Vyhledání pomoci a podstoupení vyšetření je důležitým krokem k určení diagnózy a zahájení léčby. Včasné vyhledání lékařské péče a včasná diagnostika onemocnění je nejúčinnějším prostředkem, jak zabránit rozvoji onemocnění do pokročilejších stadií. Zachycení onemocnění v raném stadiu také zlepšuje prognózu onemocnění. Doporučení k vyšetření může vystavit praktický lékař, gynekolog nebo se pacientky mohou objednat do specializovaných center. Vyšetření prsu zahrnuje mamograf, ultrazvuk prsů, vyšetření lékařem, v některých případech také CT vyšetření nebo magnetickou rezonanci (Linkos, 2018). Na vyšetření mohou být čekací lhůty, které se liší dle pracoviště.
S ženami jsme hovořili o tom, jak vyhledávaly pomoc a jaká vyšetření podstupovaly.
Mnoho žen již od prvního příznaku vědělo, že se s jejich tělem děje něco vážného. Další popisují, že své příznaky nepovažovaly za problematické. Barbora si myslela, že jde o mechanickou záležitost ze sportu. Daniele zase, že její únava je normální, protože se zrovna blížily Vánoce. Některé ženy příznaky považovaly za součást změn během těhotenství nebo přechodu.
Některé ženy si v prsu nahmataly bulku, ale vysvětlovaly si ji jako tukový „nádorek“ nebo cystu. Cysta byla v některých případech jedním z příznaků, kvůli kterému již ženy byly sledovány na pravidelných kontrolách. Více o prvních příznacích najdete v tématu První příznaky. Další ženy popisovaly, že jejich prsa jsou na dotek více žláznatá a bulku považovaly za normální.
Bulku jsem si našla sama, mě se gynekolog totiž ptal vždycky na kontrole. Měl tam poznámku, že moje maminka měla rakovinu prsu, tak se mě vždycky ptal: „A děláte si samovyšetření?“ Já říkám: „Ale pane doktore, já tam stejně nic nepoznám. Já mám prso samou bulku.“ Mně přišlo, že ty žlázy byly docela cítit a mezi nimi nemůžu poznat, že tam nějaká bulka je. Byly přibližně velikosti třešně, dejme tomu. Když bych to k něčemu přirovnala, tak přibližně velikosti třešně. Přišlo mi, že prsa mám plná bulek velikosti třešně. Tak jak mám mezi nimi poznat, že je něco jiného? A když jsem si teda připustila, že tam je něco jinak – nebo ne připustila, ale jako postřehla jsem to. A to stylem, že najednou tam místo něčeho velikosti třešně bylo něco velikosti asi tak vlašského ořechu. To byl už docela rozdíl. Ale bylo to úplně stejné konzistence. Chovalo se to úplně stejně jako všechny ostatní žlázy. Říká se, že je to třeba tvrdé, tvrdší, nebo že se to nějak nehýbe. Ale ono se to chovalo úplně stejně jako všechny ostatní žlázy, akorát teda to bylo výrazně větší. Něco velikosti vlašského ořechu ale opravdu člověk už těžko přehlédne.
• Jméno: Naďa
• Věk v době rozhovoru: 35 let
• Věk při obdržení diagnózy: 28 let
Okamžité vyhledání lékaře a zajištění vyšetření je považováno za nejdůležitější krok. Zachycením nemoci v časných stadiích a zahájením léčby se znemožní další zhoršování nálezu. Většina žen vyhledala pomoc ihned po zjištění prvního příznaku. Naďa chtěla jednat hned. Některé ženy vyhledaly pomoc v průběhu 3 měsíců. Julie popisuje, že ji nález bulky vyděsil, ihned volala lékaři, kde to ale nikdo nebral, když pak volala později, nehodily se jí navrhované termíny. Na první vyšetření šla za 3 měsíce. Několik žen odložilo vyhledání pomoci dokonce o více než 3 měsíce. Ingrid věděla, že v prsu má bulku, ale potřebovala si nejdříve vyřešit osobní záležitosti. U některých žen bylo odkládání způsobeno dlouhými čekacími dobami na vyšetření.
