Rozpoznání příznaků rakoviny vede k dřívější diagnostice onemocnění a tím k zachycení nemoci v časnějších stadiích, což může vyústit v lepší prognózu.
V České republice byl roku 2002 přijat Národní screeningový program karcinomu prsu. Ženy starší 45 let mají nárok na preventivní mamografické vyšetření jednou za 2 roky (některé zdravotní pojišťovny nabízejí vyšetření mamografem již od 40tého roku). Od zavedení tohoto programu se zvýšil záchyt onemocnění v raných stadiích, a tím se snížila úmrtnost žen s touto diagnózou (Skovajsova et al., 2014).
Mnoho žen ale nezjistí svou diagnózu pomocí screeningového programu. Proto je potřeba šířit povědomí o příznacích, které jsou mnohdy nejasné, a někdy i neobvyklé nebo méně známé.
V této části naší webové stránky se seznámíte s tím, jak ženy samy vyprávějí o prvních příznacích svého onemocnění.
Ženy hovořily o tom, jakým způsobem zjistily, že mají karcinom prsu. Některé z nich uvedly, že oznámení diagnózy přišlo jako blesk z čistého nebe, nikdy si nemyslely, že by mohly onemocnět rakovinou. Nejčastějším příznakem rakoviny prsu byla bulka, kterou si některé ženy nahmataly při běžných činnostech, jako je sprchování nebo náhodný dotek. Edita si bulku nahmatala, když si složila ruce přes hrudník.
Stalo se to opravdu úplně náhodou. Sama jsem si v životě nedělala samovyšetření a všechno jsem znala jen tak, že jsem někde něco zahlídla, něco si přečetla. A náhodou jsem seděla takhle večer na gauči, jen v mikině, neměla jsem spodní prádlo, a když jsem si dala ruce křížem přes hrudník, najednou jsem ucítila, že tam je něco, co tam být nemá, že v tom prsu něco je.
• Jméno: Jana B.
• Věk v době rozhovoru: 34 let
• Věk při obdržení diagnózy: 33 let
Jiné ženy již preventivně docházely na vyšetření, protože se u nich onemocnění vyskytovalo v rodině, měly potíže v minulosti nebo dovršily věk pro preventivní mamografické vyšetření. Právě při jednom z těchto vyšetření se potvrdil nález. Marie A. si až do preventivního vyšetření, které odhalilo bulku, žádného příznaku nevšimla. Stáňa B. byla sledována lékaři od porodu, protože v té době měla časté záněty a potíže s prsy. U některých žen nešla bulka kvůli jejímu umístění nahmatat a i v těchto případech ji odhalilo až preventivní vyšetření. Jitčina bulka nešla nahmatat proto, že se nacházela pod mléčnou žlázou. Ve vzácných případech byla bulka tak malá nebo byla uložena na nepřehledném místě, že ani při preventivním vyšetření nebyla nalezena.
Ještě před tou diagnózou jsem chodívala na vyšetření, na preventivní kontroly k paní doktorce onkoložce. Stejnou diagnózu měla totiž i moje maminka, proto jsem se takhle hlídala, už vlastně zhruba 3 roky předtím. Chodila jsem pravidelně po půl roce, platila si ultrazvuk – neměla jsem ještě nárok na bezplatné kontroly, ale brala jsem to jako investici do zdraví. Navíc onkoložka mně prohlížela prsa i gynekolog mě pečlivěji vyšetřoval, protože jsem byla v rizikovější skupině. A při jednom takovémto kontrolním ultrazvuku přišli na to, že tam mám karcinom. Už dospěl do takového stadia, že byl docela veliký. Pro mě to bylo docela překvapení, říká se, že u mladých pacientek jsou takové nahmatatelné nebo dobře viditelné. Já jsem to ale vůbec nějak nepocítila. Při samovyšetřování jsem si ho vůbec nenahmatala. Až ultrazvuk ukázal, že teda tam něco je.
• Jméno: Lenka B.
• Věk v době rozhovoru: 41 let
• Věk při obdržení diagnózy: 38 let
Několik žen uvedlo, že si bulku nenašly samy, ale všiml si jí například partner nebo lékař při nesouvisejícím vyšetření. Monika C. je vděčná svému manželovi, který si bulky všiml a upozornil ji na ni. Zlatuše šla na vyšetření po úraze a lékaři při něm diagnostikovali karcinom prsu.
Zlatuše chodila na vyšetření po otřesu mozku, při jednom z nich se zjistilo, že má rakovinu prsu.
Nemůžu říct, že bych si uvědomovala, že je něco špatně, na mě to padlo jak blesk z čistého nebe, protože ve svém životě nemám moc věcí normálně. Jak už to bývá, napřed jsem měla naštípnutou kost v nártu, se kterou jsem chodila na rehabilitace. Když jsem s nimi skončila, tak asi týden nato jsem šla ráno do práce a spadla tak nešťastně, že jsem utrpěla otřes mozku. Přestávala jsem slyšet a vidět, a proto jsem šla k lékaři. No, a při té příležitosti, když mě posílali na různá vyšetření, tak mi zjistili, že mám bulku tady v podpaží.
