zdraví a každý musí dělat věci jenom do nějaké míry. Rodina je doopravdy nejdůležitější, vztahy jsou nejdůležitější. Klid, odpočívat, protože ten život je hrozně krátký, a když vám do tohohle krátkého života ještě přijde nemoc, tak se vám sakra zkrátí. A najednou si uvědomíte, že je to to zdraví, abyste byla vy šťastná a šťastní všichni okolo vás, protože na tomto záleží.

Profil:

• Jméno: Ingrid
• Věk v době rozhovoru: 59 let
• Věk při obdržení diagnózy: 52 let

• Zobrazit celý profil

 

Informace


Podle žen, se kterými jsme hovořili, je důležitá informovanost. Je třeba si hledat informace a nebát se ptát. Maria říká, že kdo chce, ten se dozví všechno. Dobře informovaný pacient se podle žen, s nimiž jsme mluvili, nenechá tak snadno zaskočit a také lépe přijímá informace a pokyny od lékařů. Podle Hany B. je třeba nenechat se odbýt, Barbora zase poukazuje na to, že je dobré se ptát lidsky a nevymáhat informace agresivně. Některé ženy naopak doporučují příliš informace nevyhledávat, a když už, tak ze spolehlivých zdrojů (více v části Získávání informací).

 

Maria doporučuje jít k lékaři s někým blízkým.

Dneska už je tolik publikací, že mají z čeho čerpat. Dříve nebylo nic. Takže když chtějí, tak se dozvědí všechno. Myslím, když mají nějaký problém, ten lékař jim to taky řekne, kam se mají obrátit. Dneska už to není jak dřív, to bylo tabu všechno. A je třeba dobré, když si někdo vezme, když jde k tomu lékaři na onkologii, nějakého partnera nebo někoho. Ale já jsem sice nechtěla, nevím, asi jsem se chtěla s tím vypořádat sama. Vy to ale třeba ani nevnímáte, co vám ten lékař říká, tolik těch různých věcí vám řekne, že vy to nevnímáte, tak je dobré, když třeba ten partner s vámi je, on se třeba do toho tak nevžívá, že to třeba pochopí a že to pak řekne, pak když jste doma. „Pan doktor ti říkal to nebo ono,“ řekne. Ale my třeba vidíme jenom to: „Jo, mám to, rakovinu, zas se mi to vrátilo.“

Profil:

• Jméno: Maria
• Věk v době rozhovoru: 74 let
• Věk při obdržení diagnózy: 49 let

• Zobrazit celý profil

 

Prevence


Další z věcí, které by ženy rády vzkázaly ostatním, je, aby dbaly na prevenci, pravidelně si kontrolovaly prsa a chodily na mamograf, protože jim to může zachránit život. Říkají, že pravidelná vyšetření mohou nemoc odhalit v brzkých stadiích, kdy je nejlépe léčitelná. Také upozorňují na to, že se rakovina prsu může objevit i u na první pohled zdravých osob, mladých žen, a také u mužů. Je podle nich dobré, že se o rakovině mluví, a považují za důležité dále zvyšovat povědomí společnosti o této nemoci. Ženy, s nimiž jsme mluvili, by chtěly ostatním vzkázat, že když zjistí nějaký problém, je třeba, aby ho řešily co nejdříve. Doporučují nečekat, jestli bulka roste, nebo neroste, ani nedoufat, že sama od sebe zmizí. Některé ženy zpětně litují, že vše nezačaly řešit dříve.

 

Co tě napadne, když se řekne karcinom prsu?