Jana H. si myslela, že si nahmatala tukovou bulku a vyhledala lékaře za měsíc.
Začalo to v období, kdy jsem se cítila nejlíp, kdy si člověk řekne, že je všechno v pohodě, kdy má dobrou práci, děti jsou zdravé a cítí se vlastně dobře, a najednou jsem si nahmatala bulku v prsu. Myslela jsem si, že to nic nebude, nechala jsem to tak a říkala jsem si: „Je to nějaké tukové nebo tak.“ Pak jsem za měsíc měla zánět v ruce a říkala si, že to může být něco takového, že to tělo nějak bojuje proti zánětu, ale nemizelo to, takže když jsem šla pak na běžnou gynekologickou prohlídku, řekla jsem to paní doktorce a hned jsem dostala žádanku na ultrazvuk. A šla jsem na ultrazvuk, kde mě objednali asi za týden, ale paní doktorce se to nějak nezdálo, takže hned druhý den byla biopsie.
• Jméno: Jana H.
• Věk v době rozhovoru: 37 let
• Věk při obdržení diagnózy: 36 let
• Zobrazit celý profil
Předtím než se rozhodly jít k lékaři, některé ženy vyhledaly lékaře ze svého okruhu známých, se kterým příznaky konzultovaly. Barbora o svém nálezu řekla manželovi, který je lékař. Další ženy se svěřily své matce, partnerovi, manželovi nebo kamarádce, kteří je podpořili v tom, aby vyhledaly lékaře.
Edita se svěřila své matce.
Byli jsme na táboře, měli takovou závěrečnou poradu a popíjeli jsme. Já jsem si takhle sedla a najednou si nahmatala bulku, ale říkala jsem si, že to nic, že to asi nic nebude. Druhý den jsme přijeli domů a já to hned řekla mamce. Ona na to, ať si s tím radši někam zajdu. A poslala mě na gynekologii. Děti jsme tam nechali, že si užijeme hezký týden bez dětí. Měla jsem vlastně tehdy narozeniny a přesně v den narozenin jsem šla na tu gynekologii. Tam mi hned napsali žádanku na statimové vyšetření. Šla jsem dolů, do toho centra, které bylo ve stejném domě, že mě tam objednají, ale zrovna měli nějak plno. Tak jsem říkala: „V pohodě, přijdu jindy nebo další den.“ Šla jsem domů, pořád ještě jsem byla v klidu, že se nic neděje. A další den jsem šla teda na vyšetření, ještě jsem tam přišla pozdě, už se po mně sháněli. Na ultrazvuku mě doktorka začala vyšetřovat a vůbec mi nepřišlo, že by se něco divného mohlo dít. Jenom mi pak doktorka řekla, že mě další den objedná na biopsii, protože tam něco je.
• Jméno: Edita
• Věk v době rozhovoru: 32 let
• Věk při obdržení diagnózy: 31 let
• Zobrazit celý profil
V této části ženy hovoří o tom, koho vyhledaly po zjištění prvního příznaku. Soňa popisuje: „Přestože jsem zdravotní sestra, nevěděla jsem, kam se obrátit.“ Většina žen, se kterými jsme hovořili, se objednala na první vyšetření ke svému gynekologovi. Další ženy se rozhodly nejdříve navštívit praktického lékaře. Některé z nich již měly zkušenost se specializovaným mammacentrem, kam se objednaly při objevení příznaku rakoviny prsu (více o prvních příznacích v tématu První příznaky).
Stáňa A. nejdříve navštívila gynekologa.
Šla jsem za gynekologem, ten mě poslal na pracoviště chirurgie – mamologie. Tam mě pan doktor vyšetřil s tím, že to bude cysta, že 7 procent žen má takovéhle cysty. Já ta slova pořád slyším: že to je dobré, že to budeme hlídat. A ve mně se něco vzbouřilo a řekla jsem: že ne, že to tam nechci, tu cystu. A on na to: tak dobrá. Vzal jehlu, s tím, že to odsajeme, píchnul, a neodsajeme. Pak už teda se to spustilo, tak mě poslal na ultrazvuk s cílenou biopsií. Tam už se jim to nelíbilo, hodně nelíbilo, takže ultrazvuk, biopsie.