• Jméno: Zlatuše
• Věk v době rozhovoru: 61 let
• Věk při obdržení diagnózy: 55 let
Soňu upozornil manžel, že v prsu něco cítí.
Když jsem poprvé zjistila, že něco není v pořádku, byl toho účastníkem můj první manžel, protože on to byl, kdo si všimnul, že v mém levém prsu něco je. Já jsem to vůbec nevěděla ani netušila. O to hůř, že profesí jsem zdravotní sestra a že mě to přitom vůbec nenapadlo. Přestože oba dva rodiče mi zemřeli na onkologickou nemoc, i moje sestřenice a babička. Bylo mi tehdy 38 a cítila jsem se plná energie, sil a zdravá a nenapadlo mě, že něco takového by mě mohlo vůbec potkat.
• Jméno: Soňa
• Věk v době rozhovoru: 50 let
• Věk při obdržení diagnózy: 38 let
U některých žen se rakovina prsu vyskytla v těhotenství nebo v době kojení. Čtyři ženy popisovaly potíže při kojení z nemocného prsa. Vendy uvedla, že její dítě nechtělo sát mléko z jednoho prsu, což jí přišlo zvláštní. Později jí v tomto prsu našli nádor.
Začalo to vlastně tak, že jsem kojila mou půlroční holčičku, ale ona mi odmítala mléko. Přestala jsem proto kojit a zmenšila se mi prsa. A takhle ležím jednou v posteli a jen tak mě napadlo si hmátnout na prsa, normálně jsem to nedělala – je fakt, že jsem si je vůbec nekontrolovala –, no, a našla jsem tam velkou bouli.
.
• Jméno: Monika B.
• Věk v době natáčení: 38 let
• Věk při obdržení diagnózy: 35 let
Minulý rok v létě jsem pozorovala, že se mi v prsu dělá určitá bulka. Působilo to na mě, jako když při kojení dítěte se vám tam utvoří něco jako hrudka. Musíte si to potom rozmasírovat. Takové byly mé první dojmy. To bylo někdy před letními prázdninami. Ale nevěnovala jsem tomu nějak moc pozornost, protože máme 3 děti a ty měly přednost. Dcera nastupovala do 1. třídy, zvažovala jsem tehdy dokonce, jestli jí dát odklad, nebo ne. A prostřední syn byl zase nemocný, trpěl na angíny. Všechno ostatní jsem proto odsunula do pozadí. Ale ke konci roku jsem si zase něco nahmatala. Pak jsem si to po nějaké době překontrolovala, protože mi přišlo, že se to zvětšilo. Ale to už mě ta bulka začala i víc tlačit.
• Jméno: Marcela K.
• Věk v době rozhovoru: 40 let
• Věk při obdržení diagnózy: 40 let
Ačkoliv se říká, že rakovina nebolí, některé ženy, se kterými jsme hovořili, uváděly bolest jako jeden z alarmujících příznaků. Nejčastěji šlo o bolest samotného prsa nebo jeho blízkého okolí (bradavka, rameno, záda). U některých žen měla bolest přetrvávající charakter. Kamča popisovala, že jí bolest omezovala v řízení auta a zhoršovala spánek. Některé ženy popisovaly bolest jako píchání nebo nepříjemný pocit při doteku prsu.
Mě to pořád v tom místě bolelo, vystřelovala mi do paže bolest. A všude jsem chodila a všem to oznamovala. Na gynekologii, u obvodního lékaře, všichni mi na to říkali: „To nic není, to je psychického rázu, máte skřípnutý nerv.“ Chodila jsem proto ještě na fyzioterapii, kde jsme to pěkně mačkali. A tak to šlo dál, doktorům jsem samozřejmě důvěřovala, nicméně v únoru jsem si nahmatala bulku.
• Jméno: Pavla
• Věk v době rozhovoru: 36 let
• Věk při obdržení diagnózy: 35 let
Rakovina prsu se projevuje i méně známými příznaky, kterými mohou být změny prsu nebo bradavky. Zuzana popisovala vpáčení bradavky. Eva pozorovala, jak se jí bradavka jemně vtahuje. Některé změny prsou byly viditelné pouhým okem. Líba si všimla, že když zvedne ruce, tak její prsa jsou nesouměrná a vypadají, jako by na nich byla celulitida. U některých žen se po úraze (např. pád na lyžích) na prsu objevila modřina, která několik měsíců nemizela. Některé příznaky připomínaly zánět prsu, objevily se např. otok a horkost, začervenání.
Líba si všimla nerovnosti na prsu.
Začalo to, když mně bylo 40. V lednu jsem oslavila 40. narozeniny a v březnu jsem v koupelně zvedla ruce, když jsem se otírala, a na levém prsu jsem si všimla takové nerovnosti. Vypadalo to jako celulitida, ale jenom při těch zvednutých rukou. Něco jako nerovnost, takové nesouměrné to prso bylo.