Prevence. Že je to to nejdůležitější, co člověk pro sebe může dělat. Hlavně ty mladé ženy. Že to je hodně důležité, šířit povědomí lidí o tom, že nejdůležitější je prevence a že si tím můžou zachránit život. Já jsem asi fakt měla štěstí, protože jsem sama byla taková hodně nezodpovědná. I když jsem na kontroly chodila, tak můžeš narazit na doktorku, která se splete. To se stane i v těch nejlepších nemocnicích, ale víceméně prostě jsem měla stejně štěstí, že to takhle všechno dopadlo, že se na to někdo podíval a že jsem nakonec teda v té nemocnici skončila, že se to celé třeba odebralo a podobně. Ale nejdůležitější podle mého názoru je opravdu prevence. A když jsem viděla – když jsme měli různě edukační programy, akce –, tak když jsem viděla, že tam chodí mladé holky, mladé ženy, a občas jsme tam řekli ten náš příběh nebo zkráceně, že v podstatě jsem třeba onemocněla ve dvaatřiceti letech. A úplně bylo vidět, že je to hodně překvapuje, a ony opravdu měly zájem o to, se naučit, jak si správně provést samovyšetření. Tak já jsem byla strašně ráda za to. Že nebo i tam přišli lidi, ženy občas, které řekly, že něco v tom prsu mají, a že se strašně bojí jít s tím. Tak jsem se jim snažila říct, že tomu rozumím, ale že to rozhodně nezmizí. Že to povede k horšímu, takže čím dřív se půjde. A doufám, že šly na to vyšetření potom. Myslím si, že tohle je teďka to nejdůležitější šířit. Prostě to povědomí o té prevenci.

Profil:

• Jméno: Lucie
• Věk v době rozhovoru: 35 let
• Věk při obdržení diagnózy: 32 let

• Zobrazit celý profil

 

Péče v ČR


Ženy, s nimiž jsme hovořili, ostatním vzkazují, aby se nebály, protože léčba karcinomu prsu je u nás na dobré úrovni a od dřívějších časů se hodně zlepšila. Říkají, že existuje spousta léčebných metod a vznikají stále další možnosti léčby, navíc má každá žena možnost svou léčbu ovlivnit. Vyzdvihují dobrou prognózu u léčby karcinomu prsu a to, že existuje dobrá šance na uzdravení i v pozdějších stadiích onemocnění. Káma říká, že rakovina je dnes už vlastně jako chřipka, jen léčba trvá déle.

 

Jana H. si váží zdravotní péče v České republice.

Asi aby si lidi vážili i té zdravotní péče. Protože všichni si stěžují pořád, ale vlastně já nic neplatím. A mám péči, myslím si, že všechnu možnou, co dostávám. Takže aby si toho vážili a neremcali pořád. To mi připadá úplně šílené, když si pořád stěžujeme na něco, ale vlastně jsme na tom v rámci světa úplně dobře. Česká republika v rámci i toho karcinomu prsu je. I když je to hodně těžké, ale dá se to léčit. A dostávají se léky, ne všem, ale dostávají se léky vlastně té špičkové úrovně.

Profil:

• Jméno: Jana H.
• Věk v době rozhovoru: 37 let
• Věk při obdržení diagnózy: 36 let

• Zobrazit celý profil

 

Lékaři


Některé z žen, se kterými jsme mluvili, se v rozhovoru zmiňovaly, že lékaři vědí, co dělají, a snaží se nemocným za každou cenu pomoct. Doporučují tedy ostatním ženám, aby lékařům důvěřovaly a poslouchaly, co jim říkají. Podle Zuzany by místo, na kterém se léčí, mělo dodávat pocit klidu a pohody, protože je důležité se cítit dobře. Někdy se může stát, že pacientovi lékař nevyhovuje, a v takovém případě pak doporučují ho vyměnit za jiného. Je totiž důležité se nebát prosadit si své názory, přestože některé z žen popisují, že před lékařem pociťovaly ostych a strach se vlastně na něco zeptat.

 

Hana A. hovoří o tom, že lékaři nemají vždy pravdu.

Ale zas někteří doktoři řeknou, že kdyby každou tukovou bulku a různé nálezy měli testovat, tak že by to nikdy nikdo nezaplatil, takže ono je to prostě strašně složité. Ale když podle mě někdo pochybuje tak, jak tenkrát pochybovala mamka, tak prostě jsme asi za tím měli jít cíleněji, to třeba zase vidím jako naši chybu, že jsme se nechali uchlácholit jedním názorem.

Ale o čem to mluvíš?

Když sis našla tu bulku, že jsme se neměli uspokojit.

Tady nahoře teďka?

Ne, tu první úplně.

Tu první? Pod paží?

Jo, že jsme třeba měli se sebrat a jet dál. Že jsme se neměli nechat uklidnit, když.

Vždyť to řekla doktorka.

Ale jelikož.

Doktorka!

To působí na člověka, že to už vlastně skoro je jako bůh, takže když to řekla.

A říkala to při každý návštěvě.

Tak jsme se opravdu nechali uklidnit, že ví, co říká. A nebyla to pravda.

No, to jsme zaváhali taky.