• Jméno: Stáňa A.
• Věk v době rozhovoru: 42 let
• Věk při obdržení diagnózy: 30 let
• Zobrazit celý profil
V obou případech jsem si šla pro žádanku k praktickému lékaři. Ne na gynekologii. Protože praktického lékaře mám tady, gynekolog je v okresním městě. A jim to takhle stačí. Pokud se něco prokáže, tak oni berou žádanky, ať je to z gynekologie, nebo od praktického lékaře. A praktický lékař mně teda říkal, že s každou bouličkou, která se objeví, určitě mám někam zajít. Že by to nechtěl podceňovat.
.
• Jméno: Hana B.
• Věk v době rozhovoru: 34 let
• Věk při obdržení diagnózy: 34 let
• Zobrazit celý profil
Vendy šla k praktickému lékaři, který ji odeslal do mammacentra, kde na vyšetření čekala.
Po nějakých dvou měsících to vypadalo, že se to stále neztrácí, tak jsem teda vyhledala praktického lékaře. Protože kdybych se chtěla objednat na gynekologii, tak by to byl další měsíc, než bych dostala termín. Zase ztráta času. Nicméně i u toho praktického lékaře jsem byla poslána na objednání a čekala jsem dalších 14 dní. Pak jsem se tam konečně dostala a paní doktorka mě prohlídla. Aniž by mi to řekla, bylo jí to už tenkrát hned jasné. Nicméně dostala jsem žádanku a čekala dalších 6 týdnů na termín do mammacentra. A pak teprve jsem se dostala na sono a mamo, za dalších 14 dní pak ještě na biopsii. Biopsie proběhla a 14 dní jsem čekala na výsledky. Takže od nějakého zjištění, od prvního problému k diagnóze – i když se říká, že se to má řešit urgent, všude bych měla mít otevřené dveře, všude by se mělo řešit všechno rychle – to trvalo půl roku.
• Jméno: Vendy
• Věk v době rozhovoru: 41 let
• Věk při obdržení diagnózy: 38 let
• Zobrazit celý profil
Po návštěvě praktického lékaře nebo gynekologa dostaly ženy doporučení ke specializovanému vyšetření. Někdy jim bylo doporučeno toto vyšetření podstoupit v mamologické ambulanci nebo mamologickém centru. Téměř všechny ženy prošly prvním „základním“ vyšetřením, které se skládalo z ultrazvuku, mamografu a biopsie. U některých z nich bylo první vyšetření ultrazvuk, zatímco jiné šly jako první na mamograf. Všechny ale podstoupily biopsii. Některým ženám byla vyšetření provedena ve stejný den, jiným s odstupem několika dní.
Ono to bylo celé vlastně velká náhoda, že se na tu nemoc přišlo. Já jsem měla pocit, že mám nějaký problém, ale spíš mi to připadalo jako mechanická záležitost a myslela jsem, že je to ze squashe nebo z nějakých nedobrých pohybových aktivit. Říkala jsem to manželovi, který je lékař, a on mě vyšetřil, prohmatal, říkal, že tam nic necítí, ale že pro jistotu uděláme ultrazvuk, a objednal mě na ultrazvuk, to bylo asi 3 týdny potom. Málem jsem na to zapomněla, protože potíže už přešly, a pak jsem si teda naštěstí vzpomněla, šla jsem na ten ultrazvuk, a tam když jsem říkala, že na levé straně mám jako takový pocit, že tam něco nefunguje, tak doktorka udělala ultrazvuk a říkala, že všechno je úplně v pořádku, žádný problém tam není. A když jsem se ptala, jestli by nebylo třeba udělat mamograf, tak doktorka říká: „Ne, na to jste ještě mladá.“ No, a pak přešla na pravé prso a tak nějak ztuhla trošku, a i já když jsem se dívala na tu obrazovku, tak bylo vidět, že tam je najednou něco, co tam asi nepatří. Najednou tam byly takové černé útvary a doktorka řekla, že ten mamograf uděláme teda hned, i biopsii, a vlastně hned se to rozjelo.