• Jméno: Líba
• Věk v době rozhovoru: 48 let
• Věk při obdržení diagnózy: 40 let
Některé ženy si zpětně uvědomily přítomnost dalších fyzických příznaků, které souvisely s probíhající rakovinou. Popisovaly sníženou imunitu, časté zadýchávání, zánět v ruce na postižené straně, chvění ruky, sníženou pozornost. Často popisovaným příznakem byla únava. Veronika si ale v tu chvíli únavu vykládala jako důsledek těhotenství a péče o dítě.
Lenka A. popisuje zadýchávání, únavu a ztrátu pozornosti jako první příznaky.
Takže první příznaky byly asi takové, že jsem se často zadýchávala, a to nejenom teda při fyzické aktivitě, ale taky když jsem byla v klidu. To mě docela vylekalo, ale pořád jsem si říkala, že mám malé kluky – 10 měsíců a 2 roky –, tak že to bude asi tím zápřahem, který jsem v té době měla. A taky jsem si všimla, že jsem strašně unavená a že nedokážu udržet pozornost. Třeba jsem se s někým bavila, a když ten rozhovor trval déle, vůbec jsem nakonec nevěděla, o čem se bavíme.
• Jméno: Lenka A.
• Věk v době rozhovoru: 32 let
• Věk při obdržení diagnózy:: 31 let
Mnoha ženám, se kterými jsme hovořili, se rakovina prsu nevrátila. U několika žen se ale rakovina prsu objevila znova – došlo k tzv. recidivě onemocnění. Pro většinu žen, kterým se rakovina vrátila, to byl šok. Vůbec netušily, že se v jejich těle něco děje, dokud nepřišly na kontrolní onkologické vyšetření. Ani krevní testy nenaznačovaly nějaký problém, až vyšetření ultrazvukem nebo mamografem potvrdilo nález. U Daniele byl nález potvrzen až po CT vyšetření. Některým ženám se rakovina vrátila do stejného prsa, které již bylo léčeno. Monika C. popisuje, že se jí udělala boule v jizvě po odstraněném prsu. Jiné ženy hovořily o tom, že pozitivní nález měly v druhém prsu nebo na jiném místě (např. vaječníky, dutina břišní).
Kámě začalo operované prso otékat a bolet.
Loni v březnu jsem byla na kontrole, na onkologii, kde mi brali krev, pohmat, a všechno bylo v pořádku. Ale koncem března a v dubnu mi začalo operované prso otékat a hrozně bolelo. Bylo strašně horké, přišlo mi, že tak o 2 centimetry najednou narostlo, a tak jsem k paní doktorce šla znovu. Konzultovaly jsme možnost, že je to třeba zánět nebo něco takového, co se stává po operaci, i když to byly už 2 roky. Samozřejmě na plánované ultrazvuky apod. jsem chodila v rámci pravidelných kontrol. Tentokrát to ale vycházelo až na květen. Paní doktorka proto zaurgovala a já mohla jít na vyšetření o něco dřív. No, a tam to bylo víceméně už pak jasné.
• Jméno: Káma
• Věk v době rozhovoru: 42 let
• Věk při obdržení diagnózy: 40 let
Některé ženy si objevily bulku během samovyšetření. U dalších žen byla bulka viditelná (např. na rameni, v místě jizvy). Jiné ženy si začaly všímat dalších příznaků (např. pokles imunity, nízká kvalita vlasů, kašel). Zuzka si začala všímat, že jí klesá imunita a kazí se jí zuby. U dalších žen byla prvním příznakem bolest. Káma popisuje bolest prsa, otok a zvětšení, které ji vedly k vyhledání pomoci.
Daniele cítila, že se jí zhoršila kvalita vlasů a její tělo se mění.
Neměla jsem těch 14 let žádné potíže, nic, a najednou tohle. Věřím na nějakou intuici nebo něco, co člověka řídí. Protože chodila jsem pořád na onkologii a byla jsem stále pod kontrolou, každého půl roku mamograf apod., a nikdy mi nic nenašli. Ale po prázdninách jsem začala mít pocit, že mi něco je, a nevěděla jsem co. Přitom jsem si už uvědomovala, že mám špatné vlasy, že se mi zhoršila kvalita vlasů. To se mi potvrdilo při několika případech předtím, i při tom prvním, že se něco v tom těle děje. A tak jsem zase šla k paní doktorce, to už jsem si taky troufla a taky už jsem věděla, za kým jít atd. V tom lékařském prostředí jsem se už uměla trošku pohybovat. Tak dlouho jsem otravovala, abych řekla pravdu, až nakonec teda zjistili, že v tom druhém prsu něco mám.
• Jméno: Daniele
• Věk v době rozhovoru: 73 let
• Věk při obdržení diagnózy:50 let
Ženám, které měly recidivu onemocnění, se rakovina prsu vrátila v rozmezí 2 až 14 let po prvním výskytu této nemoci.
Zdroje:
Skovajsova, M., Májek, O., Ngo, O., Dušek, L., Daneš, J., & Bartoňková, H. (2014). Results of the czech national breast cancer screening programme. Klinicka Onkologie, 27, 2S69-62S78. doi:10.14735/amko20142S69