Takže možná určitě mezi ty vzkazy lidem přidat, že ne vždycky doktoři mají pravdu. Že může dojít i k tomu, že to není tak, jak říkají.

Profil:

• Jméno: Hana A.
• Věk v době rozhovoru: 68 let
• Věk při obdržení diagnózy: 55 let

• Zobrazit celý profil

 

Alternativní léčba


Většina žen, se kterými jsme hovořili, se shoduje na tom, že samy dávají přednost tradiční léčbě. Některé z nich jsou pak k alternativní léčbě skeptické a doporučují ostatním nespoléhat na to, že je vyléčí léčitel. Radí vyhýbat se šarlatánům a léčit se pomocí medicíny. Co naopak doporučují, je správná strava a pohyb. Podle Zuzky mohou pomoct i metody jako práce s dechem, meditace nebo jóga. Některé ženy doporučují obklopit se pozitivními energiemi, správným prostředím, lidmi a myšlenkami.

 

Zuzana doporučuje ostatním nedělat radikální změny v životním stylu.

Co bych jim vzkázala? Že vím, že je to pro ně určitě velký šok, že vím, že to bude hrozně, jako ne hrozně, moc těžké období pro ně i pro celou jejich rodinu, a že věřím, že to zvládnou, že věřím, že dostanou tu léčbu, kterou mají dostat, a hlavně ať tu léčbu neodmítají. Zatím v dnešní době není nic jiného fungujícího na vyléčení než ta léčba, a ať i koukají, aby byli na dobrém místě, kde se oni cítí dobře, že jim to dává ten pocit klidu a pohody. Samozřejmě že můžou dodržovat k tomu zdravý životní styl nebo změnit ten svůj, co změnili, že třeba nedodržovali, tak ať začnou, ale ať prostě mají víru, že to zvládnou. Co takovým lidem jako říct, když jsou v téhle těžké situaci. Já už nejsem zastáncem toho, že ten, kdo kouřil, má skončit a ten, kdo pil alkohol, má přestat pít alkohol, myslím si, že i při té léčbě se dá dodržovat trochu zdravý jídelníček rozumně. Nechci, aby se uzavírali do sebe. Ale aby se stýkali s lidmi, aby měli přátele, se kterými budou zažívat i při té léčbě radostné okamžiky, protože je to pro ně hrozně důležité.

Profil:

• Jméno: Zuzana
• Věk v době rozhovoru: 43 let
• Věk při obdržení diagnózy: 33 let

• Zobrazit celý profil

 

Podpora (obecně)


Důležité téma, o kterém ženy často hovořily, je podpora okolí. Ostatním ženám s karcinomem prsu doporučují, aby se obklopily lidmi, na které se mohou spolehnout a kteří je podrží, protože bez podpory rodiny a přátel je léčba o to náročnější. Shodují se, že by na rakovinu člověk neměl být sám. Doporučují trávit čas s přáteli a zažívat radostné okamžiky, které jsou v období léčby hrozně důležité. Ženy, s nimiž jsme hovořili, ostatním ženám vzkazují, že na to nejsou samy a po cestě je čeká pomocná ruka ostatních. Shodují se, že když překonaly strach a začaly o své nemoci mluvit, hodně se jim ulevilo. Doporučují se neuzavírat do sebe a své pocity sdílet. Pokud pak nemají dobré vztahy se svým okolím, Zuzka doporučuje pokusit se to změnit, i když podle Líby by se vztahy měly budovat celý život.

 

Kačka ostatním ženám vzkazuje, aby v tom nebyly samy.

Co byste ráda vzkázala lidem, kterým právě byl diagnostikován karcinom prsu nebo rakovina?

Aby v tom nebyli sami. Že je vždycky asi dobré najít si někoho, kdo si tím buď prošel, nebo si tím prochází, nebo minimálně o tom něco ví, nebo měl někoho ve svém okolí, a rozhodně v tom nebýt sami. Taková je moje zkušenost. Znám taky teda člověka, který se nesvěří jen tak nikomu a spoustu lidí to o něm neví, ale já si myslím, že to není ta správná cesta úplně, s tím bojovat sám. Můžeme se snažit, ale vždycky pomůže, když to aspoň někdo bude vědět, rozhodně bych doporučila obrátit se na jakoukoliv alianci žen s rakovinou prsu nebo na Bellisky, na internetu, na (sociální síti) prostě všude, myslím si, že se dá hodně nakontaktovat. Tak to je asi tak jakoby jediné, nebýt v tom sám, pomáhá o tom mluvit. Pomáhá se svěřit a dělat něco společně, mít nějaký společný zájem, vidět, že na to opravdu ten člověk není sám.