A hned po ultrazvuku jsem šla na mamograf, to bylo ještě tentýž den. Byla dost výhoda, že tam zrovna bylo volno, protože jinak je tam dlouhý čas na objednání. A hned mi udělali taky biopsii, takže jsem odcházela. V 1 hodinu, zhruba, jsem tam přišla jako zdravý člověk a třeba už o půl 3 jsem odcházela s téměř diagnostikovanou rakovinou, ta biopsie samozřejmě nebyla ještě hotová.
• Jméno: Barbora
• Věk v době rozhovoru: 48 let
• Věk při obdržení diagnózy: 44 let
• Zobrazit celý profil
Jitka podstoupila všechna vyšetření během preventivní kontroly.
Vzhledem k tomu, že moje maminka už měla za sebou 2 operace prsu – první měla, když mi bylo nějakých pětadvacet let –, tak jsem od těch pětadvaceti, zpočátku každé 2 roky, chodila na kontrolu, na sono prsou, a posléze, když už jsem byla starší, v těch pětatřiceti letech, tak jsem chodila každý rok. Takže jsem šla na preventivní prohlídku, kde mi paní doktorka řekla, že se jí něco nezdá, že tam něco malinko vidí. Udělali mi pak ještě mamograf, i s ohledem na mou rodinnou anamnézu, protože moje maminka po čase onemocněla rakovinou ještě jednou a byla jí odejmuta obě prsa. A z toho důvodu, řekli, bude lepší, když mi udělají okamžitě biopsii. Tak ještě ten den, kdy jsem šla pouze na preventivní prohlídku, jsem podstoupila hned také biopsii.
• Jméno: Jitka
• Věk v době rozhovoru: 45 let
• Věk při obdržení diagnózy: 44 let
• Zobrazit celý profil
Na manželovo upozornění šla Monika C. ke gynekologovi, který ji odeslal na vyšetření až po jejím naléhání.
Nebyla jsem to já, kdo si toho všimnul, byl to můj manžel, za což mu děkuji, že mě tak velmi dobře zná. Upozornil mě takhle poprvé, že ucítil nějakou bulku na prsu, ale já jsem tomu nevěnovala pozornost. Upozornil mě podruhé, v průběhu asi dalších 14 dnů, a to opětovně, tak teda víceméně pro klid manželův jsem šla ke gynekologovi, který mi řekl, že – cituji – „vyšiluju zbytečně, protože jsem dlouho kojila a to jsou hormony“, a tak podobně. Bylo to 4 a půl roku po porodu a do tří a půl let jsem syna kojila, takže to bylo pořád relativně brzo po ukončení kojení. To mě docela uklidnilo a říkala jsem si: „Dobře, tak pan doktor asi ví, co dělá.“ Nicméně ani si to prso neprohmatal, ani se nepodíval, jenom to takhle konstatoval. No, a za dalších 14 dní mi manžel říká, že se nic nezměnilo a pořád tam něco cítí, tak ať s tím něco dělám. Začala jsem teda naléhat na lékaře, aby mi napsal doporučení na mamograf, ten mi ale vysvětlil, že na mamograf ne, ale na ultrazvuk. A čekala jsem další dva měsíce, než jsem tu žádanku od něho dostala. Potom jsem čekala další měsíc, než jsem se dostala na ten ultrazvuk. Což už bylo více než čtvrt roku dohromady. A potom už to šlo rychle, protože na tom ultrazvuku byly viditelné dva nějaké útvary, takže druhý den hned jsem šla na biopsii.
• Jméno: Monika C.
• Věk v době rozhovoru: 43 let
• Věk při obdržení diagnózy: 38 let
• Zobrazit celý profil