Profil:

• Jméno: Kačka
• Věk v době rozhovoru: 39 let
• Věk při obdržení diagnózy: 39 let

• Zobrazit celý profil

 

Neposlouchejte ostatní


Některé z žen hovořily o tom, že jim občas nebylo příjemné, co slýchaly ze svého okolí. Rady jako „Musíš bojovat!“ pro ně byly někdy stresující, zejména když je říkal každý druhý. Stejně tak vyjádření lítosti často není ženám s karcinomem prsu příjemné. Ženy tedy pacientkám s rakovinou prsu vzkazují, aby si tyto věci nepřipouštěly k tělu a o ostatních vůbec nepřemýšlely. V některých lidech, kteří se s onkologickým pacientem dříve nesetkali, slovo rakovina vyvolává hrůzu, někteří se dokonce bojí, že by se jí mohli nakazit. Mnoho lidí pak neví, jak s onkologicky nemocným jednat. V takovém případě Monika C. doporučuje nebát se a ostatním otevřeně říct, co potřebují.

 

Zuzka tvrdí, že se nesmíme bát říct si o pomoc.

Že se to dá zvládnout a že tu pomoc, když to opravdu vysloví, tak ona k němu přijde. A že se taky my máme naučit si o tu pomoc říct, protože někteří lidé neví, jak jednat s onkologickým pacientem. Moje kamarádka tenkrát za mnou přišla do nemocnice, ale její manžel nechtěl, protože jsem měla rakovinu. Aby na něj třeba nepřeskočila. Anebo se mu mohlo stát, že to mohl prožívat, protože maminka to měla taky. A pamatuju si, že když jsme tenkrát přišli k nim a bylo: „Ahoj, jako ty nenalejváš, nebo co?“ Rozumíte, on nevěděl, jak se se mnou může bavit, jako kdo jsem, co jsem. Jestli to nepřeskočí. Takže ti lidé to neví, ale my jim můžeme pomoct v tom, že jim řekneme, co chceme. Ale to taky často neumíme.

Profil:

• Jméno: Zuzka
• Věk v době rozhovoru: 55 let
• Věk při obdržení diagnózy: 43 let

• Zobrazit celý profil

 

Podpora (blízcí)


Jako nejčastější zdroj opory uváděly ženy, se kterými jsme hovořili, své blízké. Přestože je diagnóza rakovina šokem pro všechny, doporučují nebát se s ostatními o svém onemocnění mluvit, protože to obvykle zvládnou mnohem lépe, než si myslíme. Shodují se, že svěřit se blízkým pro ně znamenalo velkou úlevu, byť se s tím nakonec musela poprat každá sama za sebe. Ostatní však mohou být pro ženu nejen psychickou oporou, ale mohou třeba pomoci s praktickými věcmi v domácnosti či se společně s nemocnou vydat k lékaři. Je ale důležité se nebát říct si o podporu, přestože mnohdy můžeme mít tendenci neodhalovat ostatním svou slabost. Janě A. pomohlo mít na telefonu někoho, komu se mohla vybrečet a kdo ji obejme a pohladí. Podle Žofky je důležité nestydět se za emoce, naopak Julie D. radí příliš „nefňukat“, protože je to pak pro rodinu náročnější (více v tématu Rodinný život).

 

Stáňa B. říká, že sdílená bolest je poloviční bolest.

Co byste ráda vzkázala lidem, kterým byl právě diagnostikován karcinom prsu?

Diagnostikován? Ať se o tom nebojí mluvit, pokud se někdo zeptá, ať dětem, i když jsou malé, tak ať jim vysvětlí: ,,Ano, mám to.“ Nebo: ,,Nemám.“ ,,Ale je to tak, víš, budu zase zdravá, ale bude to chvilku trvat.“ I vzkázat jim, ať se toho nebojí, ať nejsou uzavření víc tak v sobě a ať to ventilují ven. Sdílená bolest je poloviční bolest, se říká. Takže nebát se toho určitě a ti, co si tím prošli, ví, o čem mluvím. Těm není třeba říkat dál víc.

Profil:

• Jméno: Stáňa B.
• Věk v době rozhovoru: 51 let
• Věk při obdržení diagnózy: 39 let

• Zobrazit celý profil

 

Podpora (ostatní)


Ženy, se kterými jsme mluvili, ostatním ženám vzkazují, aby se pokusily vyhledat někoho, kdo si léčbou karcinomu prsu prošel/prochází, a sdílet cestu za uzdravením společně. Oporou pro některé z žen byly pacientské organizace. Doporučují některou z nich ve svém okolí vyhledat, protože jsou také cenným zdrojem informací, rad a pomoci. Julie D. dodává, že vidět někoho, kdo si tím prošel, uzdravil se a vede dobrý život, pomáhá. Míša radí vyhledat pacientskou organizaci klidně i dopředu, přestože může být těžké sebrat odvahu a jít tam. Jana H. doporučuje využít skupin na sociálních sítích, kde je možné být v kontaktu 24 hodin denně s lidmi ze všech koutů republiky. Výhodou těchto skupin je, že si v nich člověk může postěžovat, získat rady ostatních a klidně i najít kamarádky, které prožívají to stejné. Některé ženy, s nimiž jsme hovořili, pak doporučují vyhledat podporu psychologa, která zatím není v oblasti léčby pacientek s karcinomem prsu příliš rozšířená. Zuzana říká, že ji mrzí, že sama nevyhledala pomoc psychologa hned na začátku. Maria doporučuje probrat možnost psychologické péče se svým lékařem, který může poradit, kam se obrátit (více v tématu Podpůrné skupiny).

 

Podle Veroniky dokážou pacientské skupiny strašně pomoct.

Co byste ráda vzkázala ženám, kterým byl právě diagnostikován karcinom prsu?

Ať jsou silné a statečné a že jsou tady skupinky pacientek, které jim dokážou strašně pomoct. Už třeba vím, že holky ze začátku moc nechtějí, nechtějí se setkat s někým, kdo taky je nemocný, a vidět třeba i ty nežádoucí účinky, že tohle mě může jako čekat. Ale myslím si, že tam je dalších daleko víc plusů, které oni potřebují. Potřebují mít ty informace, potřebují vědět o tom, že tady jsou některé, které jim už jenom tou radou dokážou pomoct. A ať prostě si uvědomují, co je pro ně nejdůležitější, ať si srovnají svůj život a ať jsou statečné a vidí to všechno pozitivně, protože ono to všechno bude dobré.

Profil:

• Jméno: Veronika
• Věk v době rozhovoru: 32 let
• Věk při obdržení diagnózy: 30 let

• Zobrazit celý profil

 

Konec, budoucnost


Ženy, se kterými jsme hovořili, se shodují, že léčba je sice náročná, ale není napořád a rychle uteče. Po skončení je dobré nebát se, že se nemoc znovu vrátí, a plánovat si budoucnost. Julie D. dodává, že i kdyby se nemoc vrátila, tak alespoň bude vědět, do čeho jde. Některé ženy ostatním doporučují, aby se pokusily najít pozitivní význam nemoci a přehodnotily, co je doopravdy důležité. Také ostatním ženám doporučují nezapomínat, co si řekly, když onemocněly, a nepodcenit rekonvalescenci. Je podle nich vhodné uzpůsobit návyky svým omezením a nezapomínat na to, že návrat do běžného života může být náročný. Také radí nebát se provést některé změny ve svém životě. Některé pacientky například začaly s novými koníčky, jako je třeba univerzita třetího věku či psaní blogu.

 

Nezapomínejte na to, co jste si říkali, když jste onemocněli, radí Míša.

Já bych asi chtěla ještě říct, aby lidé, pokud jim to možnosti dovolí, aby zůstali doma co nejdéle, aby se dali do pořádku a aby nezapomínali na to, co si říkali, když onemocněli, že chtějí změnit ten život. A mnohdy potom, když člověk se vrátí do života, do toho kolotoče, tak na to hrozně rychle zapomene a to si myslím, že je špatně, že by prostě tady ta šance na nový život, když se vyléčíte, která je člověku dána, tak by ji měl využít pro sebe. Hlavně pro sebe.

Profil:

• Jméno: Míša
• Věk v době rozhovoru: 49 let
• Věk při obdržení diagnózy: 46 let

• Zobrazit celý profil